Katsoin jalostustietojärjestelmästä kyseisen koiran indeksejä jotka ovat lonkat 88 ja kyynäreet 91.. Royal Coctail taas mainostaa koiran indeksejä lonkilta 121 ja kyynäreiltä 100 :O Onko kyseisen kennellin toiminta ollut aina noin röyhkeetä.?? Ja toinen mitä ihmettelen niin kennellin sivuilla lukee etupään olevan 0/0 mutta eikös nochzug tarkoita 2 etupäätä??? Sekä tälläinen vielä että eikö kyseinen koira pitäisi olla suomen rekisterissä kun on ainaski 1,6 vuotta astunut suomessa??
T.Tietämätön
T.Tietämätön
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tainnut tulla just vasta noi uudet indeksit, näkyy viimekuussa tulleen ekat suomalaiset indeksit tuolle koiralle. Tähän asti vissiin käytetty sitten jotain saksalaisia indeksejä mutta joku vikkelä googlettaja vois koittaa penkoa tän koiran saksan indeksejä :)
Saksassahan indeksit on "toisinpäin", eli niitä pitää tulkita päinvastoin kuin suomalaisia indeksejä :)
No ainaskin sivussa lukee että on haukkumäen kennelin sivut, jos ne ovat E.Koivulan yksityinen sivu nin ainaskin siellä annetaan ymmärtää että ovat Haukkumäen sivut :D Sivuilta löytyy kasvattajan tiedot ja myös kasvattajan koirien tiedot löytyy sieltä ( mikäli ei ole keksittyjä koiria).. Ja edelleen muuten sielläkin lukee väärät indeksit kyseiselle koiralle josta tämä ketju on aloitettu... Ja alunperinhän tässä viestissä oli tosiaan kyse koiran jalostusindekseistä eikä siitä kenen yksityisistä sivuista on kyse :DD
Niin lukee juu, koska minä olen Haukkumäen sivut tehnyt ja nuo ovat mulla muutenkin "työ-näytteenä" siellä ihan kennelin omistajan luvalla vielä, eli kannattaa nyt etsiä sieltä googlesta ne oikeat Haukkumäen sivut, voin sen verran helpottaa että osoite liittyy aika vahvasti kennelnimeen. Eli kurkkaappa sieltä vaikka ne indeksit josko olis oikeat siellä sivuilla koska noita näytesivuja ei päivitetä ;)
Noo se on hyvä jos oikeille sivuille on vihdoinkin tämän keskustelun myötä saatu rehelliset eli oikeat indeksit.. Ja ihan pikku vinkkinä että noiden sivujen tekijälle että ne indeksit on aika iso osa jalostusta niin ne kannattais päivittää.. Ja edelleen Royal coctailin sivuilla on tuolle koiralle aivan eri indeksit kuin jalostustietorekisterissä, mikäli niitä ei nyt parin tunnin sisään ole päivitetty.. Ja siis ketäänhän ei tässä ollut kiinnostunut sivujen tekijästä vaan siitä että koiraa mainostetaan kyynäreistä terveenä vaikkei ole. Ja ennenkuin tulee vääntöä niin ainoastaan 0/0 on terve.
Vai on oikeille sivuille saatu tämän keskustelun myötä oikeat indeksit. Hmmmm.... Mistäs tiedät ettei ole aikaisemmin jo päivitetty kun et tiennyt edes oikeaa osoitetta? Mutta sun kannattaa ehkä nyt nähdä se vaiva että soitat vaikka sinne Royal Coctailiin että päivittävät omat sivunsa, kuten Haukkumäen sivuilla näkyy niin siellä on selvennöksenä että ulkomainen kuvaustulos vastaa suomessa 1:stä eli kukaan ei ole puhunut nollista Haukkumäen puolesta...
Just joo :D Lueppas alusta mitkä on koirat kyynäreet 2/2 ei 1\1 niinkuin sinun tekemissä sivuissa lukee. Vai onko kyynäreetkin nytten vaihdettu sinne oikeille sivuille ;) Ja tästä on varmaan turha väitellä kun koira on risa mikä risa, lukee sitte rc:n tai haukkumäellä sivuilla mitä vaan.
Onkos sulla näyttää tuosta faktaa että varmasti tarkottavat kakkosta? Mä kun itse en niitä listauksia ole löytänyt? Tietääkseni tuo on aika rajatapaus?
Mutta jos sä saat siitä itse hyvän mielen niin hyvä homma. Mä alkujaankin puutuin asiaan tasan sen takia että oli linkitettynä mun sivuni jotka eivät liity mitenkään muuten kuin mallityönä ja että koodit pysyvät hätätilan tullen tallessa. Mutta polttelen koodit levylle ja poistelen omalta sivustoltani niin että jätän kuvakaappauksen mallityöksi että untoimmatkin löytävät edes oikeille sivuille. Itse kun en tiennyt että google tarjoaa mun sivustoa ekana ko. kennelin hakusanalla.
Mutta se siitä, musta on aika turhauttavaa taistella ihmisten kanssa joilla ei oo pokeria huudella edes omalla nimellä ;)
Missäs niin lukee et ne olis 2/2? Jos ei oteta huomioon jonkun joka luulee tietävänsä jotain kommenttia täällä. Ota ensin selvää mitä nuo saksalaiset lausunnot tarkoittaa ja tuleppa vasta sen jälkeen tänne pätemään. ;) Nii ja mitä tulee noihin suuriin huijauksiin, niin minkä takia kotisivuilla on joka koiran kohdalla linkki jalostustitokantaan koirien tietoihin? Ehkäpä juuri siksi, että sieltä näkee ajantasaisen ja sen hetkisen tilanteen. ;)
Siis kyynärnivelissä SV:n asteikko verrattuna Kennelliiton käyttämään asteikkoon menee näin, kun luetaan määritelmät:
normal = 0
fast normal = ei vastinetta Kennelliiton asteikossa
noch zugelassen = 1
Mittlere ED = 2
Schwere ED =3
Sitten miten niitä määritelmiä tulkitaan niin voi syntyä eroja, että samoilla kyynärillä tulee eri tulos eri maissa. Ja luonnollisesti kun ikää tulee lisää niin nivelrikkokin yleensä pahenee. Tuossa vielä linkit joista voitte itse tarkastaa että näin se menee.
http://www.schaeferhund.de/site/fileadmin/pdf/die_rasse/SV-Ztg_6_11_EDVerfahren.pdf
Eiköhän kannata ihan siine Royal Coctailille soittaa niin saat selvyyden asiaan, tällänen kinastelu netissä väärillä nimillä on lapsellista. ;)
koirassahan ei oo muuta ku indeksit.
On ainakin tässä koirassa huonojen indeksien lisäksi luusto riski suku ja helevetin levee selkä.