ystävyys

Kasandra.h

Eräs hyvä ystäväni, kenen kanssa meillä alkoi olemaan vaikeaa ymmärtää toisiamme, on kertonut asioitani ystävilleen, ja varmaan muillekin. Pyysin, ettei hän tekisi niin, mutta hän teki niin taas. ja taas ja taas. Minun asiani kun liittyvät hänenkin elämään, hän perusteli. En halunnut kertoa niille ihmisille, kun en tuntenut heitä.

Myöhemmin nyt, hän haluasi tavata ja palauttaa suhdettamme. Sanoin, etten halua olla enää missään tekemisissä hänen kanssaan. En voi enää luottaa häneen, enkä ymmärrä hänen käytöstään.

Hän ei tunnu ymmärtävän ollenkaan miksi asia on näin.
Olenko minä ilkeä ihminen? Oliko minulla oikeus päästä hänestä irti?

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet normaali

      Sinulla on oikeus tehdä mitä sydämesi sanoo. Jos et tunne halua olla yhteydessä, niin asia on sitten niin.

    • 1+5

      Aikas paljon on minusta kiinni siitä mitä hän on sanonut. Siis jos sinulla ja ystävälläsi on mennyt huonosti niin kyllä hän saa mielestäni kertoa oman näkymyksensä teidän suhteesta omille ystävilleen.
      Mutta sitten taas jos olet kertonut jotain henkilökohtaista asiaa ja hän kertoo kielloista huolimatta sinun henkilökohtaisia asioita eteenpäin niin minusta kannattaa olla niitä henk koht asioita hänelle kertomatta.

    • Rakkautta ikuisesti

      Miksi ystävyyteen aina liitetään rakkaus ja seksi.Olen yli 50v mies ja ja minulla on tälläkin hetkellä sekä nuorempia ja vanhenpia naisystäviä ja olen heidän kanssa todella vain ystäviä ja pysymmekin ystävinä.En ymmärrä miksi luullaan että jos sattuu ystävystymään johonkin naiseen että niin monella tuntuu olevan sellainen käsitys että sitä olisi seksiä vailla.Se kyllä joskus kyllä todella rupeaa huvittamaan.Minun kohdallani se on vaan todella vaan ystävyyttä ei todellakaan muuta.Varsinkin kun olen ollut yli 25 vuotta todella ihanan naisen kanssa naimisissa eikä meillä ole koskaan tullut vaimoni kanssa mitään riitaa vaikka tapailisinkin muita tyttöjä,voin vaikka pyytää heitä kylään taikka johonkin syömään.Me olemme toisillemme aina avoimia kaikista elämänasioista ja me emme ole kumpikaan mustankipeitä menoistamme kyllä kummallakin voi olla ystäviä ja meidän elämämme on aina yhtä ihanaa.kun kerran on löytänyt aidon ihmisen johon on rakastunut niin tulen aina olemaan hänen oma niin meitä ei tule erottamaan kuin kuolema,se on minun kohdaltani tosiasia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4609
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4385
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1730
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1661
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1423
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1109
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      353
      1100
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      56
      964
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      938
    Aihe