Millaisia tehoantenneja ym. löytyy WLAN-verkkojen etsintään normaalia laajemmalta alueelta (joka on?).
Millaisia laitteita esim. Google käyttää kun sen autot haravoivat WLAN-verkkoja StreetView-ajoilla?
Tehoantenni WLANien etsintään
4
130
Vastaukset
- lisä antenni..
Minulla itsellä on tällainen, ja kyllä ainakin naapuritalojen verkot näkyy hienosti :
http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Effelsberg_total2.jpg&filetimestamp=20050601154648
Olihan siinä rakentamista, mutta kyllä kannatti. - Örkkiiii
Wlan etsinta ei juurikaan mitään järkyttävää antennia vaadi..
Etsinnässä riittää kun kuulee lähetteen, joten sisääntuleva vahvistin,, ??
Kaupallisis wifispy juttujakin on, tai ohjelmia joita saa vapaasti mm issder
Ohjelmat toimii kohtalaisen hitaasti, joten autolla-ajaessa ei saa hurjastella.
Googlen tyyliin ottaa vastaan laiteiden paikkatietodataa ja nimee.
yksinkertainen tallennin..
Taas jos pitää saada yhteys,, joutuu käyttään antenneja 10-20db suuntaavia. tai jopa peilianteeneja 30-70db mutta suuntaus on silloin erittäin tarkka.
Kuuluvuuteen liitty seikat saada se terpeeksi korkealle ei esteitä, ja tehokas anteenni josta saa säteilytehoa. - Tollasiiiii
http://www.shopping.com/Buffalo-Buffalo-Technology-Airstation-Pro-2-4Ghz-Outdoor-Directional-Antenna-WLEHGDYG/info
Tossa kohtuullinen, Jota itse kokeillut!
se on hyvä, eikä kuorensa ansiostä häiriinnyt helposti ympäristöstä.
Jytympää olis sit peilit, joiden suuntaus on erittäin tarkka.
http://www.made-in-china.com/showroom/cily24/product-detailOoJnabcEhwVI/China-WLAN-Wi-Fi-Parabolic-Dish-Antenna-DP-2400-21-P-.html
Peilä ei voi enää pyöritellä kädessä, koska ohjelmat ei kerkiä löyttää verkkoja silloin!
vaan tarvii kamerajalan tai jonkin jota pystyy kääntään erittäin hitaasti!- Hmmmm...
hirveistä vahvistuksista huolimatta ympärisäteilevät co-lineaariset anteenit soveltuu wlanille huonosti, koska niillä on lähtökulma ylöspäin 5-10 astetta.. jolloin kaikki teho painuu taivaisiin!
laajakaista diboli on hyvä, vaihka sen vahvistus on vain 3db.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin34212050IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3618036Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut963444Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982298Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1572297Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81686- 1101281
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin611139Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26918MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk350843