Tähän voi kirjoittaa ne jotka arvostavat omaa kuntaa ja voivat kertoa mikä tässä kunnassa on hyvää.. ja mitkä on niitä hyviä asioita..
Mikä meidän kunnassa on hyvää?
kirjoittaja vain
32400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Tämä hyväveli systeemi kunnanhallituksessa !
Entäs tämä kaunis luonto? Ja maisemat? Kukat kesänaikana? Yllä oleva kirjoittaja puhuu ihmisten välisistä suhteista.. mutta onko muuta kuin ihmisten suhteita.. vaikka sitten juuri luonnosta, maisemista, rakennuksista, kukista, eläimistä.. kasveista.. Mitä kaunista löydät täältä omasta kunnasta..
Niin virkahenkilöiden ja luottamushenkilöiden saumaton hyvä yhteihenki, joka ilmenee pieninä poissaoloina Pesosen konsultilla teettämän salaisen tutkimuksen mukaan.
Kunnantalouden pysymisenä tasapainoisena ja investointeina seiniin.
Samaa pusikkoa tämä on luontonsa puolesta kesät talvet. Mitä nyt tuo lietteen haju sulanmaan aikana on päällimmäisenä. Mutta siitähän Kärsämäkinen tykkää.
Lietettäkään maanviljelijä ei saa ajaa pelloille ihan milloin vain sitäkin säätelee laki.. ja toiseksi liete on lantaa kasveille ja antaa elinvoimaa taas viljoille ja muillekkin kasveille.. Hevosenlanta etenkin käy jopa ruusupenkeille ja mansikkamaille..
Ja metsätalous.. sieltä saa niitä polttopuita..
On se kumma juttu joku aloittaa kirjottamaan uudesta aiheesta,niin hetikohta ollaankin jo lietteen ajossa ja hajuhaitoissa kiemurrellaan kunnallis politiikan kautta takaisin maanviljelijöiden tukiaisiin .Välillä käydään ottamassa vähän murua rinnan alle joka luultavasti on alunperin lähtöisin maanviljelijältä.Sit ten mollataan keskustalaiset ...eilen muuten mainittiin uutisissa että keskustan kannatus on nousussa.....minkähänlainen älämölö siitä täällä nousee.Taitaa olla se suomalainen perikateus joka on päässyt valloilleen kirjoittajien keskuudessa.Olet muuten oikeassa kasvit suorastaan riehaantuu jos ne saa hevosen lantaa..........
Kyllähän se asia on niin, että juuri tuon hajun ansiosta Kärsmäen imago on nollassa. Pyristele siinä sitten kun on kaulaa myöten lehmän paskassa.
Ja minä olen entisen yhteislistan ihmisiä.. Mä uskon että ei keskustan kannatus siitä nouse.. eikä laske.. ehkä se pysyy entisellään..
Keskustan kannatus nousee kärsämäen väkiluvun suhteessa. Keskustan kannatus on kuin EU - maksut eli nettonousu keskustalla on - merkkinen.
Sekin kannatus, sen näkee vasta seuraavan 4 vuoden päästä kun on seuraavat kuntavaalit.. Näissä nykyisissä kuntavaaleissa joita kävimme viime kuussa.. Niissä ei edes ollut ehdokkaana monikaan vielä tämän vuoden loppuun oleva valtuutettu.. Monikaan ei ollut edes lähtenyt uudestaan ehdokkaaksi.. että näin, jotkut jaksaa olla mukana yhä vuodesta toiseen mutta jotkut ei..
Kolome liikenneympyrää, muuta hyvää taida olla.
Eivät ne ole liikenneympyröitä. Kiertoliittymiksi niitä sanotaan.
Kiertoliittymiähän ne, mutta tuli tuossa mieleen, että haiseekohan se kunnanjohtajakin lehmänpaskalle.
Ei kait se ihme ole vaikka haiseekin kunnantalohan on vanha navetta.
Siinnähän tuo talavi männöö mukavasti ku haekaeletta paskojen perrään . Vahinko vaen ku tuo hajupuoli on nyt heikonpoo mutta malttakkee pistetään tuas kevväällä haesemaan.
Haisee se kylällä kummiskin meijeritilipäivänä. Lehmänpaska ja AIV-rehu. Voi meitä polosia Kärsämäkisiä mitä me jouvumme kärsimään. Ja vielä tuommosten takia!
Hyvää Kärsämäellä on hallinnon avoimuus, valtuustossa luetaan yleisönkin kuultavaksi moitekirjeitä tilintarkastajasta ja kekustan valtuustoryhmän esitys tilintarkastajan välittömästä erottamisesta.
Kunnantoimistossa nuo asiakirjat muuttuvat salaisiksi kuten aikoinaan konsulttiselvitys kunnanjohtajan osalta.
Kuningas Midaksen sormenkosketus muutti kaiken kullaksi, kunnanjohtajamme kosketuksella on taas aivan päinvastainen vaikutus.
Tarkenna hieman tätä hajuelämystäsi ,miksi juuri silloin?
Kai keskutalaisuus, Alkion oppi on hyvässä maaperässä.
Kyllähän täällä vielä on erittäin nurkkakuntaista porukkaa ja valitettavasti liian keskusta vetoista. Kts. päätös maitten vs. koulun myynnistä. Piiri pieni pyörii.
Milloinhan tuo nurkkakuntalaisuus paranee, joka kykenee tulemaan toimeen omillaan muuttaa kärsämäeltä pois.
Juopot ja taiteilijat jäävät tänne.
Parannusta ei ole näkyvissä ennen kuin maanviljely saadaan ammattina loppumaan. Lisäksi kehityksen edellytyksenä on kepulaisuuden häviäminen
määräävästä asemastaan. Nuorison katseet tulee kääntää pois vanhempien kepuholhouksesta ja kepulaisten opettajien ohjauksesta.
VL -liike on kärsämäellä parasta paanukirkkoineen ja linnoineen.
Kärsämäen nuoriso kaipaa johdatusta. Vanhoista kalkkiksista ei ole imagon nostattajaksi. Olihan se seminaari pidetty, mutta ei ainuttakaan ehdotusta löytynyt miten sana Kärsämäki saataisiin kuulostamaan paremmalta. Kun Kärsämäestä tulee uuden kuntaliittymän hallintokeskus, niin kyllä se tarvitsee silloin uuden nimen.
Se Vähä-Matara sopii hyvin Haapajärven nimeksi.
Teitä on alle kolme tuhatta.
Joo, mutta tämä on kaiken keskellä. Lyhin matka kaikilta, oli sitten Siikalatvanen tai Reisikäs. Haapajärvinen tai Pyhäjärvinen. Kaikista johtaa ajokuntoset tiet. Täällä ei ole muuta hankalaa kuin tuo kepulaisuus, mutta taitaahan sitä löytyä nuista muistakin junttipitäjistä.
Sepäse aina pittää lähtiä lähikuntiin asiomaan kun paikassa A ei ole mittää muuta kuin PASKANHAJUA.
Oulussako käyt?
No mikäpä tässä hätänä. Kun tästä tulee se hallinnon keskus. Laajennetaan kaava-aluetta ja kielletään maanviljelys kaavamääräysten perusteella. Liikennevirta kääntyy tänne päin ja palvelut paranee. Suomi on täynnä vastaavia esimerkkejä. Meidän Kärsämäkisten vain täytyy uskoa itseemme ja tehdä yhteistyötä Siikalatvasten kanssa ja miksei myös Pyhäjärvisten. Haapajärvisille laitetaan jauhot suuhun ministeriön määräyksellä.
meillä on kuulema 25000 neliötä onko se 2,5 hehtaarija? vappaata toimimitilaa 4tien tuntumassa. sekin on vahvuus ja hyvä puoli
Pappila on vielä ja paanukirkko kultuurin ja hengen vahvistajana. Mutkatiellä on vahvat aloitusveturit.
Työ ja teollisuus on kärsämäeltä hävinnyt, mutta me jaksamme hengen ja kulttuurin voimalla. Eihän terve ruumis työtä kaipaa, vaan ravintoa. Paskan hajua mukaan, sekin kasvattaa.
Onpa hienosti vittuiltu, mutta tosiasiassa on silti pysytty. Näin sitä pitää.