Voiko Saksasta ostettua tietokonetta asentaa Suomeksi.
Lapsi on saksassa ja halpa asus kädessä.
Lapsi on saksassa ja halpa asus kädessä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Asus F55A non koneen tyyppi.
kai se lisämaksusta onnistuu tuokin...?
Voi asentaa: http://neko.kapsi.fi/ohje/Windows_7-vinkit/vistalizator.html
" Vapunen "
Siinä on Windows 8.
http://support.microsoft.com/kb/2607607
Tässä on ohje mutta en tiedä käykö se Windows 8 Pro versioon.
Pyydän tytärtä tutkimaan ja kyselemään Saksalaisesta myyjäliikkeestä lisätietoja.
Voisin assentaa siihen suomenkielisen Windows 7 mutta olet toisellapuolen Suomea, joten ehkä unohdamme ;)
Ei teidän kannata alkaa leikkimään ulkomailta ostetun koneen kanssa, se säästetty summa tulee loppupelissä hintoihinsa täällä.
Tai sitten on kone, jota kukaan ei osaa käyttää.
»Tai sitten on kone, jota kukaan ei osaa käyttää.»
Onko se englanti nyt niin vaikea kieli, ettei sitä kukaan nykysuomessa ymmärrä?
(saksasta saa koneeseen winkun takuulla myös enkuksi)
Minäkin suosittelen että ostatte koneen suomesta Windows 7 käyttiksellä. Näin sen kielikin olisi suomi ja takuuasiat toimisivat paremmin.
Mukavaa mukauttamista!
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows-8/language#1TC=t1
Näppäimistö on tietysti se mikä se on.
"""Minäkin suosittelen että ostatte koneen suomesta Windows 7 käyttiksellä. Näin sen kielikin olisi suomi ja takuuasiat toimisivat paremmin. """
Minä suosittelen, että lataatte netistä ilmaiseksi valmiiksi suomennetun Ubuntun.
Minkäköhän takia Vapunen suosittelee Windowsia, kun itsekkin käyttää Linuxia?
Niin ja ihan asiaan, onhan Windows väärällään kielipaketteja jne.
Kannattaakohan sitä konetta kuitenkaan ostaa saksalaisilta, siinä saattaa tulla matkaa takuuhuoltoon jos jotain sattuu jne. Jos ei itse saa vaihdeltua niitä kieliä, niin jotain sekin maksaa vaikka naapurin nörtti tekisikin sen "kaljapalkalla" (kaikkiin asioihin tietokoneen kanssa menee tovi ja erityisesti Windowsin kanssa menee aikaa ja tupakkaa)
Sen takia Ubuntua niin harva suosittelee, kun siinä ei oikein mikään toimi.
Jos haluaa toimimattoman käyttiksen, niin asentaa ubuntun.
minkähän takia tämikin teksti näkyy ruudulla jos Ubuntu ei toimi:)
Huvittavia on noitten winkun käyttäjien ongelmat jos joutuu pelkien kieliasetuten takia raijaamaan konetta maasta toiseen. Tämäkin vanhus oppisi uuden kielen muutamassa minuutissa riippuen siitä paljonko netissä kuormaa. Mokkulakin kun on wlanin takana :)
kun kävi sääliks:)
Saksasta voi huoletta ostaa koneen Windows 7:lla ja ladata oikeankielinen asennusmedia täältä: http://www.mydigitallife.info/official-windows-7-sp1-iso-from-digital-river/
Noilla latauksilla voi asentaa minkätahansa kielisen version oli koneessa ollut minkäkielinen tahansa. Pelkkä key riittää että asennus onnistuu.
Lisää oppaita erilaisiin ongelmiin löytyy googlesta.