Nyt kun yhä useammin saa lukea uutisia kaupungeissa ja taajamissa seikkailevista karhuista, tulee mieleen, onko suojelu-innossa menty jo liian pitkälle.
Itse olen aina ollut ja tulen olemaan harras luonnonystävä, mutta mielestäni nämä seikkailija-karhut tulisi kyllä lopettaa.
Ei ole normaalia karhun käytöstä hakeutua niin lähelle taajaan asuttuja asutuskeskuksia, että eksyy esim. kaupunkialueelle.
Ampumalla muitta mutkitta tällaiset tapaukset, tehdään palvelus sekä ihmisille että karhuille.
Ei kannata odottaa sitä todennäköistä tapausta, että ennemmin tai myöhemmin joku ihminen kuolee tai vammautuu näissä kohtaamisissa. Petovihalle parasta polttoainetta on päästää vahinko tapahtumaan. Karhukanta kyllä kestää poikkeavien yksilöiden poistamisen.
Tuskin nämä seikkailija-karhutkaan mitään ihmissyöjiä ovat, mutta vaarana on karhun joutuminen ihmisvilinässä tilanteeseen, jossa se tuntee itsensä niin uhatuksi, että ryhtyy puolustautumaan.
Karhuja ei tietenkään ole normaalioloissa syytä pelätä, mutta parasta karhujensuojelua on pitää ne siinä ympäristössä mihin ne kuuluvatkin.
City-karhut ammuttava
8
2334
Vastaukset
- Kyy
Ei nyt tosiaankaan city-karhuja ammuta kun viimeisessä hengen hädässä, koska se että joku yksilö eksyy kerran pari vuodessa vahingossa kaupunkialueelle, ei tee niistä vaarallisia.
On ihan eri asia jos joku karhu todella alkaa ramppaamaan samalla roskalaatikolla kerran viikossa, sitten voidaan puhua jostain mahdollisesta vaara tilanteesta. On onni että meillä täällä Suomessa on asiansa osaavat viranomaiset jotka tarvittaessa nukuttavat karhun ja vievät sen taas turvallisille alueille. Eikä tietääkseni vielä yksikään karhu ole sieltä takaisin tullut, siis kaupunkiin.- katsonut
sita Kanadalaista dokumenttia missä ne kuskas niitä karhuja, tosin jää-, monet kerrat ja aina vaan kauemmas. Oli merkittyjä, joten tunsivat että taas sama
- härmäläinen
katsonut kirjoitti:
sita Kanadalaista dokumenttia missä ne kuskas niitä karhuja, tosin jää-, monet kerrat ja aina vaan kauemmas. Oli merkittyjä, joten tunsivat että taas sama
TOLLO!! ETKÖ TIEDÄ, SUOMI-FINLAND EI OLE CANADA!!!
PÄRKKELE!
RUSKEA KARHU EI OLE SAMA KUIN JÄÄKARHU!!
Että ottaa päästä.
- Siru
Jos se eksyy ihmisten lähelle..ei se ole syy tappaa toista elävää olentoa, ethän tapa naapurisiakaan, vaikka se humalassa rynkyttää oveasi, vaan kutsut poliisit paikalle.
Karhut ovat ohjattava muualle..metsiin..suojaisille alueille ja huolehdittava siitä, ettei ihmisasutus leviä tarpeetoman jaajalle alueille häiriten luonnoneläinten yksityistä rauhaa ja elinpiiriä.
Mielestäni ihmisten lisääntymiselle ja leviämiselle tulisi jo nyt asettaa selkeitä rajoja, koska tulevaisuudessa tämä yhä kasvava ja leviävä populaatio on selkeä uhka kaikille muille elollisille olennoille ja uhkaa niiden turvallisuutta ja koskemattomuutta ja oikeutta rauhalliseen elinpiiriin. - Karhukka
Karhut, jotka ovat hyökänneet ihmisten kimppuun esim. marjametsässä ovat yleensä olleet emokarhuja, joilla on pienet poikaset. Ihminen on ajautunut emon ja poikasten väliin, jolloin emo on käynyt kimppuun. Tavallinen, metsässä yksinään jolkotteleva karhu ei ole kovin vaarallinen, ja tuskimpa näillä city-karhuillakaan on ollut poikasia mukanaan. Ne ovat luultavasti peloissaan ja etsivät suojaa oudossa ympäristössä. Tietysti joku yllättäen kadunkulmasta tupsahtava ihminen saattaisi vaikuttaa karhusta uhkaavalta, mutta ainakin tähän mennessä city-karhuista on tiedotettu niin tehokkaasti, että ihmiset eivät ole menneet liian lähelle karhua.
- kiti
ihmiset eivät Imatralla säihkähtäneet city-karhua.
Kun ei ihmiset ole vielä täysin vieraantuneet luonnosta - Jesse Jeesiö
Karhujen ampujat pitäisi eristää häkkeihin eläintarhoihin, aivan karhujen läheisyyteen. Saisivat terapiaa pelkoihinsa ja todellista tietoa karhuista.
- ampu
Elekääpä menkö niitä nalleja ammuskelemaan. Ne on lutusia viattomia mettän elukoita.
Ihiminen ite on tyhymä ku ei ymmärrä luontoa. Nyky ihimisten mielestä kaikki mikä poikkiaa heijän moottoritie-ajattelusta tulisi hävittää??
T: Nimim. Teddy-Bear
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637