kertokaa kokemuksia volvo 850

volvo 850

mitä kannattaa huomoida ostaessa? onko vuosimalleissa eroja 91-97? pitäs olla bensa ja manuaali. keski kulutus?

7

5276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi, Volvo 850 on Volvon ensimmäinen iso malli, ja erittäin menestynyt auto 90-luvulla, olet ostamassa hyvää autoa.
      Sen kuitenkin sanon että kannattaa ostaa mielummin 96- 97 malli, ovat paremmilla varusteilla, ja monet lapsentaudit puuttuvat mitä oli vuosina 91-93.
      Bensakoneeksi kannattaa valita minun mielestäni perus bensa, eli viitoskone, jossa on kaksi venttiiliä per sylinteri, on todennäköisesti kestävin 850 moottori.
      Kulutuksesta sanoisin että saman vie kuin 940 malli, eli ei niin paljon kuin yleensä luullaan, maantiellä n. 8litraa/100km, ja kaupungissa 13 litraa/100km, eli kulutus pyörii keskimäärin 10 litrassa sadalla.

      Näitä 850 malleja saa nykyään tosi edullisesti, joten kannattaa etsiä se vähän kalliimpi ja parempi yksilö.

    • Moi, tarkoitin siis että ensimmäinen iso etuvetoinen malli, 90-luvulle asti isot Volvot olivat kaikki takavetoisia, joten voisi sanoa että 850 on Volvon merkittävimpiä malleja.
      Edelleen jos 850:seen päädyt niin kannattaa ostaa viimeisiä vuosimalleja vähän kovempaan hintaan kuin niitä vanhempia halvemmalla.

    • volvo 850

      ok. mites alusta ja pellit? onko sinkitys? onko laatu näissä yhtä hyvä kuin uusissa s80:

    • Moi, 90-luvun isot Volvot ovat Audin ohella parhaiten ruostetta vastustavia autoja, ja ovat sinkitty/galvanoitu, sekä 940, että 850.
      Vanhojen Volvojen laatu on hyvää, ja 850 on laatu auto, muttei ihan niin pikkuviaton kuin 940, mutta kestävä silti, mutta suoraa vertausta uuteen Volvoon on vaikea tehdä, koska uudessa Volvossa on paljon enemmän elektroniikkaa, ja sitä myötä enemmän vikakohteita kuin vanhassa Volvossa.
      Minusta vanhat Volvot mukaanlukien 850 ovat laadukkaampia, ja viattomampia kuin uudet Volvot, kehitys ei ole joka kohdassa mennyt oikeaan suuntaan, vaikka on uusissa Volvoissa paljon hyvääkin.

    • stressaantunutperhee

      mulla -96 10v farmari, jotain vähän yli 300000 veivattu. Hyvin kestää ruostetta ja sähkövikoja ei ole ollut. Melkeen kaikki alkuperästä vaikka viimeset 10vuotta ollut suvun kiertopalkintona perhevankkurina. Esim. katalysaattori meni vasta ekan kerran keväällä ja alkuperäset iskarit elossa :O . Lapsen vikana on etupyörän tuentaan liittyvät osat. Toiselle puolelle vaihettu samat hilpeet kolme kertaa toiselle kaks. Ruostetta ainoastaan takaluukun lasin alapuolella ja konepellissä kiveniskemien takia pikkusen. Aika luja peli... tai sitten vierivä kivi ei sammaloidu...

    • volvo 850

      Nyt löytyikin 850 vm 96 375000 km ajettu, muuten hyväkuntonen mutta huomasin nyt että moottorinvikavalo syttyi kun käyntiin laittaa. mitä tehhä? onko kalliita remontteja tiedossa? moottori 20 valve 5 syl 170hv muistaaksen

    • jokohan on

      Onkos näissä vuosimalleissa se kaksoismassavauhtipyörä kytkimessä jos on kannattaa kuunnella oitääkö tyhjäkäynnillä lotkutusta eli dieselimäistä ääntä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      165
      3080
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2091
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1881
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      43
      1856
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1431
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1221
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1183
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      329
      993
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      973
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      802
    Aihe