Sunnuntaina todettiin että sikiö kuollut 4 viikkoa sitten, lääkkeet kouraan ja kotiin...
Otin sitten pillerit ja 2 tuntia myöhemmin alkoi kova vuoto, siis isoja hyytymiä ja vartin välein vessaan kun ei lasten vaippa pitänyt :( 6 tuntia tätä kestettyä alkoi heikottamaan, tuntia myöhemmin lähti taju.
Ambulanssilla kiireesti sairaalaan jossa vuoto väheni jonkin verran, laskivat kuitenkin että siellä meni vielä n.litra verta... Paljonkohan kotona meni?, omien havaintojen mukaan 1,5-2 litraa, toki osa ollut kalvoja ja sikiö( mikä nyt ei kovin iso vk 6 ole).
Sairaalassa tila romahti ja kiireellä kaavintaan, pari pussia verta ja aaamulla kotiin toipumaan. Viikko on mennyt ja joka päivä on edellistä parempi.
Lääkäri oli sitä mieltä ettei estettä udelle raskaudelle ole, mutta mitä jos näin käy uudelleen? En usko että kestäisin toista kertaa. Jo pelkästään toivotun lapsen menetys, saati sitten kun meinaa itse menehtyä
Löytyyköhän kohtalotovereita? oletteko yrittäneet vielä ja millä tuloksin?
RAJU KESKENMENO
6
586
Vastaukset
- Näinpä meillä
Meillä meni näin. Tammikuussa keskenmeno aivan kamala kokemus. Siitä sitten tulin saman tien uudestaan raskaaksi. Oli alusta asti semmonen olo että ei mene tämäkään hyvin ja niinpä meni sekin kesken huhtikuussa. Sitten päätettiin että odotetaan ainakin parit menkat. Ja nyt sitten olen raskaana viikolla 26. Kaikki ainakin tähän asti menny hyvin. Mutta kun muistelen ni oli tuo alku vuosi kyllä todella rankka. Toivottavasti sinäkin uskallat vielä yrittää.
- Älkää hoppuilko
Yrittäkää uudelleen vasta sitten, kun olette terveitä. Suosittelen kunnon toipumisaikaa ja sen jälkeen kuntotestiä, että oletteko ylipäätään siinä kunnossa, että raskaus voisi nyt sujua hyvin, jotta tuloksena voisi suurella todennäköisyydellä olla terve lapsi.
- ooteegdu6
Minulla samanlainen juttu noin vuosi sitten. Meni kaksi viikkoa toipumiseen ja sairaalassa oikein ihmetteli mun heikkoa vointia, kun koskaa ei ole muilla näin ollut.:)
Tulin raskaaksi n. 2,5kk sitten. Nyt rv 12 2 ja vuodan verta. Vähän tosin. Siksi ei tehdä mitään. Kehoitti odottamaan maanantaihin, että menen sitten terveysasemalle lekuriin, joka katsoo onko aihetta lähettää sairaalaan. Näin tässä maassa hoidetaan viallisia äitejä.
En vaan kestä tätä!!!- ooteegdu6
Kävin tänään lekurissa. Ja edelleen vaan odotellaan. Suoraan en päässyt sairaalaankaan. Sairaalasta soitellaan aika sitten joskus... Nyt rv 12 3. Nyt lauantaista asti vuotanut vähän. TK-lekuri sanoi, että odotellaan, jos tulisi itsestään ulos, mutta kuitenkin tarkisti asian gyneltä. Toivottavasti pääsis sairaalaan ajan edes tällä viikolla, että tietäisi onko kohdussa ylipäätänsä elämää.
- ooteegdu6
Taas meinasivat antaa lääkkeellisen tyhjennyksen, mutta en suostunut ottaa sitä. Vaadin kaavintaa ja sen myös sain. Eivät uskoneet, että voin olla muka 2-3viikkoa heikossa kunnossa edellisellä kerralla, kun sain lääkkeellisen tyhjennyksen. Heikko olo sen jälkeen muka mahdotonta. Eli en ole enää raskaana. Viikkoja nyt 0. Vauva oli vielä eilen kohdussa, mutta kuollut. Kiva joulu tulossa. Yhtä kyyneltä vaan.
- Viljamsonni
- Miksi synnytyksessä on mukana lämmintä vettä?
- Jos lapsi syntyy kuolleena, saadaan lihakeittoa. :-DDDDDDDDDD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476