Iso-Britanniassa arkkitehdiksi?

Britgawl

Moi!
Kysyisin, että onko missään päin Britanniaa tai Irlannissa mahdollista opiskella ilmaiseksi tai edes vähän "halvemmalla" (alle 1500£/ lukuvuosi)? Mitä olen katsonut muutamien yliopistojen sivuja niin lukukausimaksut ovat aivan järjettömiä... Mutta jos joku tietää edullisempia niin kiitos siitä!
Myös asuinkustannuksista olisi kiva kuulla kokemuksia, löytyykö Briteistä asuntoa opiskelijabudjetille ja lisäksi millaiset pääsyvaatimukset yleensä yliopistoihin on? Nuo AABA -rivit tuolla yliopistojen sivuilla ei sano mitään minulle.
Kiitos vastauksist!

2

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • obizgelija11

      Skotlannissa ei ole lukukausimaksuja EU-kansalaisille.

      Esim. Glasgow School of Art lienee hyvä koulu arkkitehdeille. Itse opiskelen Glasgow'n yliopistossa.

    • obizgelija11

      Lisään nyt vielä tähän, kun en ensimmäisellä kerralla vastannut:

      Pääsyvaatimukset voivat vaihdella aika paljonkin aineiden välillä. Itse kävin IB-lukion, joten en osaa kertoa YO-tutkinnon arvosanoista (IB-pisteitä pyydetään 34-38 Skotlannissa parhaissa kouluista), mutta jos googletat "ISO ry offeritietokanta", niin löydät varmasti esimerkkejä. Edinburgh, St Andrews ja Glasgow voivat usein pyytää E:n tai paremman keskiarvoa.

      Asunnot ovat usein kalliimpia kuin Suomessa, mutta tässäkin riippuu, minne päin saarta menee. Esim. Glasgow'ssa itse asun keskustan ja yliopiston lähellä 400€/kk 4 makuuhuoneen kämpässä. Lontoossa sama järjestely saattaisi olla jopa 800€/kk. Hyvin siis kattaa Kelan opintorahat täysi asumistuki, ainakin tuon Skotlannin. Kannattaa siis tulle vaan tänne Skotlantiin jos et halua maksaa 11000€ vuodessa lukukausimaksuja, koska täällä on ihan riittävästi yliopistoja, joista valita ja joilla eri pääsyvaatimuksia (esim. Aberdeen ei tietääkseni hirveästi pyydä, vaikka onkin hyvä opiskelupaikka).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      132
      1880
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1629
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      79
      1470
    5. 78
      1451
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1166
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      68
      1029
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1007
    Aihe