atn lattia

siisti lattia

Autotallin lattia teräshierrettyä betonia. On alkanu pölisemää ja kulumaa lähinnä nastoista. Onko kokemusta jospa sen laatoittaa halvalla klinkkerillä. Jämäeriä välillä saa halvalla. Sellaista 30-40 cm laattaa.

7

4824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minävaantaaas111

      laadukkaampi tulee esim. solmasterilla tai bilteman autotallin lattiamaalilla (ite maalasin oman tallin lattian solmasterin ep vesiohenteisella 2-komp maalilla).
      betoni ei tämän jälkeen ime vettä itteensä. tulee toki liukaampi kuin ilman maalia, mutta kuivuukin nopeammin. eikä irtoa viikon kuivumisen jälkeen millään, ellei betonia hakkaa rautakangella, eikä juuri silloinkaan. pesu ja kuivaus sitten maalia päälle ja auto viikokosi ulos.

    • Vielä kestävämpi pinnoite Solmasterilta löytyy kuin tuo yllä mainittu vesiohenteinen EP-10 2-komponentti maali ja se on EP 1 Garage telattava epoksimassapinoite.

      Vanhalle betonilattialle se kannattaa telata kahteen kertaan ensimmäinen kerros ohenettuna (n. 10-20 % ksyleeniä), jotta imeytyisi paremmin betoniin.

      Muista myös huolellinen pohjatyö, joka on betonilattian pinnoituksessa kaiken a ja o , sillä mikäli lattiaan jää betoniliimakerros, öljyä tai hilseileviä kohtia pinnoite kuin pinnoite irtoaa lattiasta varsin nopeasti.

      • minävaantaas

        Onko garage nopeasti kuivuva? saimme yhden erän vastaavaa ainetta ja se kuivui kohteessa yli 2kk ennenkuin pystyi ajamaa autolla...siksi ainakin itse suosittelen noita vesiohenteisia joilla edes hitusen järkevämpi kuivausaika.


      • minävaantaas kirjoitti:

        Onko garage nopeasti kuivuva? saimme yhden erän vastaavaa ainetta ja se kuivui kohteessa yli 2kk ennenkuin pystyi ajamaa autolla...siksi ainakin itse suosittelen noita vesiohenteisia joilla edes hitusen järkevämpi kuivausaika.

        EP-1 garage on nopeasti kuivuva, sillä se ei sisällä vettä eikä liuottimia, eli on niin sanotusti "täyttä tavaraa", joten kovettumisreaktio käynnistyy hyvin pian sekoituksen jälkeen, - eli sekoituksen jälkeen tavara tulee levittää välittömästi lattialle.

        Muista kuitenkin, että yleensä epoksipinoitteet saavuttavat lopullisen lujuutensa vasta yli 5- 7 vrk: jälkeen ja jotkut "halppis pinnoitteet"" vasta yli kahden viikon kuluttua.

        Eli viikon kun odotat ,niin auton ja muut painavat (korkean pistekuorman tuottamat) tavarat voit siirtää takaisin talliin.

        Myös lattian lämpötilan tulee olla levityksen ja pinnoituksen aikana yli 10 astetta.


    • eepoksia_pintaan
    • willaw

      Sikafloorilta löytyy myös hyvä epoksi vaihtoehto. Kestää siistinä ainakin 5v. riippuu tietenkin siitä joutuuko nastoilla kääntyilemään paljon lattialla.

    • kerran se kirpasee

      Akryylibetoni on ainut oikea pinnoite autotalliin.ei tarvii tehdä kuin kerranelämässä toisin kuin telattavilla epoksimaaleilla.Akryylipinnoitteen paksuus on 4mm kuin noidet telattavien on 0,35mm.Kannattaa ajatella pitkällä tähtäimellä hinta on hieman kovempi ,mutta ei paha kun ei mene pinnoite miksikään vaikka nastoilla on jo ajettu talliin jo10v.Naapuri laittoi betoluxin ja toisen talven jälkeen lattia liike kävi hiomassa korkanneet betoluxit pois ja pinnoittivan akryylilla.Nyt on naapurikin tyytyväinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      31
      5328
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      69
      3996
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      31
      3459
    4. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      93
      3241
    5. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      46
      3202
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      68
      2651
    7. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      124
      2152
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      54
      2149
    9. Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti

      Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit
      Tv-sarjat
      26
      1407
    10. Listaa syitä mikä

      Estää asioiden eteenpäin menemisen.
      Ikävä
      187
      1294
    Aihe