Ilves jo raadellut, milloin susi?

"Sastamalainen nainen pelästyi hohtavia silmiä ja syöksyi autoon turvaan.

Ilves on hyökännyt lyhyen ajan sisällä jo toisen kerran ihmisen kimppuun. Uusin tapaus sattui kolmisen viikkoa sitten Sastamalassa Pirkanmaalla.

Kumpikaan hyökkäyksen kohteeksi joutuneista naisista ei loukkaantunut vakavasti. Sastamalan Ellivuoressa asuva nainen sai ilveksen peräänsä mennessään pihalle autolleen, kertoo Salokunnan metsästysseuran puheenjohtaja Mika Saarela."

Tuo edellä oleva on Iltalehden uutisointia tänään. Vieläkö päättäjät ovat sitä mieltä, etteivät sudet voisi käydä ihmisten päälle? Asiat tulisi pyrkiä aina ennakoimaan ja on täydellistä vastuuttomuutta päättäjiltä olla puuttumatta asiaan kun vielä ei ole mitään vakavaa tapahtunut. Köyliössä löytynyt seitsemän suden lauma. Milloin mahtaa tulla päättäjien ensimmäinen ihmisuhri. Lapsiko- vai aikuinen on tämä ensimmäinen päättäjien tarjoama ihmisateria city-susille?

4

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metsäsuden suojelija

      Tuskin seitsemän suden lauma enää väistää ihmistä kun ei varmaankaan pitkään aikaan ole tarvinnut ketään väistellä. Toivotaan, että korvessa riittää ravintoa tarpeeksi, jotta ei tarvitse ihmisten pihoista alkaa noutamaan.

      • von Lagerbom

        Korvestako.. Mistä ihmeestä sinä korpea Satakunnasta löydät. Eiköhän ne metsät ole parturoitu aika tasaiseksi jo..


    • Eikömuutakeksitäenää

      Tämä ns. ilveshyökkäys on pelkkää potaskaa, kuten monet muutkin petoeläinuutiset. Jos ilves kynsillään tirvaisee ihmistä pohkeeseen niin jalka taitaa olla entinen.

      Lopettakaa jo tuo lietsominen.

    • sudet kalmistoon.

      Ilves on pieni, topakka potku tuo kisulle muuta mietittävää eikä siitä ole aikuisille vaaraa.
      Sudet taas, kuten joku aiemmin kirjoittelikin, kuuluvat luontoon sinne parin metrin syvyyteen multaa ja mäkikaria päälle niin hyvä tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe