Onko täällä kuulolla ketään, joka olisi tilannut vaunut Saksasta? Kävin keväällä joillain saksalaisilla sivuilla, mutta olen sen onnekkaasti hukannut. Silloin kaikkien laskujen jälkeen olisin säästänyt yli 300e, Suomen hintoihin verrattuna. Elikkä osaisiko joku kertoa saksalaisen lastenvaunu/tarvike-sivun, josta pääsisi asiassa eteenpäin!!?
Vaunut Saksasta!
5
2305
Vastaukset
- iskä
Kun selaat näitä keskusteluja alaspäin löydät kyllä täsmälleen samoja keskusteluja joista löytyy linkkejä lisää, mutta tässä nyt muutama:
http://www.baby-insel.de
http://www.elas-kinderstube.de
http://www.kidsroom.de
http://www.pingpong-online.de
Meillä loppujen lopuksi ostettiin rattaat suomesta. Hintaero oli (Hartaneilla) vain 100 euroa. Saksan mallit ovat perusvarusteisia, täällä hintaan kuului hurja määrä varusteita. Saksasta tilattaessa kannattaa muistaa, että sivuilla olevissa hinnoissa on vain 16 % alv, eli hinta nousee jonkin verran suomeen tuotaessa.
Toimitusajat näillä venyivät jopa 10 viikkoon! Jos on kiirus, niin kannattaa lähettää suoraan meiliä ja kysyä varastomalleja. - unikko
tilattiin siis hartan skater x:t saksasta, netin kautta www.pingpong-online.com. alkuun olin epäileväinen, miten homma toimii, mutta nyt en vois olla tyytyväisempi!
tilattiin ajoissa, ja 7 viikkoa siinä menikin, kun lopulta vaunut tuotiin ihan kotiin saakka (ups toimitti).
rahaa säästyi n. 300 euroa, ja saatiin sellanen väri, ettei löydy mistään alesta, esim. vauvatalo johanna myy jotain alennusvärejä nyt 700 euroon, mut siitä huolimatta saatiin n. 200 halvemmalla..
enkä sit tiiä mitä noihin vauvatalo johannan vaunuihin kuuluu, siis kantokoppa jne..- iskä
Varusteita kuului näihin vaikka kuinka. Pehmeä kantokoppa, irtojatkopala(pehmeän kopan kanssa ehdoton) hoitolaukku, ekstra sadesuoja, hyönteissuoja, rengassuojat sekä lelu.
Sitäpaitsi kun samalla hankki kaikkea muutakin vauvantarviketta, saatiin niistä varsin hyvät alennukset.
Näin se suomen hinta ei olekaan yllättäen niin kova. Sitäpaitsi värit eivät olleet mitään "alennusvärejä", vaan meille löytyi ainakin upea ja mieleinen '04 kuosi.
- riitu
Tilattiin Gessleinin vaunut osoitteesta www.pingpong-online.com. Tilauspäivä tais olla 12.7 ja vaunut tuli 10.8. Säästöä tuli railut 200 euroa. Soitin yhteen helsinkiläiseen liikkeeseen kysyäkseni hintaa täällä Suomessa. Jos aikoo tilata suosittelen että maksaa pankkikortilla. Numeron uskaltaa kyllä antaa tilauksen yhteydessä. UPs toimittaa vaunut kotiovelle asti. Tyytyväisempi en voisi olla
- Pappa
Me tilasimme Teutonia Mistral 2006 vaunut Saksasta www.pingpong-online.com nettikaupasta (->product overview->special offer). Siellä yhdistelmärattaat kantokoppa ilmarenkaat tuulisuoja maksoivat 499 eur. Kantokopan voi valita kovan tai pehmeän. Hoitolaukku maksoi 50 eur ja hyttyssuoja 6 eur. Koko paketin hinnaksi tuli 555 eur. Suomessa vastaava kokoonpano olisi maksanut esim. AT-Lastenturvassa yli 800 eur.
Soitin tilauksen jälkeen Saksaan englanninkieliseen asiakaspalveluun ja kyselin mitä värejä olisi saatavana nopeimmin. Mitään meidän ennakkoon katsomasta 5 väristä ei ollut varastossa joten en muuttanut väriä. Pyysin lähettämään maksulomakkeen sähköpostiin ja maksoin tilauksen tilisiirrolla.
Tilauksen tein 13.03.2006 ja 24.03.2006 tuli UPS:ilta ilmoitus sähköpostiin, että he ovat saaneet 18kg painoisen paketin meille toimitettavaksi. Sen jälkeen tilausta(pakettia) oli mahdollista seurata netistä. 28.03.2006 aamulla UPS:in kuljettaja soitti ja kysyi sopiiko toimitus klo 12-15. Sanoin, että olen silloin töissä ja he lupasivat toimittaa paketin työpaikalle. Toimitus tuli klo 13 ja kaikki tilatut tavarat olivat mukana ja ehjiä. Olen todella tyytyväinen - säästin lähes 300 eur verrattuna Suomen hintoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399245Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748100Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625895William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542420Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62135Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821775Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201719Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71498Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921494Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401399