Löysin kuvani netistä, onko minulla siihen oikeutta kieltää se?

vääryyttä.

Löysin sattumalta kuvan, jossa itse olin, en tunne kuvan ottajaa, enkä ymmärrä miksi se on julkaistu, sen ihmisen blogissa, onnekseni silmäni oli sutattu, mutta mua silti äsryttää suunattomasti tämä kuva, koska en tunne ihmistä, enkä ymmärrä kuvan tarkoitusta.
Kuva on otettu ulkona, onko mulla minkäänlaisia oikeuksia tässä asiassa?
Kiitos paljon.

6

268

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heikotmahikset

      Jos olet vaan sattunut jotenkin taustalle, kuva ei ole loukkaava etkä ole kuvassa pääkohteena, niin heikot on mahdollisuudet. Voithan pyytää siltä blogin pitäjältä, että poistaa kuvan, tai poistaa edes sinut siitä, kun se häiritsee sinua. Olisi helpompi sanoa, jos näkisi kuvan niin tietäisi miten tunnistettavissa olet ja millaisesta kuvasta muutenkin on kyse.

      Yleensähän blogien pitäjät kuitenkin ovat suht ymmärtäväisiä kai, että kun nätisti pyydät niin luulisi tekevän jotain mieliksesi.

    • hhkhf

      Mitä jos se on joku sun stalkkeri ??! O.o :D

    • Vapaa maa onneksi

      Jos kuva ei esitä sinua jotenkin loukkaavassa valossa tai vihjaa perusteettomasti sinun tekevän jotain tuomittavaa, sen julkaiseminen on täysin laillista. Suomessa saa kuvata julkisella paikalla ja ne tärkeät tekijänoikeudetkin kuvaan kuuluvat valokuvaajalle eivätkä kohteelle.

    • vääryyttä

      Samassa kuvassa on 9 muuta ihmistä, mutta vain viiden ihmisen naama näkyy, muut katsovat poispäin tai on jotenkin selin.
      Kuva on otettu keikkajonosta, joka ei siinä vaiheessa ollut vielä mikään jono, vaan enemmänkin sellainen että ihmiset vaan seisoo siellä täällä.
      Kyllä on aika... sanonko mistä.., jos ihmiset saa ottaa kuvia kenestä vaa ja sitten julkasta niitä, eikä meillä jotka eivät halua niitä kuvia nettiin tai muutenkaan otettavaksi ilman lupaa, niin meillä ei ole mitään oikeuksia.

      Joo totta kai voisin pyytää että poistaa sen kuvan netistä, mutta mua ärsyttävää se ajatus että sillä on kuitenkin se sama kuva omassa kamerassaan.

      • Kaikki kiellettävä

        Jos ei halua kuvattavaksi, täytynee pysyä kotona. Siellä sinua ei saa kuvata ilman lupaa. Onneksi muualla vielä saa.


    • Harmittaako?

      Sanotko missäpäin asut niin tuun ottamaan susta kuvia etkä voi asialle mitään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1493
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1073
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      722
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      653
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      615
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      556
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      506
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      469
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    12. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      445
    13. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    14. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      437
    15. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      429
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      421
    18. 19
      394
    19. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      393
    Aihe