Ilves jo raadellut, milloin susi?

"Sastamalainen nainen pelästyi hohtavia silmiä ja syöksyi autoon turvaan.

Ilves on hyökännyt lyhyen ajan sisällä jo toisen kerran ihmisen kimppuun. Uusin tapaus sattui kolmisen viikkoa sitten Sastamalassa Pirkanmaalla.

Kumpikaan hyökkäyksen kohteeksi joutuneista naisista ei loukkaantunut vakavasti. Sastamalan Ellivuoressa asuva nainen sai ilveksen peräänsä mennessään pihalle autolleen, kertoo Salokunnan metsästysseuran puheenjohtaja Mika Saarela."

Tuo edellä oleva on Iltalehden uutisointia tänään. Vieläkö päättäjät ovat sitä mieltä, etteivät sudet voisi käydä ihmisten päälle? Asiat tulisi pyrkiä aina ennakoimaan ja on täydellistä vastuuttomuutta päättäjiltä olla puuttumatta asiaan kun vielä ei ole mitään vakavaa tapahtunut. Köyliössä löytynyt seitsemän suden lauma. Milloin mahtaa tulla päättäjien ensimmäinen ihmisuhri. Lapsiko- vai aikuinen on tämä ensimmäinen päättäjien tarjoama ihmisateria city-susille?

4

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metsäsuden suojelija

      Tuskin seitsemän suden lauma enää väistää ihmistä kun ei varmaankaan pitkään aikaan ole tarvinnut ketään väistellä. Toivotaan, että korvessa riittää ravintoa tarpeeksi, jotta ei tarvitse ihmisten pihoista alkaa noutamaan.

      • von Lagerbom

        Korvestako.. Mistä ihmeestä sinä korpea Satakunnasta löydät. Eiköhän ne metsät ole parturoitu aika tasaiseksi jo..


    • Eikömuutakeksitäenää

      Tämä ns. ilveshyökkäys on pelkkää potaskaa, kuten monet muutkin petoeläinuutiset. Jos ilves kynsillään tirvaisee ihmistä pohkeeseen niin jalka taitaa olla entinen.

      Lopettakaa jo tuo lietsominen.

    • sudet kalmistoon.

      Ilves on pieni, topakka potku tuo kisulle muuta mietittävää eikä siitä ole aikuisille vaaraa.
      Sudet taas, kuten joku aiemmin kirjoittelikin, kuuluvat luontoon sinne parin metrin syvyyteen multaa ja mäkikaria päälle niin hyvä tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe