Risingshadow - scifi ja fantasiakirjasivusto

Otus

Törmäsin muutama päivä sitten Risingshadow.fi sivustoon, joka oli minulle aivan uusi tuttavuus. Ilokseni havaitsin, että tuolta sivustolta löytyy tietoja kaikista suomennetut scifi- ja fantasiakirjat mitä ikinä julkaistu! Yhteisö vaikuttaa myös hyvin aktiiviselta ja ystävälliseltä. Olen hieman ihmeissäni, että noin suureen sivustoon en ollut aiemmin törmännyt.

Oletteko te tutustuneet Risingshadowiin ja mitä ajatuksia teillä on sivustosta? Jos sivut taas ei ole tutut, niin kannattaa kurkata osoitteeseen http://www.risingshadow.fi :)

2

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tahko-

      Olen käyttänyt Risingshadow'n sivuja jo jonkin aikaa, vaikka en ole sinne vielä itse rekisteröitynyt. Sivut ovat erittäin informatiiviset ja varmasti Suomen parhaimmat sci-fi ja fantasiasivut.

      Se mistä itse tykkään on uusien ja tulossa olevien kirjojen listaukset. Todella helposti näkee mitä kirjoja on julkaistu lähiaikoina ja mitä odottaa löytäväksi kohta kauppojen hyllyiltä. Sivujen kautta olen myös löytänyt paljon uutta luettavaa.

    • Ville-Mark

      Itse olen löytänyt nämät sivut joskus pari vuotta sitten, mutta vasta nyt muutama kuukausi takaperin aloin siellä todenteolla käydä. Itsellä kokemus on se, että jos vähänkään fantasia, scifi, maailmanloput ja muut "erikoisemmat" genret kiinnostaa, niin kannattaa sinne suunnata ! Kaikki kirjat on listattu ja todella monet myös arvostelut, joko ylläpidon tai käyttäjien toimesta. Itsen löysin kanssa monia kirjoja joita tekisi nyt mieli lukea.

      Minua kuitenkin ehkä vielä enemmän kiinnostaa juuri nuo foorumit, siellä kun on samanlaisia kirjailijanalkuja kuin minäkin, ja on siellä monia muitakin keskusteluja joita on kiva vain lukea, ja osallistua.

      Sen verran paljon löytyy hyvää luettavaa ja tietoa, että toivoisi siellä olevan oikeastaan kaikki muutkin genret (;

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1483
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      113
      961
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      801
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      784
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      740
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      72
      717
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      699
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      677
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      68
      672
    Aihe