Miten voi isovanhempi auttaa poikaa, joka masentuu koulunkäynnistään.
Muuten hyvä oppilas, mutta matikka nelosessa.
Opettajakin oli sitä mieltä, että kannattaa ajatella muuta kuin lukiota.
Millaisia ehdotuksia teillä olisi vastaavassa? On tukiopetusta ja muuta apua, mutta poika on ihan lukossa, eikä pysty ilmeisestii uskomaan, että matikan voi oppia.
On siis uskottava, että pitää suuntautua jollekin käytännön alalle, mutta ei isovanhemmalla ole ajantasaista tietoa.
Kurjaa sanoa lapselle, että en tiedä, en voi auttaa, en voi ehdottaa mitään.
Ei toista pysty auttamaan, jos ei apu tunnu menevän perille. Kukaan perheesstä ei syyttele tai motkota, kaikki kannustavat ja vannovat, että hän oppii kyllä, kun jokin lukko avautuu. Yritämme sanoa, että jonain päivänä....mutta poika on surkeana ja uskoo olevansa maailman tyhmin matikassa.
Minkäs teet!
Masentunut koululainen
8
229
Vastaukset
- tsemppiä teille!
Ennen saattoi ottaa tunteja yksityisesti - sehän voi olla, että hänelle ei avaudu matikka jossain kohtaan. Joku aivan matematiikkaan perehtynyt voi huomata asian paremmin kuin tukiopettaja (eikös heillä ole useita oppilaita samaan aikaan opetettavana).
Nuorempi veljeni oli 'matikkanero' ja hän neuvoi ja opasti minua matikassa - en muuten olisi päässyt lukiota läpi (minulla oli pelottava matikanopettaja ja menin aivan lukkoon algebran tunneilla). Ja itse taas lukiolaisena opetin erästä nuorempaa serkkuani, kun hän sai ehdot ja muutaman viikon junttaamisen tuloksena hän sai ne läpi.
Samoin minun tyttäreni opetti paria kaveriaan ja sai mukavasti taskurahaakin siitä ja kaverit menestyivät sitten ihan oivallisesti. Käyhän moni lapsi esim yksityisesti piano- tai muulla soittotunnilla - samahan se on jos harjoittaa matikantuntejakin.
Eli otapa selvää, onko lähipiirissäsi matikan taitajaa, joka pystyisi perehtymään
lapsenlapsesi matikkaongelmaan! - mummo neljälle
Riippuu paljon lapsen iästäkin. Jospa voisit vilkaista koulukirjaa minkälaisesta matematiikasta on kyse ja auttaa itse tätä lasta.
- .........
Kuka lapsen depressiiviseksi on diagnosoinut??
- Masentuneen mummo
Eikö ihminen voi tuntea masennusta, jollei sitä ole dignotisoitu sairaudeksi?
Pelkkä koulukirjaan vilkaisu ei riitä, kun oppilas kaipaa perustietoonsa tukea.
Kyllä siihen tarvitaan ammattitaitoinen ihminen.
Koulunkäyntikin on muuttunut niin paljon omista kouluajoistani, että on viisainta vain seurata sivusta. - yx äiti/isoäiti
Masentuneen mummo kirjoitti:
Eikö ihminen voi tuntea masennusta, jollei sitä ole dignotisoitu sairaudeksi?
Pelkkä koulukirjaan vilkaisu ei riitä, kun oppilas kaipaa perustietoonsa tukea.
Kyllä siihen tarvitaan ammattitaitoinen ihminen.
Koulunkäyntikin on muuttunut niin paljon omista kouluajoistani, että on viisainta vain seurata sivusta.Oikeastaan tuo avaajan asia on pojan ja hänen vanhempiensa asia ratkaista.
Isovanhemmat voivat toki neuvoa myös poikaa auttamalla häntä hoksaamaan itse, minkälainen apu matematiikkaan auttaisi.
Mutta edelleen kyllä suosittelen jonkun hyvän matikkapään omaavaa opastajaa pojalle , joko yksityistunteja tai sitten sellaista sukulaista, joka osaa myös opettaa nykyajan koulumatematiikkaa vastaavalla tavalla.
Kaikilla ei ole matikkapäätä luonnostaan - perusteet voi kyllä opiskella. Lastenlapsesi on varmasti etevä jossain muussa lajissa , joten kannattaa kannustaa häntä monipuolisesti.
- Turoo__
Tosiaan, jos lähipiiristä ei löydy L:n tai Eximian laajasta matikasta lähiaikoina kirjoittanutta tai ihan yliopistossa / tekussa pää- / sivuaineena matikkaa opiskelevaa, niin kannattaa sellainen etsiä.. Itselle esim. avaruusgeometria "valkeni" vasta n. 10 vuotta lukion jälkeen tietokone-ohjelmoinnin opiskelun kautta, sekä myös trigonometrian käytännön sovellutus esim. metallin sahauksessa... Nimimerkki en olisi päässyt lukion laajasta matikasta läpi ekalla yrittämällä ilman kavereiden apua.. Itselle sanalliset tehtävät ja ns. todistukset oli vaikeimpia..
- Katso, kuuntele.
Yle esittää Tuntematon Sotilas ohjelman.
Lisätietoa ohjelmasta, kommentteja, kommentoi.
http://yle.fi/uutiset/sopiiko_tuntematon_sotilas_lasten_silmille/6403211
-------------- Tutustu.
Aseman Lapset järjestön sivustoilla saattaisi löytyä tietoa, apua ja neuvoja.
Selaa sivustoa.
http://www.asemanlapset.fi/articles/671/
----------------
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614368KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1483139Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472458Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?482370- 982025
- 241883
- 301606
- 231602
- 1531445
- 341233