Tarvii vain valita valikosta Colors ja curves ja säädellä silmämääräisesti kurvia ja tarkkailla esikatselua. Valokuvista tulee ammattitasoisia.
Gimp soveltuu valokuvien käsittelyyn
möttöherukka
6114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ihan on Värit => Käyrät...
Täytyy kertoa vinkistäsi jollekin Gimpiä työkalunaan vuosia käyttäneelle grafiikan ammattilaiselle, varmasti huvittuu...
Gimpillä tekee ihan saman kuin Photoshopilla! Molemmat ohjelmat ovat hankalia ja vaativat asiaan perehtymistä ja käsitteiden oppimista... mutta jos taidot riittää niin molemmilla ohjelmilla vain taivas on rajana.
Valokuvaaminen vaatii myös taiteellista silmää... yksikään kuvankäsittelyohjelma ei pelasta surkeaa kuvaajaa. Ja valokuvaaminenkin (järjestelmäkameralla) on vaikeaa ja vaatii opettelua ja treeniä.... eikä sekään auta jos se taiteellinen silmä puuttuu.
Ennen kun säädät kaikkien kuviesi värit pilalle niin kipaise kaupasta hakemassa mittari näytön säätöön ja profiilin tekemiseen. Mittarien hinnat ovat satasesta ylöspäin.
Mikäli enemmän aikoo valokuvausta harrastaa niin kannattaa ostaa parempi näyttö. Aivan kelvollisia IPS näyttöjä saa jo 500 eurolla. Läppärien näytöt ovat lähes poikkeuksetta surkeaakin huonompia. Niillä pitää aina käyttää erillistä näyttöä.
Värien säätäminen riippuu paljon myös omasta värisilmästä. Tässä on yksi testi.
http://www.xrite.com/custom_page.aspx?PageID=77
Mikäli tulos on kovin huono niin luultavasti kameran kuvan värit ovat paremmat kuin silmämääräisen säätämisen jälkeen.
Se on kuule tietokoneen käytössä vaikein laji tuo kuvankäsittely. Ehdotan, että jätä sen suosilla ammatilaisille. Se on ihan sama mitä kuvankäsittelyohjelmaa käyttää homma on aina hiton vaikeaa. Ja niinkuin joku tuossa jo sanoo, se on taidelaji eli vaatii taipumuksia ja poskettomasti kokemusta.
Valokuvaus ja kuvien käsittely on aivan mukava harrastus. Ei kaikkea kivaa saa jättää ammattilaisille. Eikä edes kovin kallis kunhan hankinnoissa pitää pään kylmänä.
PS
Mikäli kamerasta saa RAW kuvia niin Rawtherapee on mielenkiintoinen viritelmä.
Korjailin jotain 40-50 vuotta vanhaa valokuvaa jonka skannasin koneelle, niin Gimpissä on se laastarin kuvake siinä valikossa. Piru että kävi nättiin homma, sellaisen mustavalkoisen ja pisamaisen kuvan virheiden poisto. Jopa kuvien repeämät/halkeamat sai hyvin piilotettua. Tulostin kuvan niin olipa se hienoa kun ei ollut halkeamia tai läiskiä juuri ollenkaan(vähän niitä tahalleni jätinkin).