Vapaa-ajantontin hinta Itä-Uudellamaalla

Yarppi

Loviisassa olisi tarkoitus rakentaa mökkiä, mutta ensin pitää saada tontti. Suvussa ei ole muita lapsia, eli tontti tulisi ennakkoperintönä toisin sanoen lahjana. Tätä varten täytyy kuitenkin olla hinta-arvio tontista.
Kyseessä on siis 5000 m2, jossa rakennusoikeutta 100 m2 mökille, 40 m2 lisärakennukselle, 25 m2 saunalle ja 35 m2 talousrakennuksille. Rantaviivaa on 70m.
Tie lähes perille asti (50 m vajaa), sähkötolppa n. 20 m päässä tulevasta mökistä. Loviisaan on matkaa noin 20 min.
Alue on hyvin kivikkoinen ja sijaitsee vain joitain kilometrejä lintutietä Loviisan ydinvoimalasta. Kiviä niin paljon ja niin isoja että pitää räjäyttää. Ilman ruoppausta ja kivien poistamista myös vedestä ei ole paikkaa muulle kuin soutuveneelle, ilman laituria.

Osaako kukaan auttaa hinta-arviossa tai neuvoa kenen puoleen kannattaa Loviisan seudulla kääntyä? Oikotien kohteita on vaikea käyttää vertailukohteena, tonttien hinnat heittävät liian laidasta laitaan.

1

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skarppi.

      Pitkälti yli 100 000 euroa. Suomen kalleimmat vapaa-ajantontit sijaitsevat 100 km säteellä Helsingistä. Tämän ehdon tonttisi täyttävät kaikki Loviisan rantatontit. Hinta-arvion saat vaikka kiinteistövälittäjältä.

      Rantatontit ovat siis kalliita, vaikka kaupungin omistamia ja vuokralla olevia 2000 m2 rantatontteja on yritetty valmistella myyntiin sikahalvalla. Yksi valtuutettu tarjosi tontista 15 000 euroa! Näin se oma etu menee kunnan edun edelle! Onneksi kaupoista ei sillä kerralla tullut mitään, mutta eiköhän se myyntipeli vielä jatku.

      Kyllä verottaja puuttuu asiaan, jos laitat ennakkoperintösi arvoksi muun kuin tontin käyvän arvon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      87
      6549
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4656
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      76
      4367
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4101
    5. 57
      3607
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3098
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2808
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      38
      2404
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      205
      2208
    10. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2076
    Aihe