Välittäjä otaa asunnostasi muutaman kuvan, tilaa itsellensä isännöitsijältä paperit ja pistää ilmoituksen nettiin.
Tuon kaiken hoidat itse 200-400€:lla riippuen kuinka montaa myyntikanavaa käytät.
Mikäli asuntosi on alle 30 vuotta vanha ja siinä ei ole ilmentynyt mitään ongelmia vuosien aikana ja osakeyhtiön talous on kunnossa, ei ole mitään riskiä miksi et myisi itse.
Jos olet kroisos ja alk 3000€ maksaminen usein ei työläästä myynnistä ei tunnu missään, kannattaa myydä välittäjän kautta. Muutoin suosittelen itse myyminstä.
Myydessäsi itse muista kodin stailaus. Kaikki ylimääräinen krääsä pöydiltä kaappeihin piiloon ja seinilläkin olisi hyvä olla vain neutraaleja kuvia. Verhot olisi hyvä olla yksiväriset. Verhot ja sälekaihtimet auki, jotta mahdollisimman paljon luonnonvaloa pääsee sisälle. Kodin pitää olla puhdas näyttöissä.
MYY ITSE!
1
244
Vastaukset
- Hiljattain muuttanut
Kuinkahan usein tavalliselle asunnonomistajalle tulee myynti eteen? Ei se muutama tonni siinä konkurssissa (asunnonosto on kuitenkin tavallisen ihmisen elämän suurin investointi) tunnu missään.
Minulla ei ole aikaa eikä kiinnostusta esitellä asuntoani näytöillä ehkä 3-4 kk joka ikinen viikonloppu ja juosta kotiin aina kun joku potentiaalinen ostaja haluaa sen nähdä. Tämä on suurin syy välittäjän käyttöön, se on niin vaivatonta.
Toinen syy on, etten halua olla paikalla, kun ventovieraat tutkivat ja arvostelevat nurkkiani. Viime kerralla asunto oli myytäessä tyhjä, mutta koska asuimme jo aika kaukana, olis ollut hankalaa tulla näyttämään asuntoa ehkä useamman kerran viikossa.
Kolmas syy on kaupan vaatima paperisota: siitä ei tarvitse huolehtia yhtään, kun välittäjä hoitaa kaiken varmasti niin kuin sen pykälien mukaan pitää olla. Itsellä kun ei ole kovin monesta asuntokaupasta kokemusta (ostettu kolme, myyty kaksi), ei voi olla varma, että on muistanut kaiken ja hoitanut ne oikein.
Stailausneuvosi oli hyvä. Ihmettelen, kuinka ihmiset eivät tule ajatelleeksi niinkin yksinkertaista asiaa, että asunto kuin asunto näyttää tilavammalta, kun joka pinta ja seinä ei ole tavaran peitossa. Mahdollisimman siistiä pitää olla - ensiasuntoa myydessämme asuimme pari kuukautta kuin näyteikkunassa, kun jokaikinen kahvikuppikin tiskattiin aamulla ennen töihin lähtöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521757
- 621692
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101248- 611061
- 491024
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41775Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118637Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86630Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566