Bulimiasta bediin..

Mitä vielä??

Olen ihan hukassa itseni kanssa. Bulimiaa on takana yli 15-vuotta. Olen ollut nyt pari kuukautta oksentamatta, mutta syönyt ihan älyttömiä määriä iltaisin yksin kotona.
Painoa on tullut tänä aikana about 7 kiloa!! Osa toki turvotusta, mutta huhhuh!! En pysty lopettamaan! Päätän joka ilta maatessani räjähtämispisteessä olevan mahani vieressä, että tämä oli viimeinen kerta, huomenna syön normiaannoksia ja blaablaa..
Ja silti joka helvetin ilta syön pellillisen pannaria ja litran jäätelöä kaiken muun syömisen lisäksi.
Joka helvetin ilta pelkään mahalaukkuni räjähtävän. Syön niin paljon, etten pysty edes kävelemään hetkeen.
Olen toki tyytyväinen, etten ole oksennellut vähään aikaan, mutta mitä järkeä tässäkään on? Tarvitsen apua, mutten kehtaa sitä pyytää. Olen täysin yksin näiden asioiden kanssa ja täysin eksynyt elämästä.

1

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täällä toinen samanlainen.. Välillä on bulimisia kausia, välillä "pelkkä" BED.
      Viimeksi oksentelua kesti pari kuukautta, nyt taas pari kuukautta oon vaan ahminut oksentamatta. Jotenkin sitä kuvittelee olevansa terveempi "kun en kerta edes oksenna", MUTTA TOTUUS ON ETTÄ IHAN SAIRASTAHAN TÄMÄ ON! Painoa on tullut parissa kuukaudessa 8kg ja karkkia, suklaata, keksejä, ranskalaisia ja muuta höttöä menee alas joka päivä kilokaupalla. Tuntuu ettei kukaan ota syömishäiriötäni tosissaan, koska olen reilusti ylipainoinen. Johtuen tietysti tästä älyttömästä mättämisestä! Täytyisi vissiin olla langanlaiha, että olisi "kelvollinen syömishäiriöiseksi".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7170
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2547
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      104
      1992
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1538
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1079
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      959
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      863
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      718
    Aihe