Pääministeri Jyrki Katainen (kok) vetoaa työmarkkinajärjestöihin suomalaisten työmäärän lisäämiseksi
Tuo oli juuri Iltalehdessä. Mitäpä jos Herra Katainen järjestäisi ensin niitä työpaikkoja niin siitähän niitä verotuloja alkaisi kertymään mutta todennäköisesti tekee esityksen että kansanedustajien yms suurituloisten palkkoja nostettaisiin. Tuleehan niitä verotuloja silläkin keinolla lisää ja jos siihen liittää vielä yleisten elinkustannuksien nostamisen niin johan menee verotulojen osalta maassa hyvin. Sitten voikin taas miéttiä minne sysäisi lisää avustuksia. Kreikkaankin vielä varmaan mahtuisi kuten muihinkin etelänmaihin...
Katainen haluaa lisää työtunteja
8
142
Vastaukset
- Yrittäjä
Katainen on täysin oikeassa, kun vetoaa työmarkkinajärjestöihin. Eri asia on, onko asialla mitään vaikutusta, sillä Sak, Akt, Paperi- ym. ammattiyhdistysliitot ovat lakkoilleet työpaikat ulkomaille ja Kataisen hallitus ei saa mitään aikaan niin kauan kun sossut, vihreät ja kommarit istuvat siellä jarrumiehinä.
- von Lagerbom
Ja paskaa. Kyllä ne on nämä meidän poliitikkomme jotka työpaikat tuhosivat Suomesta. Ei se ole puolueiden eikä kansan vika. Puolueet ovat nykyisin niin yhtä ettei rajoja näy, puheita voidaan pitää, mutta.. Valtaan kun pääsevät ei muu paina kuin oma hyvinvointi.
- Luottamismies
siinäpä yrittäjä, voitas aloittaa vaikka kaupanalan osa-aikaisista, joita on suunnilleen kaikki, kaupoissa, ja kioskeilla työskentelevät, he ottaisivat varmaan mielellän edes sen 40t työviikon, ja tietysti myös palkan, joka nykyisellään on noin 10€/t, siitä ei varmaan tarvitse enää tinkiä?
Samoin nuorisotyöttömien työpäivää olisi hyvä pidentää, hyvä aloittaa vaikka antamalla se ensimmäinen työpäikka, ja siitä pikkuhiljaa, sopeutus töihin.
Meidät, 40v tahkoa kiertäneet voisi jo päästää vähemmällä.. me on jo osuutemme tehty.
"ammattiliitot lakkoileet työpaikat ulkomaille" vedä naisen sukuelin päähäs, ja pakene vuorille. Yhtiömme toimitusjohtaja luopui 400t€:n palkasta, mutta unohi mainita, että samaan aikaan korotusta tuli kuitenkin 1M€, se on sellainen raha, että kaikki meidän yksikkömme 74 henkilön palkat voisi sillä maksaa.. selitä sinä, että duunari tuhoaa yritykset.. FUCK!
- Yrittäjä
Mitäs sanot siihen, jos kerron että Suomesta on hävinnyt v. 2008 jälkeen yli 70000 teollista ym. työpaikkaa ja 40000 henkeä on palkattu julkiselle sektorille lisää. Mehän ollaan kohta kuin konkurssiin kaatunut neuvostoliitto!
Tiedoksi myös se, että palkoista ym. työsopimuksista neuvottelevat työnantaja- ja työntekijäjärjestöt. Politiikoille jää ainoastaan veroilla kikkailu. Tässä viittaan aikaisempaan kirjoitukseeni siitä, mikä syöpä ammattiliitot Suomelle ovat!- von Lagerbom
Poliitikot tekivät esim päätöksen eu:hun liittymisestä joka kai riittäneekin selitykseksi miksi kaikki on päin persettä Suomessa nykyään..
- Yrittäjä
Niinpä. Se vasta kultaista aikaa oli kun tuonti-omenoita sai tuoda vasta joulukuussa ja korot huitelivat yli kymmenen prosentin. Kun vienti sakkasi niin devaltoitiin markka ja valtakunnassa kaikki hyvin. Ei Eu mikään taivas ole, mutta mainettaan parempi.
- von Lagerbom
Eu ei tosiaankaan ole taivas. Tutkippa paljonko elinkustannuksien hinnat ovat kohonneet vaikkapa v.2000 jälkeen ja paljonko palkat ym rahat joita kansalaiset saavat elämiseensä. Katso myös poliitikkojen lupauksen siitä, mitä kaikkea hyvää seuraa eu:iin liittymisestä. Mieti sen jälkeen vielä uudelleen mikä taho ne työpaikat ´maastamme hävitti. Tämä amerikkalaisilmiö johtajien palkan ja palkkioidenkorotuksista on ollut omiaan myös viemään työpaikat.
- Yrittäjä
Kuluttajahintaindeksi v.2000=100
Pisteluku nyt (v.2012) on 98,0, eli hinnat ovat PUDONNEET 2%: a kahdessatoissa vuodessa.
On yleinen käsitys että kahvikuppi nousi markasta kuuteen kun eurot tuli, mutta monelle muulle tuotteelle kävi aivan päinvastoin kuten esim. ruoan hinnalle.
Kannattaa ottaa asioista selvää ennen kuin
Mitä palkkoihin ja niiden nousuun tulee, niin niiden nousu on ollut aivan järjetöntä suhteessa työn tuottavuuteen. Siitä me nyt sitten maksamme kovaa hintaa hamaan tulevaisuuteen asti, ellei nopeisiin korjausliikkeisiin aleta NYT.
Ylläolevalle luottamiehelle tässä myös vastaus ja myös lisäkysymys: Miljoonalla eurollako 74 hengen palkat? Yrityksenne on aikamoinen edelläkävijä tai sitten sun neuvottelutaidot kaipaavat kohennusta, sillä summa tekee n. 13500 euroa nuppia kohden....
ps. käy siellä kotimaan kaupassasi (Siwassa?) Viron sijaan, niin siten autat parhaiten näitä kassaneitejä. Oletko muuten huomannut, että suurin osa kassoista tekee mielellään osa-aikaa? Lakkoilkaa nekin palkat johonkin kahteenkymppiin, niin päästää siitäkin ammattiryhmästä eroon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996592KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3666166Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603043Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112514Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082165- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341315- 731237
