Mitä teidän ILPIT puskee noissa lukemissa. Mulla 35- 39 puhallus nopeudesta riippuen. Mulla Daikin Ururu Sarara ftxr28. Cop 5,14
ILPPI -30:ssa
kaenuulaenen
5129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sun kuten kaikkien muidenkin ilpit puskee jääpuikkoja, jo -15C alkaen. Ei ole olemassa ilppiä, joka lämmittää yhtään mitään yli 20 pakkasessa, saati sitten
-30C.ssa.
Ihme tekstiä taas.
Kuuma hönkä oikein tulee vaikka -22 pakkasta nyt.
Ei 2kW patterista olisi mitään vastusta...
Ei vielä tarvetta sähkölämmitykselle.
Viime talvena 1937 rakennetussa vanhassa kotitalossa (hirsitalo ilman lisäeristystä tai uusia ikkunoita!) unohtui laittaa varmistuslämmitys kokonaan päälle.
Viikon oli melkein -40 pakkasessa pumpun varassa, ennenkuin pääsin katsomaan.
Pirtissä oli 6,8 lämmintä...
Joo, meillä bloosaa 3 nopeudella 34 - 37 kun ulkona -25, ja talo lämpenee 17 asteeseen, ja siitä 21 asteeseen muilla lämmityksillä, takka tai sähköpatterit.
Varsinaisia satusetäpellejä nämä ilppihemmot.. meillä työmaalla USEITA panasonikeita, ym pumppuja, YKSIKÄÄN ei tuota lämpöä, enää -10C lämpötilassa.
Pelkkiä romuja kaikki tyynni.
Kaikki hyvät pumput lämmittävät ainakin -25 asteeseen kohtuullisen hyvin. -30 asteessa ottoteho on suunnilleen sama kuin antoteho. Hyötysuhteet ja tehot riippuvat mille alueelle mikin pumppu on viritetty. Säästöt tulee tietenkin kyseisen laitteen soveltuvuudesta kuloiseenkin kohteeseen. isotehoisin ei välttämättä säästä läheskään niin paljoa vuodessa kuin sopivasti viritetty laite oikeassa paikassa vaikka jouduttaisiin käyttämään muutamana päivänä lisälämmitystä ratkaisee laitteen hyötysuhde alueella 5 - -15 vuoden säästöt täällä Etelä-Suomessa,