Puolisoni ,mieheni, ottaa jatkuvasti omin lupinensa minulta kaikenlaista tavaraa ja piilottaa ne. Yleensä esim. muuntaja, laturi jne jolloin itse tavara jää käyttökelvottomaksi. Talossamme on varastotilat pullollaan kaikenlaista "jemmattua" tavaraa, vanhoja lankapuhelimia, rikkinäisiä autostereoita, vaikka mitä. Tavarat on aina paketoitu jonkin muun esineen laatikkoon jottei niitä millään löydä. Joudun hakemaan tuntikausia jotain muuntajaa tai akkua jotta saisin jonkin homman tehtyä, eikä sitä kuitenkaan löydy. Kallista konetta menee ihan haaskuun kun ei pysty käyttämään.
Mitä ihmettä tuollainen käytös on 50v mieheltä, selittäkää joku viisaampi. Itse olen jo aivan rikki ja itku tulee kun harmittaa niin vietävästi. Hän vetoaa aina muistamattomuuteen ettei muista minne tavaran laittoi, mitään järkeä en tästä löydä.
Mitä ihmettä tuollainen käytös on 50v mieheltä, selittäkää joku viisaampi. Itse olen jo aivan rikki ja itku tulee kun harmittaa niin vietävästi. Hän vetoaa aina muistamattomuuteen ettei muista minne tavaran laittoi, mitään järkeä en tästä löydä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voi sua, on varmasti turhauttavaa.
Jos kamaa on paljon niin olisko kyse hamstrauksesta? Tai jokin pakkomielle -tyyppinen häiriö? Jostain syystähän hän sitä tekee, eli kokee sen mielekkääksi.
Joillakin on esim sellainen et kodissa kaiken pitää olla siistiä ja järjestyksessä jopa maton hapsujen:)!! Muuten kohde ahdistuu. Tällaisia kaikkia on.
Toiv selviää!
Itsekin keräilen vähän sitä sun tätä mutta eukolla on pelkästään vaatteita enem
män kuin mulla sitä roinaa yhteensä, vaatteita mulla on vähän harvoin niitä ostan.
Voisiko olla alkavaa dementiaa vaiko onko tätä esiintynyt aiemminkin? Tää tuli mieleen, kun mun isä (65v) dementoituu ihan hurjaa vauhtia. Hänellä on kaksisuuntainenkin. On ollut aina hamsteri, ei edes risoja tavaroita pysty heittämään pois. Nyt isä piilottaa ja vaihtaa piiloa lähes kaiken kaman kanssa ja äiti ei löydä mitään. Ottaa myös äidin tavaroita ja kivenkovaan väittää, ettei ole ottanut. Isä on mennyt tosi nopeesti huonommaksi, jopa pukeminen ja kännykän käyttö ei enää suju ja ajokorttikin lähti.. Se ei muista mihin on mitäkin laittanut ja käytännössä sen valveillaoloaika menee etsiskelyyn ja sitten tavaroiden "talteen" laittamiseen.
Olen myös kuullut mummoista, jotka piilottaa pikkulusikatkin lakanapinoon varkaiden varalta, ei muista ja sit syyttävät muita niiden viemisestä..
Niin tai näin kyllä tuosta sun miehen touhustakin on "järki" kaukana ja ois hyvä (varmaan vaikeaa) saada mies tutkimuksiin.
Oikeassa olet, järki on kaukana. Kun sanoin asiasta - liiasta romusta ja jemmaamisesta, niin hän alkoi heittämään kaikki käyttövaatteensa pois. ???
Ihan sama homma! Äitini pakkailee kaikkea tavaroita hyllystä laatikoihin ja pusseihin
En tiedä... Mulla ei oo psykiatrian tms koulutusta, mut olisin isääni seuranneena sitä mieltä, että kun järki jollain tapaa pakenee, muisti huononee ja asiat ei suju, niin ihminen on jotenkin hätääntynyt ja ihmeissään itsekin ja koittaa saada maailmaansa järjestykseen järjestelemällä ja piilottelemalla tavaroita.. Isäni on hädissään kun häneltä hukkuu kaikki, ei osaa mitään, niin tulkitsisin tuon jonkinlaisena sijaistoimintana.. Jos aattelis päätä tietokoneena, niin suurin osa ohjelmista on juntturassa ja sit ihminen keskittyy tommoseen yksinkertaiseen ja jollain tapaa rauhoittavaan toimintaan, siivoaa tavallaan hyödyttömästi työpöydän kuvakkeita paikasta toiseen.
Ja toisaalta tulee mullekin hyvä olo kun järjestelen tavaroita, on semmonen pätevä olo, kun on siivonnut ja kaikki paikallaan, "homma hanskassa". Jos nää piilottelijat hakee ja hakee samaa.. On vaan tosi surullista katsoa vierestä tuota turhaa touhua ja ihmisen hätääntynyttä oloa.. Tosin sehän dementiassa sitten lakkaa taudin edetessä, siis se hätäännys ja ahdistus omasta tilastaan, kun sitä ei enää ymmärrä hätäillä..