1.8 Zetec-E jakopään hihnan vaihtoväli?

Olli

Selailin Focukseni huolto-opppaita, mutta en löytänyt kyseisen moottorin jakopään hihnan vaihtoväliä. 1.8 Zetec-SE ja muiden hihnojen vaihtoväli ilmoitettiin, mutta ei tuota E-mallin vaihtoväliä. Onkos kellään tietoa? Autoni on muuten vm. 1999 ja 100tkm farmari-Focus.

2

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ford

      Ainakin 1.6:ssa väli on tietääkseni 140 tkm ja luulis et 1.8:ssa sama, mut kannattaa tarkistaa varmuuden vuoks.

    • Vooirtisti

      On kait 150tkm tai 10 vuotta, mutta suosittelen 120tkm tai 5 vuotta, mikä oli vanhemmissa zetekeissä, ensimmäisissä (-92 - -94?) oli kait vain 100tkm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe