Kysymyksessä 7- ja 9-vuotiaat sisarukset. Toisella kehitysviivästymiä, luokiteltu kehitysvammaiseksi, toisella pahinta muotoa oleva dysleksia.
Harrastukset: Dyslektikolla (9v) sähly, kielikerho, telinevoimistelu, tennis ja jääkiekko, lisäksi joskus uinti.
Kehitysviivästymisistä kärsvällä (7v): uinti, pianonsoitto, tennis, luistelu 2 kertaa viikossa.
Mistään harrastuksesta eivät sanottavasti nauti, mutta menevät, koska vanhempien mielestä harrastuksia pitää olla ja he maksavat niistä auliisti.
Normaali koulupäivä tietysti alle. Itse lapsilta kysyttäessä he haluaisivat kuulemma olla kotona. Tietokoneella olemisesta 9vuotiaan kanssa kova kädenvääntö ja hän saa muutaman 20 minuutin jakson päivässä.
Ulkona tai yleensä pihalla eivät oikein ole, koska kaverit puuttuvat tai on jokin muu syy.
Minusta tuntuu paljolta, mutta mitä mieltä muut ovat?
Onko harkkoja ja lajeja liikaa?
Valeria
1
145
Vastaukset
- Herranenaikanoita
On liikaa. Miksi niitä penskoja roudataan hullunlailla paikasta toiseen? Vielä ei-normaaleja? Mikä niiden vanhempien motiivi voi olla?
Taitaa tulla hikiset paikat vanhemmille hieman myöhemmin kun tenavat alkaakin panna hanttiin.
Minusta pari harrastusta per viikkoa pitäis riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585555Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1804524En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163972Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k503559- 513491
- 653269
- 113131
- 272722
- 462307
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia332300