Kuka pidätetty asianajajan murhasta
Kuka pidätetty
löytyikö oikea
31221036
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 44 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 44 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 312
Vanhimmat
Vihje : Läheltä liippaa.
Olisko se tosiaankin sitten ollut se?
kuka, nimiä kehiin?
no SE on liian vanha ...jos sitä nyt tarkoitti tuo seseon....jota ekana eppäältii..
se ei ollu.
Kuka Se on nimi heti tänne vaikka väärinpäin kirjoitettuna.
Ketä enään kiinnostaa murhaajalla on paskanen loppu.
12-vuotta lusii ja tänne tulee takasin kuiteskii.
nimi pitää saada julki, muutoin olkoon missä lustaa loppuelämänsa
ei kuule taija 12vuotta riittää!! keskiarvo ek on joku 14vuotta plus joutuuko niuavaa.. ei varmaan käy jokä pytyl toi äijä..!! ei olis kyl ikinä uskon siint...
Noh, nytpä se on ainakin selvinnyt että pidätetty on 25-vuotias ;)
Poliisi on pidättänyt kotkalaisen asianajajan murhasta epäiltynä nuoren kymenlaaksolaisen miehen. Mies pidätettiin maanantaina.
Keskusrikospoliisin rikosylikomisario Tero Haapala luonnehtii pidätystä "läpimurroksi".
Noin 25-vuotiasta epäiltyä on jo ehditty kuulla. Poliisi vaikenee kuitenkin kuulustelujen sisällöstä. Miehen kiinniottoon ei liity Haapalan mukaan mitään ylimääräistä dramatiikkaa. Kiinniotto tapahtui Kotkassa.
Asianajaja surmattiin kotiinsa 15. marraskuuta. Poliisi on luonnehtinut tekotapaa Suomen oloissa poikkeukselliseksi. Asianajajan lapsi joutui myös rikoksen uhriksi, sillä surmaaja sitoi hänet kylpyhuoneeseen.
- Meillä on vakaa käsitys tämän raa’an, yllättävän teon motiivista. Koska niin paljon kuulusteluja on vielä tekemättä, emme kerro motiivia vielä ulospäin. Näyttää kuitenkin siltä, ettei teko liity uhrin asianajotehtäviin, Haapala sanoi Ilta-Sanomille.
Keskusrikospoliisi aikoo esittää miestä vangittavaksi. Haapalan mukaan "miehellä ei käytännössä ole aiempaa rikostaustaa".
ei se kyllä ollu 25v muuten ihan hyvä.
Maanantaiaamuna poliisin karhuryhmä teki Kymenlaaksonkadulla rynnäkön erääseen asuntoon, päätelkää siitä.
ihan oikeestiko...tiiätkö kuka on kopissa...
onko tunnettukin konna paikkakunnalla... vai narkki
Taitaa olla ho mo murha .
en usko vaan tommosta.mutta narkki saattaisi ollakin... eikö se toimisto ollut narkkien paikan viereinen ovi... siitä on lähtenyt tietysti ajatus jotta asianajajalla kotona olisi jättisumma rahaa.. ja kun ei ollut niin .... jne näin minä sen olen ajatellut... mutta jossittelua kaikki tyynni... ehkä poliisi etsi jotain muuta sieltä osoitteesta....toinenkin osoite noihin RS kirjaimiin sopisi... en lähde levittelemään mutta minfossa jotain on jos klikkailee.
12 10
RS tarkoittaa ruskeaa silmää eli pruts silmää, selvä juttu. Ennen maikat huusi koulussa .Suu kiinni että korvat aukee ! Me vastasimme . Silmät kiinni niin pruts silmä aukee.
oletko sama MATLOC, kun on minfolla kirkoitellut...
ei ollu narkki valitettavasti.hyvin velkaantunut nuori mies.
Ei ole sukulaisia. Poliisihan tuon jo totesikin.
Ryöstäjä ei tekisi "elämälle vieraita" temppuja, joskin paniikissa saattaisi tappaa. Jos sukulainen ja vihamiehet jammatin kautta suljettu pois, jälljelle jää oikestaan vain intohimorikos. Intohimorikokset tyypillisesti kait raaimpia.
Oliskohan tuo leikannu uhrilta vehkeet irti??
no , kenen naapurista on 25 vuotinen kolli ollu poissa kotoa pari päivää....eiköhän ala nimi kohta löytyä...
No Ripahan se oli.
Joo, Ripa sössi koko homman.
Kysymys herää kuka maksoi palkkamurhan?
Joo, tekijä oli kuulemma naapurin poika.
Oliskiko uhrilla ja naapurinpojan äidillä ollut suhde mistä poika olisi suuttunut?
ai sinunkin naapuri.
kuka murhasi kyllikki saaren? TÄ?
15.000€
Kuka maksoi?
Vaikuttaa palkkamurhalta. Tekijä oli velkaanutunut 12000e ja joku lupasi maksaa jos tekee sen.? En usko että toimi yksin.
entäs jj?
Nyt on Ripalla rahaa. Taitaa ostaa piriä.
Murha.infossa joku kertoo tekijän olevan J.S.
Siis onko tämä epäilty tosiaan JR Ewing?
Kylläpä tyyppiä pidetään piilossa. Ei taida olla oikea henkilö säilössä. Mitä mieltä olette . Pärjääkö 25-vuotias yksin 60-ja 16-vuotiaalle. Ei pärjää!
Ja mikä mahtaa olla motiivi, tavallisen 25-vuotiaan alkaa tällaiseen touhuun? Tulee vain mieleen, että olivatko nämä 16-ja 25-vuotias kimpassa jollakin tasolla.
lsh-jutut tulevat mieleen! Vaikuttaa intohimorikokselta ja ei kuuleman liity aa:n työhön. Seksuaalimurha??
Piripäissä pärjää.
luulenpa vaan etytä tekijä oli ns. helpon rahan perään... kuvitteli jotta asianajajalla on suuriakin rahoja kotonaan....Kyllä 25 pärjää 60 varsinkin jos on vaikka se 60 ollut torkkumassa sohvalla ja se poika omassa huoneessaan kuulokkeet päässä pelailemassa nuorison harrastamia pelejä... silloin yllättyy kuka vaan.
No, eikö vieläkään kukaan ole huomannut 25v kollin puuttuvan , kun huomaatte niin siinä se on... nimi tänne niin saamme rauhan.
Joo, turha sitä on peitellä kuka se on... kyllä selvii, aikaa menee vaan vähä kauemminkuin jos nyt kertoisitte vaikka vähän johdatellen,,, ei tarvi ihan suoraan sanoa jos pelottaa jälkiseuraukset.
Marinkylässä lähellä tapahtumapaikkaa asuva tuttavani tiesi eilen kertoa, että alle kilometri tämän asianajajan talosta oli useita poliisiautoja erään talon pihalla tässä parin päivän sisään. Autot olivat siinä pihalla useita tunteja ja kuhina kävi.
Miksi on tiedotettu että Kymenlaaksonkadulla olisi tehty se pidätys?
kuulema on samankylän sakkia ja nimikirjaimet J S,, muuta ei ole sama nimi kuin uhrilla... pitäneekö paikkansa
piti olla MUTTA , eikä muuta... painovihre pahalaane tuli...
J.S on nimikirjaimet, asuinpaikka Kymenlaaksonkadulla, kotitalo samalla kylällä murhatun kanssa. ei sukulainen.
Oliko kyseessä kolmiodraama?
motiivista ei tietoa, ei mitään. poliisihan kertoi muistaakseni tietävänsä uhrin ja tekijän suhteen.
elikkä kymenlaaksonkadulla asunut narkki jonka kotitalo marinkylässä ja nimikirjaimet J S ei sukua uhrille... no tästähän tää alkaa selvitä kunhan nimestä vielä vähän vihiä...
valitettavasti ei ollut narkki vaan hyvin velkaantunut nuori mies.
Se on Jni
vaimoke ei suomesta, jotain paikallisjuttua tai..?
Oliko murhaajan isällä virolainen vaimo?
puuttuuko -a, -o , -ou... vai jotakin muuta... entä sukunimi... vihiä.vihiä...
Ei me ymmärretä, laita nimi väärinpäin.
tää kirjainleikki oli aprikointia mikä puuttuu siitä vihjeestä Jni... eli onko jani joni vai jouni... jos ihmettelitte mitä nyt joku sekoilee....
^ kokeile...
Eipä kauheasti aivosoluja vaatinut selvittää nimeä noilla vihjeillä. Tosiaan näyttäisi ettei vaimo/tyttöystävä ole suomalainen.
Ja sukunimi on mikä, löytyykö googlettamalla tai facebookista kun
teil on tietoo että tyttöystävä/vaimo ei olis suomalainen?
ei ole Skyttä nimensä vaan joku muu S.llä alkava.. eikä ole sukua
Liittyykö tuohon firmaan?
http://www.directa.fi/yritykset/8066846/JAS Maarakennus/
Tuolta löytyy ainakin janin nimi.
Onks se toi kel on feisbookis pusukuva???
en oo feissaris joten enpä tiiä taas mitää kerro kerro hyvä immeenen mitä on tiedossa
kenen vaimo/tyttis olisi viro/muumaalainen...vink.vink nyt nopiaa tai halkeen uteliaisuuteen...
Ai mää, vai?
s-america---
mikähän ihmeen kuvio tää onkaanm.
Ei oo Ripa tullu töihin koko viikkoon. Repikää siitä.
Ei ole Jammuakaan näkynyt. Hitsi. Neljään päivään.
Miten lempinimi voi olla Ripa, jos nimi on Joni tai jotain? Nyt koko nimi esiin PRKL.
Jani. Sukunimestä vinkkinä "tonnin seteli".
Paitsi et väärin meni toi vihjekin kyllä.
Ei se kaukanakaan ole, ei kaikkea tarvitse ottaa ihan kirjaimellisesti.
Eikö tuolta aika lailla selvii kun katsoo tarkemmin?
http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=15&t=13849&start=1230
silven
Eikse vois olla joku toinen.
Voihanse olla silven ja toinen.
tota tonnin seteliä en tajunnu mutta tajuuko kukaan vastata tähän... onko se- TOINEN
Varmaa tietoa ei ole, mutta juorua olen kuullut että kyseessä tosiaankin olisi herra, jonka nimi kirjaimet ovat J.S, ja etunimikin on täällä mainittu.. on huhujen mukaan kyseessä se -toinen.
nyt on jo kaikkein tyhmimmillekin, siis minulle selvä juttu tuo nimi... jos se nyt on se... onko
eli sukunimi menee noin, si....toinen ?
Näin voisi päätellä täältä / murha.infosta lukevien juttujen perusteella, mutta onhan nää nettietsivät ennenkin väärin arvailleet, kuten esimerkiksi sen kaappaus tapauksen yhteydessä, kun epäilivät jotain nuorta poikaa, jolla sattui olemaan sama nimi...... Olisi kiva saada poliisilta faktatietoa, että ei tarvisi arvuutella.
Kummeli
Onko se sukunimen kirjoitus niin helvetin vaikeeta?
on se vaikeeta kun saa pelätä että on taas joku samanlainen joka olematonta kunniaansa perään kuuluttaa.
tekijä on selvä'' ja tunnettu paikallinen, melkein naapuri, mutta mikä on motiivi????
erikoinen vaimo tiettysti herättää huomiota mutta liittyykä mitenkään?
mistä te nyt sen vaimon esiin kaivoitte....mikä siinä on kummaa... vaimohan on lähes joka miehellä..
Se pusukuva ei siinä eikä tiedoissa lue että olisi parisuhteessa
tai vaimo. Kuvassa tumma hiuksinen Meksikolaiselta tai (brasselta) vaikuttava tyttö. Kuka yllytti murhaan? Luksuselämäkö tytön viettelemiseksi vei paljolti rahaa ja matkoja Meksikoon.
FB:kamut tietää tietysti koko stoorin.
Me muut vaan tuo yhden kuvan perusteella ja että meksikolaisia fb:kavereita on muitakin.
Taitaa poika mennä linnaan:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288521801558.html?pos=navnow
Taitaa olla toi facebookissa pusutteleva tyyppi. Ainakin kaverilaskuri on tipahtanut aamusta 250->241. Itelläkin näköjään kaksi yhteistä kaveria.
Siis onko useita samannimisiä henkilöitä kotkassa? Pitää erottaa ettei tule vääriä käsityksiä. Onko vai ei maanrakennusyrittäjä?
-> 235
Minfo on nurin joten sieltä on vaikee kaivaa apua. Nimi siis Jani Si......toinen joka liittyy jotenkin tonnin seteliin? Huh, yleensä mulla on sytyttänyt heti mut tää on jo vaikeempi. Mikäs oli katu, jossa murha tapahtui? Samalla kadulla kun asuu sukulaisia joten eniron kautta saisi sit sukunimen tietoon,,,,
Katos perhana, vihdoinkin. Nimi siis Jani Sil sit siihen voi laittaa ven ja sit vaikka kakkonen tai siis toinen.
Miettikää vähän sitäkin et jos tämä ihminen todetaankin syyttömäksi tai ei edes ole tuo ollenkaan niin mitä siitä voi seurata teille jotka nimeä täällä jaatte.
ei ookukaa syyttänny mistää... jossittelua on.. ei kä nimeäkään ole mainittu
On jo vangittukin. Ehkä paljastuu vielä rikostoverikin.
En jaksa uskoa että olisi ihan yksi tuumin ollut asialla koko
touhussa.
Täytyy olla jonkin ulkomalainen ideoija mukana?
tapahtuipa poisto nopeasti... meni monta vinkkiä monelta ohi... mutta pääasia että nyt tiedetään kuka on.
Käyttiköhän murhaaja ihan kovia huumeitakin ? Normaali alkoa silloin tällöin käyttäjänä ihan kiinnoostaa. Toki eihän myö tiedetä kuka murhamies on. Kuulostaa
vuoan julmalta ja ei elämää kunniottavalta tapaukselta. Vai miten se meni. Mutta uutisointiakaan en ymmärrä.
Mikäs murha olisi elämää jotenkin arvostavaa?
Kuka?
itsehän en mistään mitään tiedä, mutta jos olen ymmärtänyt oikein, tämän epäillyn, pusuttelukuvalaisen, facebook-kavereista löytyy murhatun tyttären poikaystävä. toki kotka on pieni paikka ja tod.näköisesti ihan sattumaa...
no niin.... ovatko nämä kaikki nuorempi polvi jotain konnien tuttuja... on mainittu niin Lusut kuin mexikolaiset ym... no jonkin mexikaanin tekoseksi voisi huhujenmukaiset teot vielä käsittääkin....mutta asiasta toiseen, nyt pitäisi sitten alkaa pohtia sitä teon syytä.... mikähän se mahtaisi olla, vai oliko vaan mennyt rahan toivossa ja tilanne karannut käsistä...mitä aprikoitte.
Mielikuva minulle jäänyt lueskellessa uutisia niin ei olisi hetken mielijohde ja
sukukulainen ei kyseessä. Lukekimisen ymmärrykseni oli kouluaikoinaan 8 sikokon luokkaaa.
No kato ite sen FB:kaverilistaa siellä on Meksikolaisia, ryssiä, ym. ammattirikollisen vesoja.(Oisiko nuo mehikolaiset tulleet jostain tutuksi hänelle huumekartellin kautta?)
Elämälle vieraita elementtejä Sikojenlahti.
Vittu sellaisella jätkällä ei ole yhteyksiä minkäänlaisiin rikollispiireihin. Olkoon FB listalla ketä tahansa - noi kaikki FB tutut on jotakin tavallisia nuorukaisia ...
Arvoisa Lukutoukka. Itselläni luetun ymmärtäminen oli aina täysi kymppi - mutta sekään ei auta kun yrittää saada selvää kielioppi- ja kirjoitusvirheitä vilisevästä siansaksastasi.
Missä talossa tuo murhaaja asui? Siinä kymenlaaksonkadun punatiilisessä vanhassa talossako? Ainakin asunnon ovi joka on Iltasanomissa näyttää vanhalta ja postiluukku on pystyasennossa
joten talo on ainakin 40-luvulta.
Ihmettelen ettei myynyt osaketta jos kerran oli veloissa, eikä asunutkaan vuokralla kuten oli täälläkin aijemmin kirjoitettu.
Vaan iltasanomien mukaan omisti kämpän!
Oisi myynyt osakkeen maksanut velat ja mennyt sitten vuokralle hakenut vuokra-ja toimeentulotuet.
Nuorena on vielä mahdollista selvitä veloista.
Hänen täytyi olla todella epätoivoinen.
Mites Marinmäkeläisen firman käy kun johtaja on " sattuneesta syystä" poissa. Enkä siis tarkoita AA:n firmaa.
Taas meni arvailut uusiksi.Ettei vain olis kuitenkin huumepiirien tekosija. Siellähän nämä "elämälle vieraat teot" eivät olekkaan niin vieraita. Siinä maailmassa mitkään raakuudet eivät tunnu miltään. Otettu aineita, jotta tuntuisi joltakin ja tehdään murhia samoista syistä. Koska mikään ei tunnu miltään.
Tuli muuten mieleen, että mikäli siellä nyt on ruumiinosia irroitettu niin paria päivää ennen murhaa tuli töllöstä leffa 'Tuokaa minulle A.Garcian pää', jossa juurikin sekoiltiin Meksikossa kaverin pää paikallisen cittarin muovikassissa...
Tuli seurattua aiheeseen liittyen aktiivisesti tota murha.info sivustoa: olenko ainoa joka ei pääse enään sinne? :o
Se on suljettu!
suljettu. Kaatunut kun kaikki suomalaiset haluaa tietää uusimmat huhut. Kuka murhasi asianajajan.
Onhan tuo auki
http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=15&t=13849&start=1230
Lieneeköhän laajemmasta jutusta tässä nyt kyse, mietityttää..
Juu nyt minäkin sinne pääsin, mutta viimeiseen pariin tuntiin en sivuille onnistunut pääsemään..
Hämärä koko juttu, jos tosiaankin on totta että saman kylän poika olisi asianajajan murhannut...
Niinhän tuolla taisi lukea että asianajaja olisi antanut murhaajalle häädön, murhaajalla taisi olla vuokria rästissä paljonkin.
Taisi kaupitella taidetta ehkä sen vuoksi? Tai vastineeksi vuokrarästejä vastaan?
siis kaupitteliko murhaaja taidetta vai jotain painokuvia muun roinan mukana mitä yritti syyskuussa myydä.
Eikös tuo ollut jonkun kuvitelma motiiviksi? Vai oliko oikeasti asunto vuokralla? Aika heikko motiivi olisi häätö erittäin julmaan murhaan.
Jos tosiaan näin läheinen kontakti murhatulla ja murhaajalla niin ei todellakaan mikään ihme, että jäi kiinni. Kyllä pitää aika dorka olla et menee nuijii uhrin. Ei ne vuokrasaatavat mihinkään katoa vaikka toinen kuolisi :(
Tietääkös täällä kukaan, mikä millainen mahtaa olla tuo hautajaiskuva, josta murha.info:ssa jatkuvasti puhutaan... kellään linkkiä tähän kuvaan / kertoa mitä ihmeellistä siinä on ollut?
miks tälle miinusta laitetaan, mitä pahaa siinä on, jos kysyy aiheesta josta ei tiedä?
Mä en edelleenkään ymmärrä mitä siinä kuvassa on ollut.. :D Antakaa hei vinkkiä hölmölle. Vaikka sitten vähä kierrellen ja kaarrellen rivienvälissä, jos sitä ei voi suoraan sanoa :)
Taasko se minfo on kaatunut, vai pääsettekö te sinne?
Onko tää se sama jätkä joka oli hautajaiskuvan laittanut???
Onko minfo ollut koko päivän kaatuneena ku ei avaa sivua?????
voitko vähän valaissa minkälainen kuva on ollut?
En tiedä. Minfossa oli juttua jostain hautajaiskuvasta pojan sivuilla ennen surmaa.
Ei se kuva pojan sivulla ollu sanottu olleen,liittyykö koko hässäkkään,en usko.
miksei kukaan edelleenkään voi sanoa MITÄ siinä kuvassa mahtoi olla...
Jonkun ulkopuolisen hautajaiset, skytän kuvitteelliset hautajaiset, joku hautajaiskuva missä oli koko perhe mutta tapahtui silti jotain hämärää?
Kertokaa nyt herranjestas, kenen hautajauset kuvassa oli ja mitä ihmeellistä siinä mahtoikaan olla... Rasittavaa tämmönen arvailu :D
No siinä oli hautakivi, ei sen kummempaa, eikä ollut epäillyltä peräisin, joten ei mitään uhkailua tai sellaista siltä puolelta. Tähän on teidän turha tarttua, ei se liity mihinkään.
Ja pidätetty on "saman kylän poikii", kotinsa on siinä kilsan päässä murhatalosta, itse asui jo muualla = Kotkassa.
Ei ole sukulainen. Hyväkäytöksinen. Joka äidin unelmavävy. Elämä ollut aina ihan mallillaan. Motiivista tai heidän lähemmistä suhteista saa puhua poliisi sitten, kun sen aiheelliseksi katsovat.
Asuuko tuolla muita kuin nuiden kahden sukunimisiä koko tienoolla? Mitä mahtaa sisältää tämmönen tapaus?
oliko tämä firma pelkkää rahanpesua... sillä mitään ei ole oikeastaan tietoa missään... ei mainontaa, ei netissäkään muuta kuin että on olemassa...hankalasti löydettävissä kaikenkaikkiaan...luulisi toimivan firman olevan enemmän esillä.... jossittelen tässä vaan mutta mieleen tulee monenmoista.
Jos aikoisin maata kaivattaa niin enpä olisi löytänyt, on kuin onkin niin hankalasti lödettävä että alan kallistua edellisen kanssa samaan suuntaan ajatuksena rahanpesu.Ja toisekseen tiesikö jo syyskuussa että jotakin lopullista tulisi tekemään kun tavaroitansa netissä kauppasi. Arvelen että ajatteli jottei enää myöhemmin niitä tarvisi, syystä tai toisesta.
Torilla oli ilmoituksessa teksti, että myy ulkomaille muuton takia :(
aikoiko sinne mehikoon vai mihi...
Mexikolaiseen vankilaan!
Pidätetyn nimi näkyy olevan nyt murhainfossa.
Laittakaas linkki sinne tori.fi ja kaverin myynteihin!
sinne pääse kuukkelinkautta nimellä hakien..
Googleta nimi Jani Silventoinen?
Oisko kaverilla menny pää sekaisin mehikon naisesta ja raha-asiat sen myötä myös. Yrittäny näytellä varakasta bisnesmiestä ja ajautunut tähän kauheaan tekoon...
Niin ja sen naikkosen veljet ym. suku houkutellut että hasiendassa
tilaa ja hamppu kasvaa takapihalla ym.
näyttääkö tutun kamoilta niitten silmissä jotka tyypin kotona on käynyt... onko sama vai joku muu....ei ollut mitään tauluja kaupan vaikka joku niin sanoi, eikä myöskään mainintaa matkan takia myynnistä.... epäilen vaan huumevelkoja maksaakseen joutui myymään... ja sitten yritti lisää ryöstämällä tutun naapurinmiehen, mutta meni liianpitkälle... näin minun mielestäni on käynyt..
iltis kertoo vangitun epäiltynä.... onko sittenkään oikea tyyppi kiinni... silloinhan pitäisi olla vangittu toden näköisin syin... niin olisi uskottavampi syyllinen.
Aina epäillään syyllistyneen........ kunnes tuomari nuijii tuomion. Epäillään siis vielä karkeesti n. 6kk - 12 kk ennenkuin saa lainvoimaisen tuomion.
Ensin tutkintavankeus ja tuomari nuijii elinkautisen toivottavasti.
Kuulostaa hieman oudolta, että tyyppi myy kamojaan netissä pikkurahoista jos pyörittää jotain kansainvälistä rahanpesufirmaa tms., eikä sitten murhapäivänä ottanutkaan uhrin omaisuuta matkaan. Miksi kiduttaa tyyppiä pelkän rahan tai bisnesjuttujen takia, senkun oisi ampunut ja häipynyt paikalta. Ottanut mukaan mitö tarvitsee.
Myös outoa, että uhrin poika sai jäädä henkiin vaikka uhri itse surmattiin poikkeuksellisen raa'alla tavalla. Olisi kai niin kymäpäinen tyyppi vaikka ampunut pojan saman tein mieluummin kuin jättänyt todistajan. Epäilen että kyseessä on aika kova henkilökohtainen kauna uhria kohtaan ja kuten murhainfossa kirjoitellaankin, oisko jotain hyväksikäyttöjuttuja taustalla. Vähän karmii selkäpiitä myös sen fb pusukuvan tytön kommentti: el amor de mi vida. Taitaa joutua tyttö etsimään uuden kullan.
eiköhän noita 'kultia' maailmalla piisaa.. vääränlaisiinkin voi törmätä kun rahaa etsii...
jos oli huumepöllyssä nii ei oikee selvää kuvaa koko asiasta, menny vaa ryöstää ja tullu tehneeksi jotain enemmänkin ja unohtanut siinä hääräillessään alkuperäisen tarkoituksensakin... siis ryöstää jotain rahanarvoista.... mistä näitä sokopäitä tietää miten se ajatus kulkee vai kulkeeko mitenkään, tekee mitä sattuu ilman mitään järjellistä syytä... se ryöstö on voinuty olla se alkuperäinen tarkoitus mutta liian kaman syystä on alkanut sekoilu ja johtoajatus on täysin hävinnyt.
Toisekseen jos ajatellaan niin ei 23-vuotias pysty mitään firmaa pyörittää niin että menestyisi ... koulussahan tuon ikäiset yleensä vielä on ellei ole lahjakkuus jollakin alalla jota tämä ei kuitenkaan ollut. Selvästi on menneet omat ja firman ja kenties vielä jokun muunkin rahat sekaisin ... siitä se lähtee, on helppo nakki kaikenlaisille rahan pesijöille bulvaaniksi tms.Helppoa rahaa on havitellut sekoilemalla joihinkin huumeporukoihin... siinä sitten piripäissään tehnyt mitä tehnyt...
Joka toiselle kuoppaa kaivaa...
..joka toiselle ei.
siihen ite lankeaa...
Liian helppo elämä muuttui kuin taikaiskusta ja lapsen tasolle jäänyt kusipää sekosi totaalisesti.
Mutta millä kuoppa peitetään, jos bisnesmies myi kuopan entisen sisällön? Jos ei peitetä, hoitaa sittisontiaset homman.
Mikä firma sillä oikein oli? Menikö raha-asiat ihan pieleen?
No Krister Pettersson tietenkin.
Millanen tää todennäköisin syin vangittu jätkä oikein on?
Mitä kouluja käynyt vai onko käynyt edes peruskoulua loppuun ku ajatellut, että rahaa tulee helpommallakin.
Onks tää joku yleisesti tunnettu pahviaivo?
Jotain jetsetlaiffii ilmeisesti ollu hakuses mutta kyvyt ei riittäneet.
Kyllä niin sääliksi käy. Nyyh.
Millaisestako perheestä tälläiset mätäpaiseet sikiää.
Kyl se on varmasti ollut joku kokoomusnuori, jos on on rahaa himoinnut. Ainut rahanahne puolue katsos.
Oliko konkurssi ja rahattomaksi joutuminen syynä murhaan?
minfossa ihmettelevät että miksi joku pitäisi rahaa kotona... no ei kai pidäkään, mutta tollaiset rikollisuuteen taipuvat nuoret ryöstäjät ja varkaat kuvittelevat jokaisella vähänkin varakkaammalla olevan rahaa kaapit pursuen... siis kaikilla itseään paremmin toimeentulevilla on rahaa jokapaikka väärällään, näin kun huumehuuruiset aivot ajattelee niin sitten tapahtuu tommosia...vielä kun samalta kylältä on ja jo pennusta pitäen kuvitellut jotta varakas asianajaja on hyvinkin rikas, niin ei muuta kuin toimeen... Millaiset vanhemmat tällä murhaajalla on, siis ammatiltaan..Eihän se kuitenkaan vanhempien vika ole jos pentu murhia...mutta kiinostaa muuten vain...uhreja hekin ovat ja joutuvat lopunikänsä surua kantamaan jälkeläisensä tekosista.
Eikö ketään mietitytä miten uhri ja tekijä ovat asuneet lähellä vuosia, ja jotenkin tuttuja, samalta kylältä, pieni paikka.
Silti uhrin poika ei tunnistanut tekijää, pieni paikka, samat koulut...
ikä eroa kuitenkin senverran jotta eri kuoluissa samaan aikaan ja kaveri porukat ihan eri...EI 16V JA 23V samoissa porukoissa pyöri ja melko varmasti uskallan sanoa senkin jotta aivan erilaisia on kaverit toisiinsa verrattuna olleet...käyttikö tämä tekijä huumeita,, se selittäisi osaltaan käytöstään,huumepäissään helpponakki naapurin varakas asianajaja ryöstää mutta kävi nyt näin...Oliko tekijällä hienoja autoja velaksi ostettuna jotka vouti sitten haki pois... ym taustatietoa nyt kehiin jotta jollainenkin kuva siitä saataisiin.
Olisi luullut tunnistavan jopa äänestä....Merkillistä ?
Tää juttu on kurja monelta kantilta. Elämänsä alussa oleva 23 vuotias saa todennäköisesti elinkautisen 60 vuotiaan takia, mutta tappaakaan, kun ei saa. No, aina on asioissa hyväkin puoli. Asianajaja säästyi tulevilta vanhuuden vaivoilta, jotka meitä itsekutakin kohtaavat jos elämme tarpeeksi vanhoiksi.
Ei se 16v poika välttämättä ole koskaan ollut puheissa sen tekijän kanssa, voi olla ettei ole ääntäkään koskaan kuullut. En minäkään ole puheissa omalla kadullani ollut kuin parin talon päähän, muut on vieraita ääniä, enkä ihan varma voisi olla tuntisinko äänestä ketään tuollaisessa tilanteessa johon poikaraukka on joutunut.
Paattisen skineissä jotka vainosivat omaa pehettäni oli 10 vuotiaasta noin 25 asti porukkaa.
tätä siniijengiä ei Turun poliisi saanut kuriin - ei edes uskaltanut yrittää.
Päivi Kukkola Turun poliiista uskalsi ja selvitti heti 3 meihin kohdistunutt väkivallan ja omaisuuden tuhoamista.
"mies" puolinen poliisi oli hänelle ihmeissään todennut : KUINKAS TÄSSÄ NÄIN KÄVI !
Ei se 16v poika välttämättä ole koskaan ollut puheissa sen tekijän kanssa, voi olla ettei ole ääntäkään koskaan kuullut. En minäkään ole puheissa omalla kadullani ollut kuin parin talon päähän, muut on vieraita ääniä, enkä ihan varma voisi olla tuntisinko äänestä ketään tuollaisessa tilanteessa johon poikaraukka on joutunut.
meni jostain syystä 2 kertaa, sori,tuli jotta yhteenlasku oli väärin... lähetin uudelleen ja tässä sitä nyt sitten ollaan...
Marinkylä on kyläyhteisö !...Sukua lähes kaikki ja todella monien vuosikymmenien takaa.
Kyllä täällä tunnetaan jokaisen naama ja tiedetään jokaisen asiat .
Mitä välii sillä on saako elinkautisen,,, alatko säälimään,,, niin pitää saadakin ja mikäli mahdollista niin kovennettuna ja päivästä päivään istuttuna kirjaimen mukaisesti elinkautinen, mutta eipä taida olla mahdollista, on kaikenmaailman kukkahattutädit hoitaneet senkin kuitattavaksi päänpaijauksella ja sanomalla so so so, älä tee näin uudelleen. Eiköhän se näin taas mene.
vastaus oli 'realisti'lle' mutta meni vika looraan
Olikohan tämä nyt pidätetty ja vangittu Jani jo aijemmin pidätettynä tämän tapauksen yhteydessä kun oli jotain otettu kiinni ja päästetty pois?
Olikohan edes osattu epäillä???
no, asun lähellä, mutta en silti tunne kumpaakaan perhettä, en tekijän enkä uhrin.
Tuota minäkin olen miettinyt sekä sitä, että menikö herra teon tehtyään pokkana vanhempiensa luo tajusivatko hänen vanhemmat mitään outoa pojassaan. Varmasti ihan kammottavaa tämä kaikki vanhemmille :(
meksikolaisia ja venäläisiä kavereita?
onko tyyppi tehnyt koskaan oikeesti töitä? maansiitoyrityksestä ei löydy muuta kuin yritystiedot. tekikö aliurakoitsijana ?
on tehnyt töitä ja hyvä tekijä olikin
no mites se niin hyvä työntekijä sitten potkut sai... eikö työnantaja pidä hyvät miehet töissä.
no sai 160 muutakin potkut, ei ollut ko. henkilöstä johtuva
ai koko lafka lakkasi, joo, oliko kuitsari.
Siis millä alalla on työskennellyt aijemmin?
Mikä on kuitsari?
mitä sitä nyt töitä tekemään ...olhan toimari firmassaan ja velkaa kasvoi....kun piti olla se toimari, eihän sitä nyt käsiään voi liata.Olenko väärässä vai oliko oikeitakin töitä poitsulla, epäilen kuitenkin jotta peitefirmana toimi muille puuhille jotka mielestäni liittyvät niihin mehikaaneihin ja vennään poikiin joita fb kaveritkin oli, olisi kiva niitäkin lukea mutta en oo fb.ssa
Edellseen viestiini viitaten, Paattisten skinijengiin tuli nuoria kymmenien kilometrien päästä.
Meille täysin tuntemattomia nuoria.
Läheisellä entisellä koululla oli huumepoliisi ottanut kiinni nuoria jotka olivat tulleet Kakskerrasta - siis ihan eri puolelta Turkua - äärilaidat joten välimatkaa löytyy noin 40 kilometriä
Kerroimme poliisille, että epäilimme naapurin "rouvan" väittävän huumeita, mutta se ei poliisia kiinnostanut.
Alkoholi kuului kuvioihin aivan varmasti.
Mitenkä on mahdollista saada naapurin "rouvan" talon pihaan pahimillaan 80 nuorta ? Jotka pitää hirveää meteliä ja huudattavat autojensa stereoita täysillä ?
Juttu ei ole vielä tällä selvä, tulee vielä aikamoinen ylläri asiassa, ehkä ei ollutkaan tekijä ihan yksin, eikä ehkä kaksinkaan.
Pienet ei hätkähdä pienimmistä eikä suurimmat suurimmistakaan yllätyksistä.
Jos katsoo tuon pusuttelukuvatytön profiilia niin kukahan se vaalea kundi siinä sen vieressä on..?
Mun mielestä se on sama jätkä.
Sitä minäkin... Aika nuoren ja kunnollisen näköinen vaikka tietystihän ulkonäkö voi tehdä vaikka mitä tepposia. Mut että ois kiduttaja-murhaaja-ryöstäjä. Voi video miten on kundi sössinyt koko elämänsä ja muutaman muunkin.
Niin, mutta on tässä jotain mätää muutenkin. Joka tuutista tulee Kotkan surma-työstä vaikka Suomessa tapetaan joka ikinen päivä joku...
Onkos tässä nyt se, että, kun kyseessä on asiiiian ajaja, niin on kyse niiku isommastakin pampusta ?
Julkisuutta sai nyt poika reppana lähes saman verran, kun se Norjan joukkosurmaaja, vaikkei teko yltänyt läheskään samaan.
kyllä tuollainen herättää mielen kiinnon laajemmaltikin... kun ei ole ihan mikä tahansa kännitappo/puukotus juopot keskenään... ne ei kiinnosta ketään jos syynä on riitä viinapullosta mutta tämä onkin moninverroin konstikkaampi ja niinkuin poliisikin sanoi 'ettei tämä tässä vielä ollut' siitäkin voi jo päätellä että jotain on vielä tietämättäkin...
Jos tyyppi oli tosiaan aiemmin Kuitsarin työntekijä niin olihan irtisanominen taatusti kova paikka. Jos vielä oli kova painaa duunia ja ylitöitä teki kuten väitetty niin tulot nuorelle kundille "ihan kivat". Sitten firmalle käy kuten käy ja rahaa ei enää tulekaan kuten ennen mutta elämäntavasta ei viitsi luopua. Eikä elämä olekaan enää niin kivaa... Moni vähän päälle 20v kundi ei kuitenkaan tienaa tuollaista 50 000 euroa vuodessa duunissa jossa ei mitään koulutusta vaadita...
Ei kai HÄN ollut se MONIOSAAJA???
Luuli ja uskoi osaavansa, miniosaajat on niitä jotka sekoittaa ja
vatkaa monta asiaa yhtäaikaa osaamatta mitään tehdä kunnolla.
saihan se ansiosidonnaista kuten muutkin... kyllä sillä selviää hyvin, kun siivosti elelee.. mutta se tyttis taisi vaatia vähän brameampaa....
Harmittaa hänen puolesta.
Miksi ei myynyt asuantoaan jos kerran sen omisti?
Oisi menntyt vuokralle.
Saanut vuokratuet jne.
Vaan eipä ansiosidonnainen alkanut ihan äkkiä juosta. Kuitsarin väkihän sai irtisanomiskorvauksina melkoisen potin ja lusivat ne ensin vuosilomien lisäksi pois alta. Sitten vasta ansiosidoiseen oikeus. Siinä voi monelle tuhlarille tulla löysät housuun.
joo ,jos onkin tuhlari mutta tavallinentallaaja tulisi hyvinkin toimeen... hyvä palkka kuitenkin on ollut ettei nyt ihan peruspäivärahalla tarvinnut sinnitellä.Noinhan se on niitten löysien kanssa..
Uhrin teinipoika ja epäilty olivat facebook kavereita niin eiköhän ne tunteneet toisensa... Ja eikö epäilty asunnu uhrin asunnossa vuokralaisena...?
Onko muka ollut kavereita? Varmaankin siis teinipoika poistanut tuon kavereistaan jos ovat kavereita olleet.
Kavereissa on joku nuori Skyttä joka pussaa koiraansa.
juu ei se ole suinkaan uhrin lapsi.
oma oli kuulema asunto... mikä kyllä vähän kummallista on noilla tuloilla... vaikka olisikin kuitsarilla ssaanut kunnon palkkaa...... ja toisaalta aika monella on pelkkiä moi-tuttuja fb- kaverina, ei se tarkoita jotta ylimpiä ystäviä oltaisiin.Ja oliko ne fb-kavereita vai onko vain juttua.
Mitä kummallista oman asunnon hankkimisessa on? Mielummin sitä kuka tahansa maksaa lainaa omastaan kuin vuokraa jollekin toiselle. Monella nuorellakin Kuitsarin työntekijällä oli omistusasunto siinä missä muillakin työssäkäyvillä. Ei se sitä tarkoita että se asunto velaton olisi vaikka omasta puhutaan.
eikös ne tuon ikäisen tulot suurinpiirtein mene sinne 3veen kerhoon, eli viddu, viina, vapaus... ei ne mitään asuntoja ajattele
eikös ne tuon ikäisen tulot suurinpiirtein mene sinne 3veen kerhoon, eli viddu, viina, vapaus... ei ne mitään asuntoja ajattele
https://www.facebook.com/jani.silventoinen.5
ei toimi kun en kuulu seuraan...
233 kaverii. 200 enemmän kuin mulla.
Kuitsari lienee Kuitulasi Karhulassa.
Ja ihan vaan tiedoksi, että ton ikäiset ei välttämättä tunne oikeesti toisiaan vaikka on face kavereita. Tän kokoisessa kaupungissa melkein kaikki pennut on toistensa face kaverilistoilla vaikka eivät tunne toisiaan ollenkaan, se menee niin että yksi tuntee toisen jokan kaverilisalla on joku joka on myös samasta kaupungista niin face ehdottaa kaveriksi ja sitten vaan klikkaa pyynnön.. hieman ot kait mutta :)
samaa mielipuolta matamainkaa
Paska joka jäi onneksi kiinni. Lisää näit on ,, satama vetää puoleensa kärpäsiä kuin...
Narkit,66, HA ,..
Siitä,..
Pari päivää sitten siellä facebookissa oli vielä 245 kaveria ja eilen päivällä oli 241 kaveria. Nopeesti väki vähenee.
Vai hinttari elää facebookissa. Eli lammas.
Eiks sieltä ole helppo tarkistaa kaikki "yhteydet". Netti on huono ja hyvä isäntä rikollisille.
4 vähentynyt? Etteivät olleet ne neljä rikoskumppaneita?
Mitä ihmettä te enää määitte?
Keskieliitin paskakersat nyt tekee mitä lystää sillä ovat pullasorsia.
Voisko tässä olla muutakin takana kuin tämän kaverin äkillinen järjetön päähänpisto. Jonkinlainen kotikutoinen mafiakuvio? Joukossahan tyhmyys tiivistyy, sanotaan.
Tässä teoreettinen "käsikirjoitus":
Nuori kaveri viettää luxuselämää, johon kuuluu kenties huumeet yms.
Palkkatulot riittävät asunnon hankkimiseen, pankit myöntävät ensiasuntoon mielellään lainaa kun on työpaikka.
Kaveri irtisanotaan muiden mukana irti hyväpalkkaisesta työpaikastaan.
Alkaa alamäki. Rahaa on löydettävä luxuselämän ylläpitoon ja nopeasti, siihen ei ansiosidonnaiset päivärahat riitä alkuunkaan.
"Uhri" on ajautunut ammattinsa kautta maailmanlaajuiseen rikollisjärjestöön, huumeet, salakuljetus, rahanpesu.
"Uhri" tekee jotain, vetää välistä, tai jotain sellaista joka huomataan järjestössä.
(Yhdistävä tekijä: huumausaineet.)
Nuori kaveri tekee diilin, ison diilin, tyyppien kanssa jotka haluavat "keskustella" Uhrin kanssa tämän omassa kodissaan iltamyöhällä, sellaisena iltana jolloin Uhrin oma poika on samaan aikaan asunnossa.
Nuori kaveri suostuu diiliin, koska rahahuolet häviävät taikaiskusta samantien.
Nuori kaveri tarkkailee useita iltoja Uhrin kotitaloa, tarkkailee ajankohtaa milloin Uhri ja hänen poikansa ovat samaan aikaan Uhrin asunnolla.
Tulee ilta jolloin Uhri ja tämän poika ovat kotona. Nuori kaveri ilmoittaa puhelimella "tyypeille" menevänsä samana iltana Uhrin asuntoon.
On "diilin" aika.
Nuori kaveri menee asunnolle pistooli taskussaan, soittaa ovikelloa. Oven avaa Uhrin poika. Nuori kaveri tähtää poikaa aseella ja työntyy sisälle asuntoon. Nuori kaveri pakottaa aseella uhaten Uhrin sitomaan pojan kädet ja jalat tiukalla teipillä yhteen, samoin nuori kaveri pakottaa Uhrin sitomaan omat jalkansa tiukasti teipillä yhteen, teippaus tapahtuu uhrin työhuoneessa. Tämän jälkeen nuori kaveri pakottaa pojan lattialle makuuasentoon. Aseella uhaten nuori kaveri saa teipattua Uhrin tuolin selkänojaan kiinni. Nuori kaveri pakottaa pojan ryömimään kylpyhuoneeseen, jonka oven nuori kaveri yksinkertaisesti vain sulkee kiinni.
Diili on tehty.
Nuori kaveri ilmoittaa puhelimella "tyypeille", että ovi on auki. Nuori kaveri lähtee asunnolta, jättäen jälkeensä avonaisen ulko-oven.
"Tyypit" tulevat asunnolle ja tekevät "elämälle vieraita asioita"...
Poika on tarkoituksella jätetty henkiin kertomaan tapahtuneesta.
Nuori kaveri jatkaa elämäänsä ns. normaaliin tapaan.
Poliisi antaa ymmärtää, että alueen asukkaat voivat olla turvallisin mielin, vapaana olevasta murhaajasta huolimatta.
Nuori kaveri lopulta pidätetään, kuulustelut jatkuvat yhä...
"Poliisi luonnehti rikosta väkivaltarikollisuuteen yleisemmin peilaten julmaksi ja poikkeukselliseksi.
- Poliisi on teosta vaitonainen, sillä tämä on väkivaltarikollisuutta ja Suomen yleisiä olosuhteita ajatellen poikkeuksellinen tapahtuma, jossa on paljon elämälle vieraita piirteitä." ( lainaus Iltasanomista )
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288517624236.html
molemmat vanhemmat ovat tullissa töissä. Tuskin mitään kytkentää huumehommiin, sattumaa vain. Tietääkö kukaan varmastionkoepilty huumeiden käyttäjä vai ei ? Asialla on spekuloitu ilman tiedon häivää.
Käsittääkseni kumpikaan vanhemmista ei työskentele tullissa.
Uskoisin että olivat tullissa töissä, ainakin vanhempien fb:kavereissa on henkilöitä jotka ovat työpaikakseen laittaneet Valtio. Poliiseilta eivät vaikuta, joten oisiko työkamut sieltä tullista.
minfossa oli jotain autojen rekkareista, jotta ostettuja numeroita, mutta kummat vanhemmat niillä numeroilla leikki, tappajan vai henkiin jääneen pojan vanhemmilla/malla oli ostettu rekkari... mikähän se muuten on...
Vähän huonosti valittu rekkari tätä tilannetta ajatellen.
mimmone se on... ei olla fb.ssa niin ei oo tietoo...
No mikä talo Kymenlaaksonkadulla se oli jossa se pidätetty asui?
Itse asun Kymenlaaksonkadulla enkä huomannut mitään sinä samaisena päivänä.
Kymenlaaksonkatu alkaa Pekkasenkoululta ja jatkuu Kotkekolle (Ekamiin). Varmaan vanhempi kerrostalo, oisiko se siinä Glub 10 vastapäätä?
Varmaankin joku rähjäinenkerrostalo. Näyttää 30-40 luvun talolata.
Oisiko sitä alamaailman strippiglubia vastapäätä?
Kymenlaaksonkatu 9 e rappu, se on siin jos noin paljo kiinnostaa......
Ei ollu huumetaustaa, oma firma jne. Voi hyvää päivää, että voi kakaroita kiinnostaa ja kiehtoo noin sairas juttu
Kiitos Mummelille vastauksesta. Nyt pääsen kattoo sitä taloo googlen kautta. :)
oma firma oli menneentalven lumia jo vuosia sitten.... oliko koskaan kunnolla toiminutkaan kun verovelkaakin jo 12000e eikä varmaan kauaa ollut edes paperilla koko firmaa.Mistäs tiedät jottei huumeita.... kyllä ne kiltin pojan näköisetkin osaa.....
onko murhaajan vanhemat jotain superrikkaita ja kerskuvia... ei ihme jos pojastaan rahan perään on tullut..
voisiko olla tälläinenkin kuvio mahdollinen jotta tullissa ohi jotakin päästetään 'tietämättä' mitä saattaa mennä ja sitten vielä lottovoittokin fb.ssä kuittaa audin,,,aika hakemalla haettu teoria mutta kaikki kun ei ole tässä... niinkuin poliisikin sanoi.SORRY, jos/kun on väärä teoria , mutta jossitella saattaa kuka vaan mitä vaan...
Minfossa olikin jo tuollaisen tapainen kuvio esitettynä, mistä sitä tietää, mitä vielä tulee esiin, mutta epäilen kuitenkin tuota kuviota
''Kannattaa tehdä lottoa niin saa tuollasii''... siis audi ollut kommentti jossakin, fb..lähde on minfo
En usko että Lotosssa olisi rahat Audiin, tullut huumerahoilla se hankittiin.
Nii jospa jos, kukahan tahoitti hommelin? Oliko muut perheenjäsenet tietosii kun olivat Mehicolaisten kanssa kamuja?
Eli jos juttu ei ollut vielä tässä, niin missä? Tullin haavissa.
FB:ssä ollut lotto-kommentti oli tähän videoon http://www.youtube.com/watch?v=_fpbtG25W1U
Ei siihen audiin.
aha.. siis siellä oli vika mies....
mitä ne poliisit etsi siellä marimäellä epäillyn kollin kotitalolla silloin muutama päivä sitten...
Oisko ne vaikka töitää tehny ????
Onko maanrakennusliike Jari Silventoinen mitään sukua...
Ei ole sukua murhaajalle millään tavalla.
Jani Silventoinen ( murhaaja) EI ole sukua Jari Silventoiselle,
Se on varma asia.
No voi hyvänen aika! Ketä ja miksi kiinnostaa onko maanrakennus ..... mitään sukua ja kenelle. Tarkoitatko et jos sun sukulainen tekis jotain vastaavaa niin sinäkin olisit rikollinen tai tappaja. Jo nyt on aikoihin eletty tässä pikku kylässä taas. Jari Silventoinen ei ole mitään sukua kyseiselle Jani Silventoiselle. Meidän perheen hyvä ystävä kylläkin tämä maanrakennus mies on. Ettei me vaan oltais sukua tappajalle.....
ei millään pahalla ketään kohtaan, eikä syytellen mistään, mutta kun kukaan ei tunnu tietyävän mitä ovat ammatiltaan nämä tappajan vanhemmat, niin tulee mieleen josko olisivat vaikka nuo, kun alakin sattuu niin samaksi.Hyvä ettei ole sukua, voi sitten jättää tästälähin tämänkin teorian pois. Edelleen kiinostaa vanhempien ammatti.
Jospa tuo Audi ois vaikka Taxi? Oisiko taksi yrittäjiä?
Jospa ois vaikka laiva tai logistiikkaalalla sillä alalla tienaa hyvin.
Pojan kavereissa on erään taksiyrittäjän poika P:llä alkava sukunimi. Sattumaa sekin.
Joten vanhempien ammateista ei tietoa.
Minkä ihmeen takia vanhempien ammatti kiinnostaa?
no siksi jotta olisiko mahdollisesti kuviteltavissa olevia kytköksiä sitäkautta johonkin....hmmm
Ei takuulla ole!
Jos äiti oli vaikka hyttisiivooja niin sit ei varmaankaan ole merkitystä ja jos isi ois vaikka putkimie niin hällä välii.
Jossain paremmassa ammatissa olleet ja kumma kun kakrut ja sukulaiset matkustelleet Mexikossa, kansikuvista sen huomaa.
Mexikohan on huumeiden välittäjämaa.
tuo A6 Audi. Vaimokin vain haltija, pankki omistaa.
ai tuon lottovoittajan audi... vai puhutko nyt kotkalaisen S.n omistamasta...
löytyy vissiin tekijä irc-galleriastakin...
kun laittaa hakuun kotka, poika, 23v, jani, niin tulee pari nimeä..
onko toinen niistä?
linkkiä en viitti laittaa jos onkin väärä henkilö kyseessä.
Me tässä kymenlaaksonkadulla ei tiedetä mittään. Oliko sillä oikeesti
vihitty vaimo vai kihlattu tyttöystävä?
Kuinkamonta autoa heillä oli ja mitä nuo kirjoitukset lottovoitosta on?
Jos ei kuulu Irc-galleriaan eikä ole tunnuksia niin ei noita kuvia ja tietoja pääse näkemään.
Jospa tuo tekijä vaan naamioi murhan "satanistiseksi" piirtämällä uhrin
verellä 666 ja muutaman pentagrammin seinälle siinä ne vieraat elementit?
Oli kovimpia kavereita tekemään töitä Kuitsalla....
mite se sit sekosi tollee...yleensä ne jokka töitä tekee ei sekoole..
niin paitti perheenisät .
Miksi asiasta jotain tietävät ovat todella peloissaan? Niinkuin lehdessä luki?
Joo tohon kiinnitin huomiota, miksi jollakin muilla olisi syytä pelätä?
Oliko olemassa jokin tappolista? Vai surmatapa äärimmäisen järkyttävä?
yksittäinen tapaus silti vaikka olisi kilonpalasiksi laitettu, mutta jospa siihen liittyy muut ..... Suut supuuko sitten?
nyt se audi uudelleen taas... onko joku anttolan lottovoittaja vaiko janin isä... ja mikä on se ostettu rekkari , jos on....taaskin vaikka vähän kerrallaan pätkittynä jollei kehtaa kokonaisena...
Minfossa ihmetelty miten meksikolainen ja js tunsivat toisensa.. tyttö taisi olla vaihdossa suomessa ja sitä kautta. js:kin lomaillut meksikossa tytön luona.
FB:n mukaan parisuhdestatus ilmoitettu 15.11.2011. tasan vuoden kuluttua aa murhattu? sattumaa varmaan?
Se Audin rekkari on FBssä isin sivulla ihan taustakuvana. Lottovoittajaläppä saattaa viitata vaan kommenteissa olevaan linkkiin sketsisarjasta, joskin siinä esiintyvän lottovoitajan nimi on vähän hassusti tutunkuuloinen... Ihan muuten hauska sketsi näin asiasta kukkaruukkuun, kyllä Aake osaa.
Mikä on Janin Isin nimi, että näkis kansikuvan autosta?
Onko Juha?
Näkyis olevan Audinsa kanssa.
ku ei oo fb. jäsen nii ei nää sitä...
väittää ettei facebook-linkkejä saa jakaa netissä. :)
tietysti saa mutta onko hyväntavan vastaista jonkun henkilökohtaisen vakaumuksen vuoksi se on eri juttu... kaikki mikä on netissä on julkista ja koko maailmalle... joka itsestään sinne mitään laittaa voi varautua siihen että koko maailma sen tietoonsa saa halutessaan.Itse julkaistu on julkista, pitää tietää tämä jo laittaessaan.
Saa laittaa linkin henkilöön mutta ei saa kopioida tekstejä jotka on tarkoitettu vain kaverien nähtäviksi.
Profiili- ja kansikuva ovat julkisia! Että linkittäkää nyt se Janin isän
auto tänne.
saman nimisiä löytyy tullista mutta enpä tiedä onko samat vai kaimoja....
Saattaa pitää kutinsa että oisivat tullissa töissä. Vai onko jollakin muuta tietoo. Ei ne ainakaan hinauspalvelussa ole töis!
Pääsettekö minfoon? Monta päivää sivusto alhaalla.
hyvin on toiminu koko ajan
Nataly Samaniego (Taty) ja Bren Samaniego, sukulaisia ? fb:ssä kovin kirjoittelevat ja kuviaan jakelevat :o
Siskoja? Serkkuja? Sit sielä vielä yksi joku Jess... Samassa kuvassa Bren ja JS
Hel.vetin myyrä !
asuux nää kaikki mehikaanit täällä...
Ei kai kaikki mut ovat varmaan käynyt Suomes tai asia ois oikeesti niinpäin että tällä Janin tyttiksellä Brem Samaniegolla on nuo veljet ja serkut Mehicossa ja hänell ois ikävä kotipuoleen ja janin oisi pitänyt kustantaa matkat sun muut että Brem oisi päässyt kotimaahan sukuloimaan kotiikävan vuoksi kaiketi. Vai oisiko he sitten muuttanut siihen ränsistyneeseen maahan yhdessä kun rahat olisi koossa?
Huumekartellin pyörittämään maanosaan. Kun katsoo noita Kansikuvia noista taloista taitais olla Silventoisen sisko tai muu sukulaistyttö jolla on kansikuvana ränsistynyt narkki tönö! Tyttö ja tytön sukulaiset ka yritti lypsää "hyväuskoisen" Janin rahoja?? Ellei ollut kyse velasta?
minfossa on uutta... ja iltiksen paperilehdessä, sitä ei mulla tässä kuitenkaan ole. Mutta tuo minfo valaisee asiaa taas vähän enemmän.
Jättäkää nyt ne vanhemmat rauhaan, eiköhän heillä ole ihan tarpeeksi kamalaa!!
ei siellä mitää nyt oo vanhemmista...
ja niin "hyvän" perheen poika mikä on hyvä ja mikä ei??????
hyvä on sellainen jossa lapset kasvatetaan oikean ja väärän tietäviksi ja lapset saavat enemmän rakkautta kuin rahaa, jotta menisivät pois 'tieltä'. ja välit on hyvät vielä aikuisenakin.Ei se riitä että on ulkoiset asiat kunnossa.
tässä perheessä vissiin raha puhui??............
hyvin tavallinen perhe. ei vanhemmat voi vastata aikuisen lapsensa aivoituksista.
Ihan oikeestiko ne jotain rikkaita...no ei olis luullu sitten ryöstöä tekevän ja vielä murhaa lisäksi....
rikkaitten muksut hakee jännitytä elämään.........
yks tuttu tuns tän asian ajajan ja kerto että sille suoritettii joku rituaali murha. Oli poika kuullemma jalat sahannu poikki ja silmät repiny päästä ainaki. En nyt muista mitä miita mutta aika raa'alta kuulstaa
poliisi on ilmoittanut jottei mitään paloittelua ole ollut...olix tää tutuntuttu paikalla vai mistä ties niin varmast.
omaiset olivat kaiketi kertoneet hänelle. Mutta mieti nyt. Jos paloittelua ei kerran ollut niin miksi poliisi sanoo sen olleen poikkeuksellisen raaka teko??? Ne nyt vain kiistää kaikki tai sitten tämmöinen jalka irtioperaatio ei ole paloittelua vielä en tiedä. Yksi juttu unohtu vielä että vielä kielenkin oli poika repinyt irti.
eiköhän tuo ole taas jotain liioiteltua mitä on jokainen kuulija vähän 'parannellut' kertoessaan eteenpäin. kyllä minfossa jo jotain olisi ollut jos oikeaa tietoa olisi saatavilla.
Voi sitä teko olla raaka vaikkei mitään paloittelua olisikaan.Ihmisen voi rikkoa sisältä vaikka ei mitään jälkiä olisi ulkopuolella.
Kolmosen Uutiset eilen.
Mitä uutisissa sanottiin.? En ole kuullut uutisia mistään radiosta kun en ole paikalla tai TV-uutiset on väärällä kanavalla kun katon kauniit ja rohkeit. Mut dementia osastolla kävin toissapäivänä ja pappa siellä kertoi mulle että nyt on uutisissa kerrottu että toinen olisi pidätetty
tuossa asianajan tapauksessa.? Nettiversiota Kymäristä en näe kun on maksullinen. Kuka on pidätetty ja onko saman sukuisia kuin sil-toinen?
Onko nää niitä nukketaiteilijoita. Missä sillankupeessa se nukke roikkui oliko lähellä Tavastilaa? - Hirtetty asianajaja?
Se kyseinen silta ei ole lähelläkään Tavastilaa vaan ihan eri puolella kaupunkia.
mitä 3-uutisissa on uutta ollut... se sama juttu joka kymärissä nettiversiossa vai oliko muuta
minfossa joku ihmetteli kun ei saada tuloksia kuulusteluissa.... kyllä saataisiin jos käytettäisi samoja menetelmiä vähän kuin on syyllinenkin ehkä käyttänyt... jo alkaisi selvitä.
mitäs siintä mielestäsi selviää jos kuulustelu huoneen lattialla on verilammikko missä syyllinen makaa elottomona?kaulaan hakattu puukolla yms kyllä se on siinä vaiheessa vaikea kuulustella jos martiini roikkuu kaulassa kiinni vai?
2. pidätetty -kuulemma MTV 3 uutisissa sanottiin.
Miksei toisesta pidätyksestä ole mitään tietoa muualla? Mtv 3 uutisissa kerrottu, että toinenkin ehkä on kuvioissa. Mistä tämä tieto, että 2. pidätetty on ? Miksei siitä ole kerrottu muualla?
Tieto palstalla 30.12 (uutiset eilen)
Siitä "lasket päivän ja katsot katsomosta uutiset. Toivottavasti ne ovat siellä.
se on se mexiko-kytkentä sittenkin....
Sairasta sakkia kaikki murhaajat!
olin joskus kade ko.perheelle, vaikuttivat niin täydellisiltä, vaan empä ole enään... moni kakku.....
miten yleensäkään joku voi olla kade jollekulle jostakin...
Milloin raastuvassa?
Olijo. Tuomio annetaan kanslia tuomiona joskus vuoden lopulta.
kai se sitte lehdessä on kun sen aika on...
Tämä Jani S on vapautunut 2018. Hänellä on vaimo joka työskentelee sairaanhoitajana sekä heillä on myös pieni lapsi. Vaimon Instagram tililtä löytyy myös tuoreita kuvia surmaajasta.
Olis saanu istua tuokin tappaja elinkautisen.
Saitko sinä ahne julma kyylä elinkautisen trauman ?
Ostolan turvansoittaja se jaksaa trollata vanhoja juttuja.