Ammattikoulusta yliopistoon?

Olen valmistumassa matkailuvirkailijaksi ensi kuussa ja minulla on korkeakouluihin haku edessä. Ongelmana on nyt se, että ainoa asia mikä minua oikeasti kiinnostaisi on Itä-Aasian tutkimus. Kysymykseni siis on, kuinka todennäköistä on että ammattikoulusta valmistunut pääsisi yliopistoon opiskelemaan? Vai onko se edes mahdollista? En ole siis käynyt lukiota, vain ammattikoulun.

Kiitos!
8216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Haepa, niin nähdään. Tilastoja voi olla vaikea löytää.

Äänestä
  • Ensiksi aloittaja on uskoakseni pätevä hakemaan opiskelupaikkaa yliopistosta, vaikkei olisi ylioppilas. Nykyään yliopistoon voi hakea hyvin monista lähtökohdista,kuten jos on suorittanut vähintään kolmivuotisen ammatillisen perustutkinnon tai sitä vastaavat aikaisemmat opinnot
    ammatillisesta aikuiskoulutuksesta annetussa laissa (631/1998) tarkoitetun ammatillisen perustutkinnon, ammattitutkinnon, erikoisammattitutkinnon tai niitä vastaavan aikaisemman tutkinnon
    korkeakoulututkinnon yliopistossa, ammattikorkeakoulussa tai Maanpuolustuskorkeakoulussa ulkomaisen koulutuksen, joka asianomaisessa maassa antaa kelpoisuuden vastaaviin korkeakouluopintoihin
    tai henkilö, jolla on dekaanin tai kanslerin myöntämä erivapauspäätös joltain aiemmalta vuodelta tai henkilö, jolle on myönnetty vastaavan tasoisen tai tätä ylemmän tutkinnon suoritusoikeus johonkin yliopiston tiedekuntaan tai muuhun yliopistoon.
    Hakea voi myös erillisvalinnoissa, esimerkiksi jos on suorittanut opintoja avoimessa yliopistossa. Hakuajat ja hakumenettelyt vaihtelevat tiedekunnittain, joten tarkempia tietoja saat tiedekuntien opintotoimistoista ja hakuoppaista.

    Kuten edellinen kirjoittja totesi tilastoja sisäänpäässeista Itä-Aasian tutkimusta lukemaan päässeistä, muista kuin ylioppilaista taitaa olla vaikea löytää. (Itse tosin myönnän, että en juuri nyt juurikaan vaivaudu, niitä etsimään). Sen sijaan painotan, että usein pääsykokeisiin täysillä panostaminen täysillä on merkittävämpää, kuin t ärkeämpää ja merkittävämpää kuin pelotella itsensä sillä, että kuinka johonkin paikkaan on vaikea tai hyvin vaikea päästä. Asenteen pitäsi olla, että jos tai kun johonkin paikkaan otetaan yksikin uusi opiskelija, niin se voit olla juuri sinä ja piste. Yleensä taustasta riippumatta kaikki hakijat joutuvat ottamaan osaa pääsykokeisiin.
    Oheisesta linkistä voit edellisestä huolimatta vilkaista suuntaa antavaa tietoja Helsingin yliopistoon hakeneista, kokeisiin osallistuneita ja aloituspaikoista kuluvalta vuodelta 2012
    http://www.helsinki.fi/opiskelijaksi/hakutilasto 2012.pdf
    Toisaalta samaan hengen vetoon tekee mieli myös muistuttaa siitä, että on tärkeää ja arvokasta pitää kiinni omista haaveista unelmista ja haaveista, ainakin niin kauan kuin ne eivät vahingoita tai varsinaisesti satuta toisia. Mutta mielessä kannattaa pitää, että opiskelupaikan saaminen ei vielä takaa (ns.) oman alan töitä nyt tai tulevaisuudessa. Mutta mikäpä tässä maailmassa varmaa olsi?
    Onnea ja lujasti tsemppiä tulevaan!

    Äänestä

Itse olen saanut sellasen käsityksen, että pääsykokeella pääsee yleensä yliopistoon?

Äänestä
  • "Itse olen saanut sellasen käsityksen, että pääsykokeella pääsee yleensä yliopistoon? "
    Mitäköhän tämä virke tarkoittaa?

    Tässä kaksi vaihtoehtoa:
    -jos menen pääsykokeisiin, oli kyse mistä pääsykokeesta tahansa, pääset paikkaan, joka tunnetaan nimellä yliopisto
    -suurin osa yliopistoihin valituista on päässyt sisään nimenomaan pääsykokeen kautta.

    Äänestä

  • 1874 kirjoitti:

    "Itse olen saanut sellasen käsityksen, että pääsykokeella pääsee yleensä yliopistoon? "
    Mitäköhän tämä virke tarkoittaa?

    Tässä kaksi vaihtoehtoa:
    -jos menen pääsykokeisiin, oli kyse mistä pääsykokeesta tahansa, pääset paikkaan, joka tunnetaan nimellä yliopisto
    -suurin osa yliopistoihin valituista on päässyt sisään nimenomaan pääsykokeen kautta.

    En ymmärrä, miksi päätit viestisi kysymysmerkkiin.

    Äänestä

  • 1234qwer kirjoitti:

    En ymmärrä, miksi päätit viestisi kysymysmerkkiin.

    Niin, ja minä tosiaan olen vain typerä trolli, josta ei tarvitse välittää.

    Äänestä

Paska mäihä, olisit miettinyt kun 2. asteen tutkintoon lähit.

Äänestä
  • Nimimerkki erkkaer1, pyydän sinua aiheen aloittajan ja kaikkien muiden käyttäjien puolesta menemään pois. Viestisi on nimittäin arvoton, ja minun on vaikea uskoa sinun kykenevän tuomaan tähän keskusteluun minkäänlaista positiivista kontribuutiota. Toistan itseäni: mene pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukkakeppimoi kirjoitti:

Olen valmistumassa matkailuvirkailijaksi ensi kuussa ja minulla on korkeakouluihin haku edessä. Ongelmana on nyt se, että ainoa asia mikä minua oikeasti kiinnostaisi on Itä-Aasian tutkimus. Kysymykseni siis on, kuinka todennäköistä on että ammattikoulusta valmistunut pääsisi yliopistoon opiskelemaan? Vai onko se edes mahdollista? En ole siis käynyt lukiota, vain ammattikoulun.

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu