onko amsterdamissa turvallista liikkua joka puolella vai löytyykö alueita jotka kannattaa kiertää kaukaa...?
Vastaukset 6
- rossu04
Olin kesällä 2001 Damissa ja koin oloni ihan turvalliseksi, myös punaisten lyhtyjen alueella. Kävimme silloisen avomieheni kanssa coffee shopissa ( kahvilla, sitäkin sieltä sai ) eikä sielläkään ollut ongelmia vaikka pilveä polteltiin yleisesti.
- 21+14
Se keskusta on koluttu moneen kertaan ja ikinä ei mitään ole sattunu. Helsingissä on turvattomampaa mielestäni. Turvallinen ja hyvä kaupunki.
- Matkailu avartaa
Kesällä tuli käytyä, lentokentän alakerrasta lähti paikallisjuna rautatieasemalle. Varoituksia oli kuten suomessakin, olla varuillaan niillä paikoin, ainakin päiväseltään kaikki oli ihan normaalia. Hotellimme sijaitsi 5 min matkan päässä punaisten lyhtyjen alueesta, eikä sielläkään ollut mitään ihmeellistä. Eräänä aamuna lähdimme kaupunkia kiertelemään, mieheni meni hiukan edeltä ja minä perässä tutkien näyteikkunoita. Kuinka ollakkaan huomasin jonkun askeleiden tahdin olevan saman kuin itselläni ja ikkunasta peilautui takanani kävelevä mies. Mies ei yrittänytkään mennä ohitseni, vaan jatkoi samaan tahtiin kävelyä. Seuraavan kaupan auki olevan oven kohdalla olin meneväni kauppaan sisälle, mutta teinkin äkkikäännöksen, jolloin sinne perässäni tuleva mies häkeltyi ja tajusi, että olin huomannut hänen aikeensa. Nyt löytyi miehelle nopeammat askeleet poispäin, mutta jäi kuitenkin norkoilemaan seuraavaan risteykseen seinään nojaillen, kunnes tajusi mieheni olevan myös mukana. Siispä meni minne vaan, myös valoisaan aikaan, normaali varovaisuus ei ole pahasta. Mieheni ei ollut huomannut mitään kartaa tutkiessaan 8)
- 13+7
Joo siis ainakaan junanradalla ei oo turvallista liikkua ainakaan kävellen koska voi jäädä junan alle. Sit ajoradalla ja jalkakäytävilläkin voi jäädä auton tai fillarin alle.
Portaissa piile kanssa aina oma riskinsä. Varsinkin korkokengissä.- huh,huh......
Olet itse kyselemässä tyhmiä ja silti vastailet asialliseen kysymykseen tyhmästi... Huomaa kirjoitustyylistäsi, että otsikko "Saako tuoda suomeen" kuuluu sinulle.
- 8+4
huh,huh...... kirjoitti:
Olet itse kyselemässä tyhmiä ja silti vastailet asialliseen kysymykseen tyhmästi... Huomaa kirjoitustyylistäsi, että otsikko "Saako tuoda suomeen" kuuluu sinulle.
Hah, nyt salapoliisin taitosi on hiukan ruosteessa. Eli väärin arvattu.
Siks toisekseen voitko kertoa miten oon vastannu tyhmästi ???
Kaikki mitä puhun on totta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1651101En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44737Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.135707Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27703- 44669
- 67625
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164592Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l199591Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36580Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580