Haluttomat, HUOM!

ei_oo_kivaa

Jos olet kärsinyt haluttomuudesta, niin miten nopeasti olet päässyt siitä yli?

Olen mies ja meidän parisuhteessa tätä ongelmaa on naisella jo kohta 2-3 vuotta. Nyt on menossa pitempi tauko (7kk) ja tuntuu ettei ratkaisua pulmaan näytä löytyvän. Voisi melkein sanoa, että ollaan tyttöystäväni kanssa hyviä kavereita/ kämppiksiä. Tottakai ollaan puhuttu asiasta ja molemmat nyt oikeesti yrittää tehdä asian eteen kaikkensa.

Onko kaikki haluttomuudesta kärsineet parisuhteet päättyneet eroon?

2

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei suinkaan

      Ei ne kaikki eroon päädy. Toinen vaihtoehto on se, että sinä halukkaana osapuolena et saa enää seksiä.

    • Kyllästynyttt

      Olen mies ja naisellani haluttomuutta alkoi ilmetä jo parin vuoden yhdessäolon jälkeen. Sitä ennen harrastimme seksiä vähintään pari kertaa viikossa. Parin vuoden jälkeen tahti pikkuhiljaa hiipui ja nykyisin (olemme olleet yhdessä 13 vuotta) meillä on seksiä noin kerran 3 kuukaudessa, tosin viimeisen 6 kuukauden aikana sitä on ollut tasan kerran. Tyhmyyksissäni kuvittelin haluttomuuden olevan vain jotain väliaikaista ja menimme naimisiin 5 vuoden yhdessäolon jälkeen. Lapsiakin on 3. Seksi meillä on todella yksipuoleista.

      Minä annan suuseksiä ja hoidan esileikin. Vaimo vain makaa selällään. Mitään uutta tai erikoista ei saa kokeilla. Vaimo ei itse ole kertaakaan parisuhteemme aikana suostunut antamaan suuseksiä.

      En enää usko vaimon halujen lisääntyvän. Pitkään rakastin vaimoani ja halusin yhteisen elämän. Odotin, että kaikki muuttuu hyväksi. En jaksa panostaa parusuhteeseen enkä yhteisiin hankkeisiin. Eläkööt vaimo omaa elämäänsä niin minä elän omaani. Kunhan lapset vähän vielä kasvavat niin hankin itselleni oman asunnon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      367
      1841
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1668
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1338
    4. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      51
      940
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      888
    6. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      69
      879
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      32
      714
    8. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      68
      676
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      53
      676
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      63
      673
    Aihe