amsterdam vinkkejä

matkailija1

onko amsterdamissa turvallista liikkua joka puolella vai löytyykö alueita jotka kannattaa kiertää kaukaa...?

6

732

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rossu04

      Olin kesällä 2001 Damissa ja koin oloni ihan turvalliseksi, myös punaisten lyhtyjen alueella. Kävimme silloisen avomieheni kanssa coffee shopissa ( kahvilla, sitäkin sieltä sai ) eikä sielläkään ollut ongelmia vaikka pilveä polteltiin yleisesti.

    • 21+14

      Se keskusta on koluttu moneen kertaan ja ikinä ei mitään ole sattunu. Helsingissä on turvattomampaa mielestäni. Turvallinen ja hyvä kaupunki.

    • Matkailu avartaa

      Kesällä tuli käytyä, lentokentän alakerrasta lähti paikallisjuna rautatieasemalle. Varoituksia oli kuten suomessakin, olla varuillaan niillä paikoin, ainakin päiväseltään kaikki oli ihan normaalia. Hotellimme sijaitsi 5 min matkan päässä punaisten lyhtyjen alueesta, eikä sielläkään ollut mitään ihmeellistä. Eräänä aamuna lähdimme kaupunkia kiertelemään, mieheni meni hiukan edeltä ja minä perässä tutkien näyteikkunoita. Kuinka ollakkaan huomasin jonkun askeleiden tahdin olevan saman kuin itselläni ja ikkunasta peilautui takanani kävelevä mies. Mies ei yrittänytkään mennä ohitseni, vaan jatkoi samaan tahtiin kävelyä. Seuraavan kaupan auki olevan oven kohdalla olin meneväni kauppaan sisälle, mutta teinkin äkkikäännöksen, jolloin sinne perässäni tuleva mies häkeltyi ja tajusi, että olin huomannut hänen aikeensa. Nyt löytyi miehelle nopeammat askeleet poispäin, mutta jäi kuitenkin norkoilemaan seuraavaan risteykseen seinään nojaillen, kunnes tajusi mieheni olevan myös mukana. Siispä meni minne vaan, myös valoisaan aikaan, normaali varovaisuus ei ole pahasta. Mieheni ei ollut huomannut mitään kartaa tutkiessaan 8)

    • 13+7

      Joo siis ainakaan junanradalla ei oo turvallista liikkua ainakaan kävellen koska voi jäädä junan alle. Sit ajoradalla ja jalkakäytävilläkin voi jäädä auton tai fillarin alle.
      Portaissa piile kanssa aina oma riskinsä. Varsinkin korkokengissä.

      • huh,huh......

        Olet itse kyselemässä tyhmiä ja silti vastailet asialliseen kysymykseen tyhmästi... Huomaa kirjoitustyylistäsi, että otsikko "Saako tuoda suomeen" kuuluu sinulle.


      • 8+4
        huh,huh...... kirjoitti:

        Olet itse kyselemässä tyhmiä ja silti vastailet asialliseen kysymykseen tyhmästi... Huomaa kirjoitustyylistäsi, että otsikko "Saako tuoda suomeen" kuuluu sinulle.

        Hah, nyt salapoliisin taitosi on hiukan ruosteessa. Eli väärin arvattu.
        Siks toisekseen voitko kertoa miten oon vastannu tyhmästi ???
        Kaikki mitä puhun on totta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1922
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      590
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      25
      490
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      58
      437
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      425
    6. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      393
    7. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      387
    8. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      53
      385
    9. Mitä uskot että

      Välillämme käy?
      Ikävä
      32
      371
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      39
      368
    Aihe