http://sakutimonen.blogit.fi/ihmiskauppaa-ja-tyosyrjintaa/
Saku on niitä harvoja jotka ottavat kantaa työttömien asemaan ja on ollut suurena apuna aukikirjoittamassa työttömiä koskevia lakeja sivustollaan.
Saku on niitä harvoja jotka ottavat kantaa työttömien asemaan ja on ollut suurena apuna aukikirjoittamassa työttömiä koskevia lakeja sivustollaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niimpä. Nyt pitäisi vaan löytää jostain se rohkea joka haastaa TE-toimiston oikeuteen ihmiskaupasta. Todisteita kannattaa jokaisen kerätä äänittämällä kaikki TE-toimistossa käytävät keskustelut ja tietenkin jokainen asia sieltä pitää vaatia kirjallisesti; ja sitten vaan kaikki "liput" ja "laput" talteen.
Olisi mielenkiintoista kuulla ja lukea ne selityset siitä miksi ei tuomiota tule.
Ehkä TE-tomistoissakin alkavat vähän katsoa ketä yrittävät kaupata orjaksi, minua ei ole moneen vuoteen edes yrittäneet. Hölmöä höynäytetään helposti tässä k*setusyhteiskunnassa. Törkeää on tuossa se, että *usettajana on valtion virasto ja kohteena työttömät.
Saas nähdä miten käy tuon Tampereen TE-toimiston valelääkärijupakan. Epäilen vahvasti että asia "haudataan hiljaisuudessa".
Usein työkkärin tädit mittaavat työttömän aktiivisuutta sillä, että kuinka osaavat selviytyä kyykytystoimista. Näin uskon sillä minäkin kerrran pelastuin kyykytystoimelta ja/tai karenssilta, kun osasin perustella, että työnhakusuunnitelmassa tulee olla maininta aktiviteetista, ja eikä aktiviteettia voi mennä lisäämään ilman yhteisymmärrystä työkkärin tädin ja työttömän kanssa työnhakusuunnitelmaan/työllistymissuunnitelmaan.
Asiaa auttaa, kun äänittää tapaamisen, mielellään avoimesti.