Cordoba -98

Ovet ei aukea pakkasella! Lukko tai tiivisteet eivät ole jäässä, vaan oven sisällä oleva "joku vipu" lyö tyhjää. Korjaus maksaisi 80€ per ovi. Onko todella näin hintava korjaus edessä? Kokemuksia?
81943
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat
  • Kiitos!! Vihdoinkin tiedän mistä on kysymys. Huollossakaan ei ole asiaa selitetty. Kiitos vastauksesta!

    Äänestä

  • Hieno tuotos. Todella mielenkiintoinen! Mulla ollut paljon harmia tästä viasta Cordobassa -00.
    Olisimpa saanut tämän ohjeen syksyllä kun vielä oli lämmintä. Nyt pakkasilla en uskalla enää ryhtyä moiseen operaatioon kun on pimeää ja pakkasta. Tuskin ne muoviosat kestää repelyä kylmänä. Jospa sitten keväällä..

    Äänestä

  • Seat Cordo -00 kirjoitti:

    Hieno tuotos. Todella mielenkiintoinen! Mulla ollut paljon harmia tästä viasta Cordobassa -00.
    Olisimpa saanut tämän ohjeen syksyllä kun vielä oli lämmintä. Nyt pakkasilla en uskalla enää ryhtyä moiseen operaatioon kun on pimeää ja pakkasta. Tuskin ne muoviosat kestää repelyä kylmänä. Jospa sitten keväällä..

    Miten saat oven auki? Onko mitään keinoja? Itse lämmitän ovea kuumavesipussilla. Tyhjensin myös pullon sulattavaa lukkosulaa lukkoihin. Toimii päivän :(

    Äänestä

  • Per*le kirjoitti:

    Miten saat oven auki? Onko mitään keinoja? Itse lämmitän ovea kuumavesipussilla. Tyhjensin myös pullon sulattavaa lukkosulaa lukkoihin. Toimii päivän :(

    Joskus ovi aukeaa, joskus ei. Ellei aukea, kömmin repsikan puolelta. Joskus ovi aukeaa sisäpuolelta muttei ulkopuolelta. Joskus taas päinvastoin. Muutaman kerran on pitänyt kömpiä takaoven kautta, mutta ikää on jo sen verran, että talvivaatteissa se ei allekirjoittaneelta oikein onnistu.

    Jääpusseja tai edes lukkosulaa en ole käyttänyt ikinä. En myöskään avainta lukitsemisessa, vaan kaukosäädintä, mutta sillä ei ole ollut mitään merkitystä oviongelman kanssa.

    Äänestä

Ongelma on minulla ratkennut seuraavalla putkikmiesten käyttämällä kierreöljyllä. Ei tarvitse remontteja tehdä.PPT active AC-155 leikkuuöljy. Valmistuttaja; PP-Tools oy Vimpeli. Uskokaa huviksenne olen neuvonut muutamille joilla on muidenkin merkkien kanssa ollut oviongelmia. Toimii. Loppuu voimistelut ovien kanssa.

Äänestä
  • Minulla on nyt auttanut ihan tuo sulattava lukkosula. En uskonut että auttaisi, mutta halvalla sain ne lukot toimimaan.

    Äänestä

  • Seat Cordoba -98 kirjoitti:

    Minulla on nyt auttanut ihan tuo sulattava lukkosula. En uskonut että auttaisi, mutta halvalla sain ne lukot toimimaan.

    Tuohon vaivaan auttaa vain lukon irroittaminen ja sen puhdistus vanhoista rasvoista.
    Vaatii oviverhoilun poiston helppo homma kun siihen paneutuu.Eli lukitusnuppi pois,ikkunaveivi pois työntämällä muoviholkkia eteenpäin, sitten sisäkahvan ympäriltä muovikaulus pienellä ruuvimeisselillä vääntäen,sen alla kaksi ristipää ruuvia,ne auki. jos etukauittimet niin alhaalla on kaiuttimen kohdalla pieni ruuvi,etsi se sormella,se pois, kaiutin ritilä pois, siellä kaksi ruuvia irrota ne. Sitten iso ruuvimeisseli oviverhoilun ja oven väliin ja verhoilu irti. Kun saa alun lähtee varovasti vääntämällä irti. Sisäavauskahva ja sen tanko voidaan jättää viela kiinni. Verhoilun alta paljastuu suojamuovi revi sitä auki sen verran että saat työtilaa. Sitten oven sivussa on kuusiokolopultteja, irrota ylin se irroittaa ulkokahvan, muut pitävät lukkoa paikoillaan irrotta ne ja lukko on irti. pujottele se pois oven sisältä,nyt voit irroittaa sisäkahvan tangon ja lukkonuppitangon. Kädessä on lukko jota peittää valkea muovisuojus. Muovisuojassa on kynnet jotka pitää varovasti vääntää irti lukkorungosta. Näin pitäisi olla paljas lukko kädessä. Putsaa se hyvin bräkleenilla ja anna kuivua. Putsaa myös ulkokahvassa oleva lukkopesä ja voitele se myös. Voitele lukko esim multilubella ja liikuttele samalla mekanismia. Voit lopetta tähän ja koota lukon ja laitta sen paikalleen. Jos haluat että lukko toimii pitempään tee seuraavasti ennen lukon voitelua. Lukossa on pitkä muoviosa, kampea se irti ylhäältä käännä 90 astetta ja ota pois rautaosastaan. Poraa 3.6mm reikä muoviosan alapäähän hiukan sen muovikannaksen yläpuolelle,suurenna metalliosan alempaan reikää samalla poralla. Laita muoviosa takaisin paikalleen. Pujota sopiva nippuside, ulkokäyttöön sopiva, muoviosan reiästä ja metallikappaleen alemmasta reiästä ja hirttä osat yhteen ja kiristä nippuside ja leikkaa ylimääräinen pois. Sitten vain kokoaminen Tämä ratkaisu toimii, tehty kolmeen autoon. Lisäksi voit porata lukkorunkoon ylimmästä kiinnitys pultin reiästä reiän josta voi tarpeen tullen ruiskuttaa lisää voitelua lukon sisään.
    Ainut hankaluus kokoamisessa on ulkokahvan ja lukon yhdistäminen. Tarvitaan neljä
    kättä. Lukkoa pitää nostaa ja samalla työntää ulkokahvaa sisään jotta kahvassa oleva mela menee lukossa olevaan koloon. Selostus voi olla hiukka sekava mutta kun alat purkamaan niin ohje muuttuu myös selkeämmäksi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Per*le kirjoitti:

Ovet ei aukea pakkasella! Lukko tai tiivisteet eivät ole jäässä, vaan oven sisällä oleva "joku vipu" lyö tyhjää. Korjaus maksaisi 80€ per ovi. Onko todella näin hintava korjaus edessä? Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu