C5 ilmastointi

Miten on, kun tuo ilmastoinnin läppien muoviakseli oli murtunut poikki ja korjaus maksoi maltaita, kaikki ohjaamon etutilpehöörit veks, ratti ynnä kojelauta lattiaa myöten, niin kysyisin, onko muilla ollut samaa ongelmaa? Jatkettu takuu on 2 vuotta sen 2v normaalitakuun päälle. Kun tuo takuu juuri tuohon tapaukseen on näköjään maahantuojankin tiedossa, eli akseli on heikkolaatuinen, niin eikö silloin ole tehdasvika kyseessä, jonka kuluttasuojalakin tuntee, sen mukaan tehdas olisi vastuussa osista sekä korjauksesta! Näitä on asentajan mukaan mennyt useita, mitä hänkin on korjaillut. Ajokin km on 70tonnia, ikää hiukan yli 5v, joten jos näin nopeasti poikii vikoja, peppu ei kestä merivettä! Asiallisia yhteydenottoja...kiitti.
212784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Oho! Ajokin ikä vasta hiukan yli 5 vuotta ja jo nyt tuli vikaa! Kauheeta! Kyllä auton kuin auton pitää kestää vähintään 10 vuotta ilman vikoja! Kauheeta! Pannaan tähän vielä yksi kauheeta, niin tuntuu kauheemmalta: kauheeta!

Mihin tämä maailma on menossa?! Autoa on käytetty vasta hiukan yli 5 vuotta ja sitten se muoviakseli ykskaks brakas! Mä oon ihan järkyttynyt, kun näin pian tuli vikaa! Apuva!

Äänestä
  • Sä et ilmeisesti ymmärrä kirjoitustani; asiallisia vastauksia, mutta saat anteeksi, koska tämä vika on todellinen, useissa tapauksissa, muovi on ilmeisesti palmumaahan tarkoitettu, ei pakkasiin!

    Äänestä

  • UPDATE_9957536 kirjoitti:

    Sä et ilmeisesti ymmärrä kirjoitustani; asiallisia vastauksia, mutta saat anteeksi, koska tämä vika on todellinen, useissa tapauksissa, muovi on ilmeisesti palmumaahan tarkoitettu, ei pakkasiin!

    Mutta onneksi tämä vika oli vain yhdessä C5 mallissa. Ns facelift-malli. Alkupään autoissa oli erilainen mekanismi. Ja myös uudessa C5: ssa

    Äänestä

5 vuotta on hyvä kestoikä lähes mille tahansa auton pikkuosalle, varsinkin muoviselle käyttöosalle. Ei aihetta lauluun.

Äänestä

Citikalle 5 vuotta aivan hämmästyttävä kestoikä,yleensä tuon ikäiset citikat on paalattu.

Äänestä

Älkää tehkö citikkamiehet itsestänne tyhmempiä kuin olette. Itse olen korjannut useita puhaltimia ja niissä on hiilet ja kollektori selviä n.300tkm kohdalla. Eli normiautossa puhaltimen kestoikä on 20 vuotta.
Tässä on taas yksi esimerkki mihin Ranskalainen suurpiirteisyys johtaa...

Äänestä
  • Ootsä ihan oikeesti tyhmä?????

    Totta v*tussa ne hiilet kuluvat, kun puhallinta käytetään paljon. Monilla se on päällä kesät (ilmastointi) ja talvet (lämmitys) lähes vuorokauden ympäri, joten ei ihme jos kuluu. 300 tkm on riittävä ikä hiilille, lämpövastukselle, ym. puhaltimen härpäkkeille.

    *vink vink* Ei kannata ulista päivänselvistä asioista.

    Äänestä

Kun katsoo näitä vastauksia, puhuvat asian vierastä, kun kysymys on mahdollisesta tehdasviasta, siis kuluttajasuojalaistakin, jossa on maininta alkuperäisen osien kyrvähtämisestä ennen aikojaan, joka on mielestäni tässäkin tapauksessa, kun asentajakin mainitsi, että on useita korjannut. Ja kun me autonostajat olemme liian notkeaniskaisia ja uskomme kaiken mitä takuukorjaajat meille vakuuttavat...ei kuulu takuuseen vastailevat!
ehtrvgcd on asiassa lähellä sitä, mistä on kysymys, kun tämä korjaus on poskettoman kallis osaan verratessa, (88€) auto hajotetaan pillunpäreeksi, jotta päästään läppiin käsiksi! Ilmastoinnin on joku fransmannin paja alihankintana takonut.
PS. näitä läppiä on kuulemma jossain Fordin mallissakin, kertoi korjaamon häiskä.

Äänestä
  • Ei sullakaan järki päätä pakota. Mitä sä uikutat jostain osasta, joka hajoo 5 vuoden jälkeen? Olisit kiitollinen, ettei hajonnut jo 3 vuoden jälkeen.

    Paljon on muitakin autoja, joista joutuu purkamaan koko kojelaudan jonkun pikkuosan takia. Citkka ei ole mikään poikkeus.

    Äänestä

Kyseinen malli ei ollut citikka fase lift vaan surullisen kuuluisa fan lift. Haittaakse?

Äänestä
  • Ei haittaa sun hölmöilyt minua. Haittaakse se sua?

    Äänestä

ja 2005 malliin tehtiin ns. back-lift, perä on kuin seinään peruutetulla autolla.

Se oli muuten Fun lift

Äänestä

Unohtaen tuosta välistä näiden imbesillien idisteetit vastaukset, huddelle alkuperäiseen kysymykseen vastaten: omassa autossani sama vika, mutta auto oli
3 v. ja takuu voimassa. Korjaamolla ehdottivat fifti-siksti -korvausmallia, josta minun osuuteni olisi ollut tuo siksti. En suostunut, otin yhteyttä kuluttajasuojelijaan, ja niinhän juttu päättyi onnellisesti 100-0, jossa minun osuuteni oli tuo 0.
Selvitä siis asia kuluttajasuoja-asiamiehen kanssa, ja hänen antamillaan faktoilla huoltotiskille.

Äänestä
  • Olen aivan samaa mieltä, koska tämä asia ei ole "takuu" miesten takuufaktaa
    Olen vieläkin siitä vakuuttunut, että tämä ilmaistointi on sekundaa, siinä mielessä, että, ranskis on laatutarkastatuksessa töpeksinyt!!

    Äänestä

Fuck lift on taas viimeisin välimalli jossa vioista ontehtaan takuu 10v/100000km

Äänestä
  • Onko näin, jos takuu on tätä, voinko riitautaa takuun?

    Äänestä

Kyllä voit, tai sitten palautat auton, saat varmasti hyvän(jälleenmyynti)hinnan siitä

Äänestä

Terve nenänkaivajat! Kun nyt on tietoa, eli takuu ei pidäkkään täysin, vaikka maahantuojan 4v. oli/on olevinaan faktaa, silti kuluttajasuojalaki kävelee kevyesti yli, kun viitsii hiukan kaivella, joista nämä handyhinkkaajat luulevat tietävänsä. Täytyy laittaa manit omaan posaan..että tacka vain teille typeryksille! Eikö kantsis mennä pöydän alle ja käyttää handya..niin kuin aina teettekin ja muistella kuinka typeriä olemme!

Mutta hiukan asiantynkääkin teille, joilla on tämä sama ongelma ilmastoinnissa, tehkää kysely myyjälle/maahantuojalle, koska rahaa jää liikaa "bisnis" miehille!
Asiaan en enää palaa...adios!

Äänestä

Heh heh heh sitikan ilmastointi kyllä pelaa oven kun jos saa auki niin kiinni ei enää pysy ehe ehe eeeeeee.

Äänestä

Siis nenänkaivuu tukkii handut ja ilmastointi manit katoo posaan??? Kliffaa hei.

Äänestä

Se akseli on ihan riittävän vahva mutta koko systeemissä on suunnitteluvirhe. Joku mainitsi että Fordissa olisi samanlaisia läppiä, johtuu siitä että tämä koko hökötys on entinen Fordin suunnittelutoimiston tekemä. Yllättäen uusin C5 on saanut omatekemän lämmityslaitteen eikä ole enää Fordin peruja. Citroen on kyllä epäonnistunut perusteellisesti alihankkijoidensa kanssa; nelivetoisen BX mallin suunnitteli Mercedes Benz ja se oli aivan hirvittävä susi, C5 lämmityslaite on Fordin peruja ja sitten automaattilaatikko Toyotalta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hudde kirjoitti:

Miten on, kun tuo ilmastoinnin läppien muoviakseli oli murtunut poikki ja korjaus maksoi maltaita, kaikki ohjaamon etutilpehöörit veks, ratti ynnä kojelauta lattiaa myöten, niin kysyisin, onko muilla ollut samaa ongelmaa? Jatkettu takuu on 2 vuotta sen 2v normaalitakuun päälle. Kun tuo takuu juuri tuohon tapaukseen on näköjään maahantuojankin tiedossa, eli akseli on heikkolaatuinen, niin eikö silloin ole tehdasvika kyseessä, jonka kuluttasuojalakin tuntee, sen mukaan tehdas olisi vastuussa osista sekä korjauksesta! Näitä on asentajan mukaan mennyt useita, mitä hänkin on korjaillut. Ajokin km on 70tonnia, ikää hiukan yli 5v, joten jos näin nopeasti poikii vikoja, peppu ei kestä merivettä! Asiallisia yhteydenottoja...kiitti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu