Voiko saada adoptiota, vaikka voi saada biologisen lapsen?

Alma.

Hei!

Haluaisin tiedustella, että onko adoption saaminen mahdollista vaikka voisi saada biologisen lapsen? Onko kokemusta siitä, kuinka kauan "ei lapsettoman" tilanteessa adoptio yleensä kestää? Mistä maista se voisi olla mahdollinen?

Itse olen tällähetkellä raskaana rv 34 4, mutta ajatus siitä että voisi tulevaisuudessa joskus adoptoida aviomieheni kanssa lapsen, olisi miellyttävä.
Oma raskauteni on on ollut todella raskas varsinkin nyt loppuvaiheessa.

Mietin, että voisimme ehkä alkaa hakemaan adoptiota, kun esikoisemme on noin yksi-vuotias, jos tämä adoptiojuttu voisi onnistua kohdallamme.

2

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä odotellessa

      HEI!

      Kannattaa mennä rohkeasti adoptioinfoon. Niitä järjestävät ainakin isojen paikkakuntien sosiaalitoimi ja Pelastakaa Lapset ry. Sieltä saat lisätietoa. Neuvoisin kuitenkin nyt keskittymään täysillä tähän syntyvään lapseesi, hän on kaiken rakkautesi ja huomiosi arvoinen. Onnea! Adoptio on raskas prosessi, kestää vuosia eikä lapsen saanti siitä huolimattakaan ole taattu. Ulkomailta adoptoidut lapset ovat usein leikki-ikäisiä ja he voivat olla menneisyytensä takia pahasti draumatisoituneita. Tärkeintä on kysyä itseltään että pystyykö adoptiolasta rakastamaan ehdoitta, juuri hänenä omana itsenään. Jos on vähänkään epävarma, adoptiota ei kannata harkita.

    • uusi sukupolvi

      Itsekin suunnittelin adoptiota vaikka lapsia olisi itsekin mahdollista saada. Syynä vain se, etten halua tehdä geenieni perässä uusia kun adoptoitavanakin on monia kodittomia, joilta puuttuu rakastava perhe

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1389
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      66
      1185
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      212
      1180
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      201
      1171
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      993
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      906
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      128
      881
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      788
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe