Wiin legopelit jumittaa konsolin

Kysyin huollostakin asiaa ja sanoivat vaan että niissä legopeleissä on sitä vikaa. Meillä siis pojan pelatessa lego batman peliä, konsoli menee kesken pelaamisen jumiin, näyttö pimenee ja laite pitää kovaa ääntä.

Onko muilla ollut vastaavaa ja aiheuttaako muut legopelit samaa? Juuri ostin lapsille pukinkonttiin lego indiana jones pelin...kyllä potuttaa jos sitäkään ei voi pelata.
3287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pelin legopalikat ovat viallisia; ne irtoavat pelilevystä ja tukkivat koneen. Avaa kone, poista irronneet legopalikat (ne pitää palauttaa Legon tehtaalle; niitä ei saa käyttää normaali leikkimiseen). Samalla kannattaa myös puhdistaak kone, eli käytä siihen normaalia tiskiharjaa sekä haalea vettä, johon on lisätty hiukan astianpesuainetta.

Äänestä

Juu, kyllä noissa Lego-peleissä tuota jäätymistä tosiaan tapahtui silloin tällöin. Lähinnä sitä sattui aina samassa kohtaa tiettyjä kenttiä. Mutta kaikki Wiin Lego-pelit on toistaseks tullu pelattua läpi, joten ei ne pelaamista estäneet ainakaan meikäläisen koneella. Muistelisin, että tuossa Indiana Jonesissa ei ollut jumittumista niin paljon kuin Batmanissa. Se Lego Indiana Jones on pelinä sitäpaitsi selvästi parempi ja monipuolisempi kuin nuo Batmanit. :)

Äänestä

Ei siis kuitenkaan tarvitse pelätä, että kyseiset pelit hajottavat konsolin, vaikka menisivätkin jumiin, niin että töpseli pitää vetää irti seinästä?

Huollosta ehdottivat että lataa pelin muistikortille ja käyttää sitä pelaamiseen, ilman levyä siis, mutta se ei kyllä onnistu...pitäisi olla wii chanelista ladattu peli tms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Poikien äiti kirjoitti:

Kysyin huollostakin asiaa ja sanoivat vaan että niissä legopeleissä on sitä vikaa. Meillä siis pojan pelatessa lego batman peliä, konsoli menee kesken pelaamisen jumiin, näyttö pimenee ja laite pitää kovaa ääntä.

Onko muilla ollut vastaavaa ja aiheuttaako muut legopelit samaa? Juuri ostin lapsille pukinkonttiin lego indiana jones pelin...kyllä potuttaa jos sitäkään ei voi pelata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu