Lohkolämmitin polttaa sulaketta tolpasta.

toope81111

Lohkolämmitin polttaa siis sulaketta tolpasta, eli kun lykkä auton roikkaan niin moottoritilasta kuuluu särinä ja sellanen kevyt savu ja käry nousee jostain moottorin takaa :D Olenko oikeassa jos päättelen että johtosarjassa on oikkari? Ajattelin että jos vastus on paskana niin sillon ei minusta pitäisi tapahtua mitään, ja kun käry tulee kuitenkin itse lohkolämmittimen ulkopuolelta niin johdoissa vika. Vai???

11

15645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Deafa

      varmaan vuotaa maihin, olen nähnyt esim vastaavan tapauksen jossa lohkol. johto oli irrallaan ja moottorin kiilahihnapyörä hangannut johdon terässpiraalin rikki, siitä sitten löi maihin ja sulakkeet paloi aina silloin ja tällöin.

      myös vastus voi olla tuolla tavalla rikki mutta harvemmin, toinen vaihtoehto on että liitoksiin on päässyt likavettä joka johtaa oikosulkuun liittimessä, ja sulattanut liittimen muovin niin että alkaa lyömään kuivemmallakin kelillä läpi...

    • toope811

      Käytinpä sitten korjaamolla ja sanoivat että sisähaarassa oikkari, jonka jälkeen päätettiin ottaa koko sisä haara pois käytöstä. Sen jälkeen kokeilivat ja lämmitin toimi ei kä ollut enään oikkarissa. Kotona laitoin sitten auton roikkaan ja kas kummaa, kuulu poks ja sulake palo tolpasta. Miten on makdollista? Voiko muka roikassa olla muka vika? vaikee keksiä muuta vaihtoehtoa.

    • Vi vi sentään

      ” Voiko muka roikassa olla muka vika?”Tässä tapauksessa ei ole muuta vaihtoehtoa vialle.

    • toope81.

      No niinhän se on. Mitäköhän tossa poksahduksessa tapahtui? usklataako käyttää jos uudella roikalla pelittää?

    • deafa

      mulla on mennyt se vihreä johto silleen rikki että hyppäsi pistotulpassa vaiheesta pe-liittimeen. Aluksi vain märällä mutta sitten siihen tuli semmoinen palanut ura ja alkoi kuivanakin lyömään läpi


      kun laittoi toisin päin rasiaan niin nollajohtimena kesti sen täysin olemattoman jännite-eron tietysti hyvin, kuukausia jaksoin aina laittaa pistotulpan seinään niin että palanut johdin oli vasemmalla puolella kunnes lopulta vaihdoin ruuvattavan pistotulpan ja valoin sen täyteen possumassaa niin että ei pääse vesi sisään kun auton puskurissa aina se johto roikkui.

      olen kuullut että vastaavia onglemia on ollut myös siinä autoon tuikattavassa päässä mutta ei itsellä. ja jos joku nyt sitä sikafleksiä haluaa laittaa pistotulpan sisään niin johdolle on syytä suorittaa eristysvastusmittaus että kyseinen massa ei varmasti johda sähköä.

    • toope811111

      No nyt hankin uuden piuhan ja sama homma. tolpasta palaa sulake ja kuuluu poks ääni. Mutta sitten kokeilin laittaa töpselin toisinpäin tolppaan ja kas vain, enään ei polttanut sulaketta. Mikäköhän tohon on syynä? onko tolpassa joku vika?

      • deafa

        ensinäkin, asiasta avaruuteen, mulla on uusi piuha ja tänään meni samalla tavalla kuin vanhassakin autossa, eli löi pistotulpassa läpi. Palanut musta jälki menee pistotulpan toisesta liittinmetallista suojamaametalliin. huomena vaihtuu pistotulppa...

        sitten takaisin aiheeseen. siinä johdossa menee sisäälä kome johdinta L, N ja PE, jos vähän oikaisen niin N ja PE on samaa tarkoitusta varten. PE on yhdistetty auton peltikoriin.

        Jos johto on kerran uusi niin autosi johtosarja on todennäköisest hangannut jostian rikki, kun tulppa menee niin päin rasiaan että hankaantuntut johdin on N, ei haittaa mitään vaikka se osuu auton runkoon.

        mutta kun tulppa meneekin niin päin että se hankautunut on L niin tulee oikosulku.

        toisasiassa voi olla niin että sulake palaa aina silloin ja tällöin ja yksittäisessä kokeilussasi ei nyt sattunut palamaan silloin, mutta jos vika on toistuva niin on selvää että toinen johtimista on hankautunut rikki ja osuu runkoon 24/7 mutta ei haittaa mitään kun pistotulppa on oikein päin.


    • autnet

      voi juma et pitä olla uusavuton

    • Oikosulku voi myös olla tolpan pistorasiassa.

    • voi ei

      Minun polttaa myös samantien sulakkeen kun johdon laittaa pistorasiaan. Toista johtoa kokeiltu, tekee myös sillä. Auton tolppajohdon liittimestä koitan resistanssia mittailla, heittele kovasti 150 ohmista alaspäin ja laski sitten nollaan. Missä voisi olla vika?

    • Anonyymi

      Vaikkakin olen autoni kanssa pelannut tämä vika yllätti sulakkeen palaminen moottori lämmittimen kytkettäessä vika olikin auton lämmityslaitteen säteilyttäjässä joka oli tullut matkansa päähän jos lämmäri ei toimi kunnolla vika voi johtua siitä se polttaa tolpan sulakkeen eikä johto järjestelmässä ole vikaa.!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      129
      3794
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      324
      2705
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2190
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      44
      2018
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      12
      1770
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      9
      1394
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      134
      1261
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1212
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      87
      1016
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      982
    Aihe