Löysin kuvani netistä, onko minulla siihen oikeutta kieltää se?

vääryyttä.

Löysin sattumalta kuvan, jossa itse olin, en tunne kuvan ottajaa, enkä ymmärrä miksi se on julkaistu, sen ihmisen blogissa, onnekseni silmäni oli sutattu, mutta mua silti äsryttää suunattomasti tämä kuva, koska en tunne ihmistä, enkä ymmärrä kuvan tarkoitusta.
Kuva on otettu ulkona, onko mulla minkäänlaisia oikeuksia tässä asiassa?
Kiitos paljon.

6

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heikotmahikset

      Jos olet vaan sattunut jotenkin taustalle, kuva ei ole loukkaava etkä ole kuvassa pääkohteena, niin heikot on mahdollisuudet. Voithan pyytää siltä blogin pitäjältä, että poistaa kuvan, tai poistaa edes sinut siitä, kun se häiritsee sinua. Olisi helpompi sanoa, jos näkisi kuvan niin tietäisi miten tunnistettavissa olet ja millaisesta kuvasta muutenkin on kyse.

      Yleensähän blogien pitäjät kuitenkin ovat suht ymmärtäväisiä kai, että kun nätisti pyydät niin luulisi tekevän jotain mieliksesi.

    • hhkhf

      Mitä jos se on joku sun stalkkeri ??! O.o :D

    • Vapaa maa onneksi

      Jos kuva ei esitä sinua jotenkin loukkaavassa valossa tai vihjaa perusteettomasti sinun tekevän jotain tuomittavaa, sen julkaiseminen on täysin laillista. Suomessa saa kuvata julkisella paikalla ja ne tärkeät tekijänoikeudetkin kuvaan kuuluvat valokuvaajalle eivätkä kohteelle.

    • vääryyttä

      Samassa kuvassa on 9 muuta ihmistä, mutta vain viiden ihmisen naama näkyy, muut katsovat poispäin tai on jotenkin selin.
      Kuva on otettu keikkajonosta, joka ei siinä vaiheessa ollut vielä mikään jono, vaan enemmänkin sellainen että ihmiset vaan seisoo siellä täällä.
      Kyllä on aika... sanonko mistä.., jos ihmiset saa ottaa kuvia kenestä vaa ja sitten julkasta niitä, eikä meillä jotka eivät halua niitä kuvia nettiin tai muutenkaan otettavaksi ilman lupaa, niin meillä ei ole mitään oikeuksia.

      Joo totta kai voisin pyytää että poistaa sen kuvan netistä, mutta mua ärsyttävää se ajatus että sillä on kuitenkin se sama kuva omassa kamerassaan.

      • Kaikki kiellettävä

        Jos ei halua kuvattavaksi, täytynee pysyä kotona. Siellä sinua ei saa kuvata ilman lupaa. Onneksi muualla vielä saa.


    • Harmittaako?

      Sanotko missäpäin asut niin tuun ottamaan susta kuvia etkä voi asialle mitään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1586
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      100
      1525
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      216
      997
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      859
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      770
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      761
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      734
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      65
      721
    Aihe