Pystyykö spirometria kokeessa?

pef....

Pystyykö spirometria kokeessa jotenkin "valehtelemaan" itselleen astman? Itsellä on ollut ongelmia vähän keuhkojen kanssa mutta huomaako spirometria kokeen hoitja jos puhaltelet liian vähän kokeessa vai onko hän todella tarkka siinä? Kone varmaan antaa suoraan vastauksen onko sinulla astma vai ei? Onko kortisoni kuinka vaarallista oraalisesti nautittuna jos sinulla ei olekaan astmaa? Tuntuu kummiskin aina ku piipusta vetäsee niin johan henki luistaa

8

4398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astmaatikko1

      Ei siinä voi mitenkään "valehdella"! :)

      Kyllä siinä joutuu koville ja minua aina alkaa huimaamaan koko testi! :/

      Kyllä siitä kokeesta selviää paljon, mutta tarvitaan myös muitakin testejä astman diagnoimiseen!

      En sanoisi kortisonia vaaralliseksi, mutta onhan siinäkin omat haittansa pitkään käytettynä! (tablettikuurina ja isoina annoksina)

      Itse söin pahimpina aikoina melkein joka kuukausi annoksella 60mg ja vuoden verran! :/

      Kyllä siinä maha kärsi / refluksitauti iski pahempana, kuin koskaan..
      painoni nousi ja kasvoni pyöristyi kuukasvoiksi ym.

      Mutta.... ilman kortisonia en olisi saanut keuhkojani kuntoon ja en varmasti olisi enää tässä! :/

      Paljonko puhallat peffejä??

      • pef...

        PEF arvot tällä hetkellä 550-600. Pituutta 182 cm, paino 77 ja ikä 21 ja mies. Käytössä symbicort turbuhaler forte 400 mikro grammane. Tuntuu lähinnä ehkä vähän liian tujulta vaikka annos onkin 1 aamuin ja 1 illoin. Aamu annoksen jälkeen pitkän aikaa semmone "vapina" olo :S


      • pihinä
        pef... kirjoitti:

        PEF arvot tällä hetkellä 550-600. Pituutta 182 cm, paino 77 ja ikä 21 ja mies. Käytössä symbicort turbuhaler forte 400 mikro grammane. Tuntuu lähinnä ehkä vähän liian tujulta vaikka annos onkin 1 aamuin ja 1 illoin. Aamu annoksen jälkeen pitkän aikaa semmone "vapina" olo :S

        Miksi sun täytyy käyttää astmalääkettä....sullahan on ihan normaalit puhallusarvot...ei varmaan astman takia..vai laskeeko arvot jos ei käytä lääkitystä.


      • pihinä kirjoitti:

        Miksi sun täytyy käyttää astmalääkettä....sullahan on ihan normaalit puhallusarvot...ei varmaan astman takia..vai laskeeko arvot jos ei käytä lääkitystä.

        Hei pef....

        Miksi muuten käytät astmalääkettä, kun sinulla nuo arvot ovat todella hyviä?

        Vai laskeeko arvot, jos et käytä lääkitystä?

        Itselläni on PEF arvot olleet alle 400. Pituutta 160cm painoa nyt en julkisesti huutele ja ikää on 27v ja nainen.

        Itse olen käyttänyt monta vuotta astmalääkettä ja flixotide-diskusta 1 aamuin 1 illoin.

        2008 vuonna lääkäri sanoi että lääkkeitä ei tarvitse käyttää, mutta sen jälkeen olen joutunut käyttämään, kun henkeni alki pihisemään.


      • 5+17
        pef... kirjoitti:

        PEF arvot tällä hetkellä 550-600. Pituutta 182 cm, paino 77 ja ikä 21 ja mies. Käytössä symbicort turbuhaler forte 400 mikro grammane. Tuntuu lähinnä ehkä vähän liian tujulta vaikka annos onkin 1 aamuin ja 1 illoin. Aamu annoksen jälkeen pitkän aikaa semmone "vapina" olo :S

        Astma voi olla vaikka puhaltaisi 800 pef-mittariin. Itselläni on pef terveenä 510 ja olen pienikokoinen nainen. Silti sairastan vaikeaa astmaa ja joudun syömään monta kortisonitablettikuuria vuodessa.


    • Kuusirinne

      Olen 57-vuotias astmaatikkomies. Minun PEF-arvoni ovat normaalisti hieman päälle 500:n. Lääkityksenä on Pulmicort 200 mikrogrammaa aamulla ja illalla.

      Flunssan yhteydessä arvot saattavat laskea rajusti (liikennevalot). Minulle on määritelty raja-arvot keskussairaalassa. Usein joudun turvautumaan kortisonitabletteihin pitkittyneen yskän takia. Viime vuosina olen onnekseni välttänyt flunssat.

      Mutta tuosta spirometriasta. Flunssaisena siihen ei saa osallistua, joten tuskinpa siinä voi valehdella. Ennen tuli kutsu vuosittain, mutta nykyään on itse huolehdittava asiasta.

    • pläähääh

      Miksi haluta valehdella? Vähän hölmöä mielestäni kun spirometriin puhalletaan täysillä ennen lääkitystä ja lääkityksen jälkeen niin ammattilainen kyllä huomaa jos ei toimi näin ja sinut katekoriodaan korkeintaan pöpiksi.

    • heihjou

      Olen nainen 24v ja puhallan pef:iä 600-650 (astma on ja lääkitys siis käytössä, avaavaa en tarvitse joten nuo arvot pelkällä hoitavalla). Minulla on tosi hankala olla, jos pef laskisi viitearvoihini. Astman puhjettua puhaltelin jotain 400 luokkaa ja todella pahat oireet silloin.

      Spirometriassa on hyvin hankala huijata, mutta no mahdollista sekin jos oikein taitava on ja tietää mitä tekee. Tuskin kuitenkaan onnistuu ilman harjoittelua. Astmassa se ei kovinkaan usein ole kovin diagnostinen, mutta diagnoosi ei perustukaan yhteen tutkimukseen.

      Symbicortin vapina johtuu ihan siitä mukana olevasta pitkävaikutteisesta avaavasta (sympatikomimeetti).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe