työpaikallani kiinnostusta on herättänyt yksi lestadiolaismies (perheellinen)joka on aivan selvästi iskenyt silmänsä erääseen "työkamuumme". mies on kuitenkin kertonut porukassa periaatepäätöksistään. kuinka tämmöinen asia on sallittua.
MItä ihmettä?
2
463
Vastaukset
- admata
Voi hellallettas sentäs kun niin kovasti kiinnostaa työkavereiden asiat ja voi hyvänen aika sentään kun joku on vielä lestadiolainen.
Mitä odotat että pitäisi tehdä???
Pitäisikö seurakunnan kulustella kaikki ja laittaa häpeäpuuhun seurojen ajaksi jos työpaikan juoruakat on jotain narppineet?
Kyllähän kymmenien tuhansien lestadiolaisten joukosta löytyy aivan varmasti yhtä moneen junaan ihmisiä kuin keskustapuolueesta... Aivan varmasti kaikkien herätysliikkeiden joukossa on myös muotouskovaisia ja maallistuneita.
En kerta kaikkiaan käsitä sitä järjen köyhyyttä mitä näillä "työkaverini / naapurini / tuttuni on lestadiolainen ja aivan kamala..." avauksien kirjoittajilla on.- Pohjoisen poika...
Admatalla on asia linja ja suuri kiitos sinulle...Täällä on harvassa hyvät kirjoittajat ja sinä kuulut ehdottomasti niihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2485672Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki353231Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1332549"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2102013Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol641542- 641007
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77937Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni123813Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan8781- 39728