Eli olen hakemassa tod.näk. ensi keväänä lukemaan valtio-oppia. Olen ajatellut hakea sekä Jyväskylään että Tampereelle. Yleinen mielipide tuntuu olevan, että Tampereella opetus/opiskelu olisi jotenkin parempaa/laadukkaampaa/kivempaa/tms. Onko kenelläkään kokemuksia, mikä tätä väitettä puoltaa? Mitä 'häviäisin' jos pääsisin/menisin opiskelemaan Jyväskylään? Johtuuko Tampereen arvostus muustakin kuin oletuksesta, että etelässä kaikki on trendikkäämpää ja isompi on parempi? Mitkä asiat tosiasiallisesti ovat eri tavalla, ja mikä niiden painoarvo on?
Jyväskylä sopisi omaan elämäntilanteeseeni paremmin ja helpommin.
Tiedoksi kaikille etten aio tehdä päätöksiä tämän keskustelun perusteella, haluan vain kuulla mielipitetitä, ja kiitos niistä jo etukäteen :) Ja toivon että vastaajilla on jotain sanottavaa itse kysymyksiin eikä mitään "yhteiskuntatieteet on paskaa, mene kauppikseen"-settiä.
Kiitos.
UTA vaiko JYU??/Valtio-oppi
8
297
Vastaukset
- yhteiskuntatieteilij
Jyväskylä on landea, ja muutenkin tuppukylä. Tampereella on kansainvälisempi meininki ja yhteydet kunnossa kaikkiin organisaatiohin niin kunta- kuin valtiotasollakin. Lisäksi yhteistyö Helsinkiin on helpompaa. En ikinä lähtisi johonkin bensalenkkareiden ja kiitospaitojen sekaan, hyi helvetti.
T. Tamperelaistunut helsinkiläinen - 6+2
Opetuksen laatua osaa kai vertailla vain, jos on opiskellut molemmissa oppilaitoksissa. Mitä opintojen sisältöön tulee, Jyväskylässä opetus painottuu vahvasti poliittiseen filososfiaan ja argumentaation tutkimukseen. Tampereella harrastetaan myös määrällisiin tutkimusmenetelmiin nojaavia lähestymistapoja, jotka Jyväskylästä puuttuvat kokonaan.
Edellisen kirjoittajan esiin nostamista jutuista olen periaatteessa samaa mieltä.- 1313
Jyväskylässä valtio-oppia (ja filosofiaa) opiskelevat joutuvat ottamaan toisen vieraan kielen.
- 6+2
1313 kirjoitti:
Jyväskylässä valtio-oppia (ja filosofiaa) opiskelevat joutuvat ottamaan toisen vieraan kielen.
Juu, itse luin toisena vieraana kielenä saksan, mutta sillä kurssilla ei kyllä tarvinnut osata saksaa käytännössä lainkaan :P
- 1313
6+2 kirjoitti:
Juu, itse luin toisena vieraana kielenä saksan, mutta sillä kurssilla ei kyllä tarvinnut osata saksaa käytännössä lainkaan :P
Eli pitääkö yliopiston internet-sivustolla esitetty väittämä siitä, että vierasta kieltä on osattava ihan akateemisella tasolla, paikkansa?
- 6+2
1313 kirjoitti:
Eli pitääkö yliopiston internet-sivustolla esitetty väittämä siitä, että vierasta kieltä on osattava ihan akateemisella tasolla, paikkansa?
No itse sain täytettyä toisen vieraan kielen muodollisen vaatimuksen kurssilla, jolla pidettiin suomenkielinen esitelmä ja katsottiin saksankielinen elokuva (tekstityksellä, totta kai). Ensimmäisen vieraan kielen kurssi (englanti) oli jo vähän tasokkaampi, muttei sitäkään vaikeaksi voinut sanoa. Oma lukunsa oli tietysti opiskelijoiden ikuinen kauhu, toisen kotimaisen akateemisen tason kurssi.
Toki riippuu kurssin vetäjästäkin, missä määrin kurssin vaativuuteen on panostettu.
- 81018
Pienemmissä paikoissa on se huono puoli, että valmistuttuaan pitää muuttaa pois. Siinä hajoaa verkostotkin jos ei lähde kaikkien kavereiden kanssa samaan aikaan, samaan paikkaan.
Jos lähtee Helsinkiin 20-vuotiaana, ei enää koskaan muuta kuin korkeintaan ulkomaille!- 8+1
Niinhän sitä luulisi, mutta jos valmistumisen jälkeen ei löydä töitä muualta kuin suurin piirtein kaupan kassalta, saattaa Helsingissä asuminen käydä liian kalliiksi. Asunnon löytyminenkin voi osoittautua hyvin vaikeaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2264795Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k233530Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2682047Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,91929Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381257Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611219Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1061002- 31803
- 61767
- 176750