Kohta 6 vuotta Ceedillä huoletonta ajoa

Kohta tulee 6 vuotta siitä kun ostin ensimmäisten joukossa uuden Kia Ceedin vuonna 2007. Olihan se silloin riski koska autosta liikkui lähinnä varoittavia ennakkoluuloja. Riski ei osoittautunut toteen sillä autossa ei ole ollut mitään vikaa. Ainoastaan koiranluut vaihdettu takuuseen. Sanoisin, että yllättävän kestävän auton Kia halusi tehdä. Itse varauduin pahempaan. Suosittelen vilpittömästi.

Lisäksi sisätilojen koko, varustelu, ulkonäkö, suorituskyky ja kulutus ovat edelleen hyvin vertailukelpoisia saman kokoluokan kilpailijoiden kanssa.
8338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onhan se saavutus tuokin tietty Kia:lle!

Äänestä
  • Vaikea arvata minkä automerkin omistaja olet. Vastaus kyllä kertoo äö määräsi.

    Äänestä

  • das vi tt uun kirjoitti:

    Vaikea arvata minkä automerkin omistaja olet. Vastaus kyllä kertoo äö määräsi.

    Se voi olla Hom-Da tai Toh-Jona. Jotain mopoautomerkkejä.

    Äänestä

Samanlaista kokemusta, Cee'd sw 1.6 crdi alle tammikuussa 2008.
Kilsoja takana 193t ja vikalista seuraava:
Vasemman takapyörän abs-anturi alle 10t ajettuna takuuseen
Koiranluut 55t ajettuna takuseen (huollon yhteydessä)
Oikean takajarrusylinterin suojakumi 160t


Siinäpä nuo ylimääräiset.
Lisäksi vaihdettu takasivulasi, hinta töineen alle 200€ (ilkivalta)
Polttimoita pari kertaa
Jarrupaloja ja taidettiin levytkin kerran laittaa

Äänestä

Onkos kukaan tehnyt huoltosopimusta uuteen Kiaansa?Tuntuu rahastukselta.

Äänestä

Itsellä 2008 Kia Ceed farkku disel. Ajettu nyt 195 000 km ilman ongelmia. Huollot kun 20 000 km välein tekee auto pelaa luotettavasti. Polttimot ,renkaat, jarrupalat tms..on kuluvia osia joita jokaiseen autoon on vaihdettava.

Keväällä vaihdan samanlaisen mutta vuoden 2013 malliin.

Voin Kia Ceediä suositella kaikille.

Äänestä

Ihan jees peli. Itellä alla samanlainen vm.2009. Trolleja ns.Jaskan Pauhajia vaan täynnä nää saitit. Auto on pelittänyt ihan hyvin meidän 4 henkisen perheen käytössä. Kia Ceed farkku on tilavampi ja ärhäkämpi ajettava kun aikaisempi Focuksen farkku.

Äänestä
  • Tänä vuonna uskaltauduin ostamaan ensimmäisen korealaiseni. Loppuvaiheessa valinta tapahtui Hyundain ja Kian välillä. Valinta osui Kiaan, lähinnä tarjolla olevan hyvän varustelupaketin vuoksi. Mielestäni Kia-Hyundai-linjalla parasta on markkinoiden paras kestävyys ja japanilaisiin verrattuna parempi maatiekäytös. Kokemukseni ovat kaiken kaikkiaan samanlaisia (hyviä) kuin etukäteen muilta käyttäjiltä kuulin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyytyväinennenen kirjoitti:

Kohta tulee 6 vuotta siitä kun ostin ensimmäisten joukossa uuden Kia Ceedin vuonna 2007. Olihan se silloin riski koska autosta liikkui lähinnä varoittavia ennakkoluuloja. Riski ei osoittautunut toteen sillä autossa ei ole ollut mitään vikaa. Ainoastaan koiranluut vaihdettu takuuseen. Sanoisin, että yllättävän kestävän auton Kia halusi tehdä. Itse varauduin pahempaan. Suosittelen vilpittömästi.

Lisäksi sisätilojen koko, varustelu, ulkonäkö, suorituskyky ja kulutus ovat edelleen hyvin vertailukelpoisia saman kokoluokan kilpailijoiden kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu