Neljäs synnytys. Kalvot puhkaistu joka kerta->vauva syntynyt 6min-34min siitä. Kalvojen puhkaisun yhteydessä on myös laitettu kohdunkaulanpuudutus, mutta en ole saanut siitä apua ponnistusvaiheessa.
Ja taas kerran ponnistusvaihe pelottaa :/
Mikä puudutus ponnistusvaiheeseen?
17
1823
Vastaukset
- .................
Mä sain just ennen ponnistusvaihetta pudendaalipuudutuksen. Mutta mulla siitä ei ollut mitään hyötyä, todella kivulias ponnistusvaihe. Mutta joillain varmasti on hyötyä.
http://www.bebesinfo.fi/sivu.php?artikkeli_id=196 - 3 äiti
olen synnyttänyt kolme kertaa, ja joka kerta olen pyytänyt ja saanutkin epiduraalin. Se on vienyt todella hyvin kivut! Toki ponnistusvaiheessa tuntee jotain, mutta suurimman osan kivuista vie siitäkin vaiheesta. epiä en pois vaihtaisi :D niin hyvin se on toiminut mulla..
- ...................
Mulla epiduraali toimi kyllä avautumisvaiheen ajan tosi hyvin mutta ei vaikuttanut enää ponnistusvaiheessa joka oli tosi kivulias.
- giughiug
Ei epiduraalia laiteta yleensä enää jos tiedetään että ponnistus kohta edessä. Ebiduraalia suositaan jos oletetaan että synnytys kestää vielä useamman tunnin, muussa tapauksessa suositaan spinaali puudutusta, sillä se alkaa vaikuttaa nopeammin kuin epiduraali ja on vaikutukseltaan lyhyt kestoisempi n.1-3h. Spinaalipuudututuksessa ei selkään myöskään jätetä katetria niinkuin epiduraalissa.
- hdgkhdky
Pyydä kalvojenpuhkaisun yhteydessä "mini" spinaali niin saat pahimman kärjen pois kivuista. Minulle laitettiin kun olin 8cm auki, ja helpotti paljon.
- tuskainen ponnistus
Minulla altettiin ajamaan alas epiduraalia kun alkoi näyttää siltä että ponnistusvaihe on edessä. Onko normaali käytäntö? En saanut myöskään mitään muuta puudutusta ponnistusvaiheeseen. Luulin kuolevani kipuihin ja ponnistusvaihe kesti älyttömän kauan ja lopulta vedettiin väliliha poikki ja vauva imukupilla ulos. Kaikki tämä ilman puudutusta. Jäi niin kamalat traumat, etten toista lasta halua enää koskaan tehdä.
- ..............
Minulle sanottiin että välilihaa ei leikata ilman puudutusta jos se leikata pitää.
- Huhtikuussa mennään
Itsellä mielessä ihan sama kysymys...supistukset olen kestänyt, mutta ponnistaminen on ollut ihan järkyttävää. Epiduraali ollut siis kahdessa synnytyksessä käytössä. Nyt olen harkinnut kohdunkaulanpuudutusta tai spinaalia, onko kokemuksia, miten vievät ponnistuskivun vai vievätkö?
- ymmärtääkseni ei
ponnistuskipua kuulukkaan puudutteen viedä pois.Ponnistaminen sujuu paremmin kun itse tiedät milloin ponnistaa.
- Huhtikuussa mennään
ymmärtääkseni ei kirjoitti:
ponnistuskipua kuulukkaan puudutteen viedä pois.Ponnistaminen sujuu paremmin kun itse tiedät milloin ponnistaa.
Taas takerruttiin pikkuasiaan...siis jos vaan saisi edes jotain apua ponnistamiseen, ettei se tuntuisi kuolemalta! Pienikin helpotus auttaisi.
- miten niin
Huhtikuussa mennään kirjoitti:
Taas takerruttiin pikkuasiaan...siis jos vaan saisi edes jotain apua ponnistamiseen, ettei se tuntuisi kuolemalta! Pienikin helpotus auttaisi.
pikkuasiaan jos koko ketju pointti on ponnistuskivut.Kun niitähän ei siis välttämättä saada millään puudutteella pois.
- Huhtikuussa mennään
miten niin kirjoitti:
pikkuasiaan jos koko ketju pointti on ponnistuskivut.Kun niitähän ei siis välttämättä saada millään puudutteella pois.
Aivan sama, mut just näitten vastausten takia aina jokíkinen viestiketju menee keturalleen, koska mitään ei uskalla/voi kysyä. Nyt en enää jaksa lukea tätäkään ketjua. Sitä paitsi olen muualta lueskellut, että spinaali olis vienyt joiltakin kaikki ponnistuskivut, mut olisin vain toivonut täältäkin kokemuksia. Mutta olkoon.
- en nyt
Huhtikuussa mennään kirjoitti:
Aivan sama, mut just näitten vastausten takia aina jokíkinen viestiketju menee keturalleen, koska mitään ei uskalla/voi kysyä. Nyt en enää jaksa lukea tätäkään ketjua. Sitä paitsi olen muualta lueskellut, että spinaali olis vienyt joiltakin kaikki ponnistuskivut, mut olisin vain toivonut täältäkin kokemuksia. Mutta olkoon.
kyllä oikeen ymmärtänyt mistä suutuit..
- Äitykkä2
Huhtikuussa mennään kirjoitti:
Aivan sama, mut just näitten vastausten takia aina jokíkinen viestiketju menee keturalleen, koska mitään ei uskalla/voi kysyä. Nyt en enää jaksa lukea tätäkään ketjua. Sitä paitsi olen muualta lueskellut, että spinaali olis vienyt joiltakin kaikki ponnistuskivut, mut olisin vain toivonut täältäkin kokemuksia. Mutta olkoon.
Minulle laitettiin spinaalipuudutus, koska odotettavissa nopea synnytys. Synnytys olikin nopea ja puudutus vaikutti hyvin ponnistusvaiheessakin. En tuntenut kipua ja ponnistaminen oli hallittua ja rauhallista, vaikka vauva oli iso 4300g.
- kivuttomasti
Minulle ensisynnyttäjänä laitettiin epiduraali ja tuntia ennen ponnistusvaihetta laitettiin pyynnöstäni sitä lisää. Itse ponnistus sujui kivuttomasti ja kesti 10 minuuttia. En tuntenut supistuksia joten kätilö sanoi aina kun sai ponnistaa, tosin ei siinä montaa kertaa tarvinnut kun vauva jo syntyikin :) toimi siis hyvin ja kätilö sanoi silloin, että niinkauan kun vauvan pää jo melkein näkyy, voidaan epiduraali vielä laittaa. Näin naistenklinikalla. Synnytyksestä jäi erittäin positiivinen mieli.
- Niin erilaisia
Mulle taas ei suostuttu laittaan enää epiduraalia kun ponnistusvaihe oli alkamassa. Vaikka se annoksen laittaminen kestää minuutin ja vaikutuksen alkaminen 15 min. Luomuna täällä tuli eka ulos.
Riippuu sairaalasta. - eriooiuio
1. synnytys
- epiduraali 4-5 cm auki ollessa
- ponnistusvaihe alkoi yli kaksi tuntia puudutteen annon jälkeen
- koko synnytys meni siilti yhdellä annoksella epiduraalipuudutetta
- kivuton, mutta pitkä ponnistusvaihe .vaikuttikohan puudutus edelleen?
2. synnytys
- spinaalipuudutus, kun olin 10 cm auki, koska kivut olivat hurjat vauvan hakiessa ulostulokulmaa
- ponnistusvaihe noin puoli tutntia puuduttamisen jälkeen
- siedettävää, vähäistä kipua ponnistaessa. ongelmana oli saada isohko vauva mahtumaan ulos. vauva päätti vain tulla. selvisin ilman repeämiä.
3. synnytys
- epiduraali 4-5 cm auki
- puoli tuntia puuduttamisesta olin 10 cm auki ja sain luvan ponnistaa
- täysin kivuton ja helppo ponnistusvaihe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?741360Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11930Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79862Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.89779Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51684- 53654
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46594Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv42583Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot132579Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.45547