MIKKELIN MALLIIN

2105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11076571
http://www.lansi-savo.fi/Uutiset/12863451.html

Onhan niitä tapauksia, että opettajat ottavat samasta työstä kaksinkertaisen palkan eli ensin palkan ja sitten oman firmansa kautta kunnalta jonkin hankemäärärahan ja oikeastaan kolmanneksi sitten vielä verosuunnittelevat tuosta samasta jonkinlaisen veropetoksen. Yhä useampi opettaja on vapaa elinkeinonharjoittaja ja koulutoimi on tosiasiallisesti yksityistetty näiden vapaiden ammatinharjoittajien suljetuiksi markkinoiksi.

On opettajia, jotka kuuluvat hyväveliverkostoon ja saavat oppitunteja tai muita tehtäviä, joita ei merkitä muiden opettajien näkyville, esim. "kerhoja" koulun jälkeen. Mutta koulutoimen kirjanpitoon kyllä lähetetään laskutukset. Vastaavasti jotkut jämäopet laitetaan tekemään töitä ja tehtäviä, usein niitä vastenmielisempiä, joista ei makseta palkkaa. Joku hyväveli tai -sisko on irrotettu muihin tehtäviin ja saa samalla kertaa palkan sekä näistä muista tehtävistä että työjärjestyksen varsinaisista tunneista, joita kuitenkin tulee tekemään joku työ"toveri" tai sijainen, palkatta. Tai sitten käytetään abiturietteja tai sivareita opettajina, varsinkin alakouluissa.

Kauppa se on joka kannattaa! Toverinkauppa varsinkin!

Äänestä
  • Kiitos kirjoituksestasi.

    Avarsit ajatusmaailmaani muutaman asian tiimoilta todella paljon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aimo Meisseli kirjoitti:

https://webdom.mikkeli.fi/kunnari/internet_mikkeli.nsf/3e12a7fcbc9e6736c22569d90040f1cd/509FDA4CEC6BD105C2257AC5004004C3?OpenDocument

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu