Energiavaraaja/lämminvesivaraaja?

Auttakaa tyhmää...mikä ero on lämminvesivaraajalla ja energiavaraajalla? Taloomme tulee puulämmitys, ja putkimies puhui meidän tarvitsevan nuo molemmat varaajat. Miksi?
1280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

mitä hän ehdotti, eli pitää suunnitella miten energia varastoidaan ja missä lämminkäyttövesi tehdään.
Siis tarvitset kaksi eri laitetta tai yhden jossa hoidetaan molemmat hommat.
Tai sitten et tarvitse yhtään varaajaa jos käyttövesi tehdään kattilassa ja energiaa ei yritetä varata moneksi päiväksi.
Tarvitset avuksesi suunnittelijan, ainakin jos et luota putkimiehesi suunnitelmiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Topitoivoton kirjoitti:

Auttakaa tyhmää...mikä ero on lämminvesivaraajalla ja energiavaraajalla? Taloomme tulee puulämmitys, ja putkimies puhui meidän tarvitsevan nuo molemmat varaajat. Miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu