Palstoilla kirjoitetaan että kaikki työ käy mutta olen lähettänyt valehtelematta 100 ihmiselle tiedot työstä ja lopputulos että työhön ei sitten kuitenkaan ryhdytä.
Lainatakseni tällä viikolla Jari Sarasvuon kommenttia siitä kun hän tarjosi suorassa tv ohjelmassa töitä ihmiselle. Hän sanoi että tule mulle töihin ja katsotaan maistuuko duuni.
Näköjään ei maistu vaikka duunia ei löydy. Kyllä luulisi että mikä tahansa joka pitää mielen hyvänä kelpaisi mutta ei.
Älkää kirjoitelko täällä että mikä tahansa kelpaa kun todellisuudessa ei kuitenkaan kelpaa!!!!!!!!!
Työtä etsivät ihmiset joille ei kelpaa duuni vaikka niin sanovat
1
86
Vastaukset
- ota onkeesi
"Kyllä luulisi että mikä tahansa joka pitää mielen hyvänä kelpaisi mutta ei."
Moraali ei kaikilla veny mihin vain, ja työstä pitäisi verojen jälkeen jäädä jotain käteenkin. Jos tarjoat "työtä" pelkän mielen hyvänä pitämiseen ilman normipalkkaa niin kannattaa tehdä tällainen hyväntekeväisyystyö ihan itse.
Sanotaan näin että n. 10 euron tuntipalkalla hiemankin pidempikestoiset työt ja keikat tekevät kauppansa, siis sellaiset työt joista työnanataja maksaa työnanatajamaksut.
"Mikä tahansa kelpaa" -työ tarkoittaa rehellistä työehtosopimusten mukaista työtä, ei mitään riistämistä ja hyväksikäyttöä kepulikonstiyrittäjiltä ja miehiltä jotka tahtovat saada puoli-ilmaista seksiseuraa jne.
Mieti itse mitä olet valmis tekemään ja millä hinnalla ja suhteuta tämä myös toisten minimeiksi. Työttömät tai rahapulassa olevat eivät ole sen huonompia ihmisiä joille voi tarjota mitä vain ja aina ollaan valmiita kieli ruskeana nuolemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505167Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.672945Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2871466Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh721143Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391114Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781106Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611085- 1291072
- 1711044
- 49924