Mikä olisi helppo linux jakelu aloittajalle?
Helppo linux aloittelijalle
aloittelija1
7176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lubuntu tai Ubuntu 12.04 LTS
Jos luulet katselevasi paljonkin elokuvia ja kuuntelevasi musiikkia, niin sitten ehkä Linux Mint
Mint on kuitenkin tehty Ubuntun pohjalta.
Ubuntussa ja Mintissä ei ole mitään vaikeaa verrattuna Lubuntuun.
Se on lähinnä riisuttu versio Ubuntusta todella vanhoihin heikkotehoisiin koneisiin.
Linuxit on tosi helppoja, kun järjestelmän on saanut käyttökuntoon, ainoastaan napista käyntiin ja muuta ei tarvitse, joskus asentaa päivitykset ja siinä se. Käyttää vain ohjelmia niinkuin Windowsissakijn. Turhaa ylläpitoa ja tietoturvasta huolehtimista ei tarvitse.
Kaikki Linux-käyttäjät ovat olleet aluksi Windows-käyttäjiä. Aito halu oppia , palkitsee lopulta.
Yli 2 vuoden kokemuksella tiedän.
Olen käyttänyt jo monia vuosia Ubuntua ja olen ollut erittäin tyytyväinen mm. sen tietoturvallisuuden ylivoimaisuuteen, ei ensimmäistäkään virusta tai muuta örkkiä vuosien käytön jälkeen ja olen käyttänyt aivan oletusasetuksilla. Pankkiasiat hoituvat turvallisesti, eikä tulisi enää mieleenkään mennä nettipankkiin winkuralla rosvojen ryövättäväksi. Suosittelen sinulle Ubuntu 12.04 LTS Linuxia ensimmäiseksi, sen käyttöön ja asennukseen saat asiallista suomenkielistä tukea alla olevan linkin sivuilta.
Koneellani on myös win7 ja, sinäkin voit asentaa esim. win ja Linux samalle koneelle, ei tarvitse valita joko tai käyttistä vaan noukit pullasta rusinat niinkuin sanotaan;)
Enkä nyt linkitä:)
http://forum.ubuntu-fi.org/
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi
http://www.ubuntu-fi.org/
Pojan tikun asetukset olemme joutuneet minun tikkuni avulla pariinkiin kertaan asentelemaan uudelleen .