vuosia kestänyt ripuli

tem5

eli siinä se jo tulikin. monta vuotta (4-5v) kestänyt aamuihin painottuva ripuli. olen melkolailla laihana pysynyt tuon takia. olen yrittänyt syödä ruokaympyrän mukaisesti, mutta esimerkiksi marjat, hedelmät, kasvikset, vihannekset sienet ja pavut eivät sula, ne tulevat ripulin seassa sulamattomina. (joo yök). olen ollut kolonoskopiassa, keliakia ja laktoosi-intoleranssi ovat myös testattu. kumpaakaan ei ollut ja suolesta ei löytynyt mitään poikkeavaa. myös hemoglobiini on pysynyt ihan hyvänä nämä vuodet. olen ollut pari vuotta tupakoimatta ja juomatta kahvia ja ilman lääkkeitäkin kun näin neuvottiin, mutta ei mitään vaikutusta. osaisiko kukaan kertoa mistä voisi johtua? olen vielä nuori ja tämä häiritsee elämääni todella raskaasti, kun en aamuisin voi moneen tuntiin poistua kotoa minnekään, kun vessa täytyy olla lähellä.

4

2188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oimatahonki

      Tietäisimpä minäkin,mistä johtuu se,että aamulla töihin mennessä oksettaa välillä niin että osa aamiaisesta päätyy puskaan.

      Ei tietääkseni siihen ole mitään syytä.

      Ei myöskään siihen,että ripulin takia on tosi kiire töihin...

    • Lopex ripulilääke ainakin mulla auttaa. Mun ripuli kyl johtuu hermostosta ja alkoholista. Lopex , Imodium ym. eihän ne mitenkään vaarallisia ole ?
      Noh, mä oon markan suutari neuvomaan tässä asiassa, mutta kuiteskin
      jotain autonoomiseen hermostoon liittyvää ...
      Teenjuonti (vahva tee) myös auttaa.

    • ibsibs

      Kuullostaa aivan ärtyneen suolen oireryhmältä ripulipainotteisena. Hoitokeinoja löytyy, mutta lääkärit eivät pahemmin tästä oireryhmätä tunnu suomessa vielä tietävän. Ensimmäinen mitä kannattaa kokeilla on ruokavalion muuttaminen, eli ärtyneen suolen oireryhmässä ei sovi syödä perinteisen ruokaympyrän ohjeistuksen mukaan, se on usein todella epäsopiva ruokavalio ibsiläiselle (ärtyneen suolen oireryhmän potilaalle).

      Kannattaa kokeilla FODMAP-ruokavaliota, jolla on todettu olevan hyviä vaikutuksia. Googlettamalla löydät tästä tietoa tarkemmin. Hedelmät ja vihannekset ovat usealle niitä jotka eivät todellakaan sula ja tulevat tosiaan miltein sellaisenaan läpi, aiheuttaen samalla ummetusta, ripulia, ilmavaivoja ja muita mahakipuja.

      Ota myös käyttöön maitohappobakteerit ja ruuansulattajaentsyymit. Voisit esim. kokeilla psylliumkuitua, sitä saa luontaistuotekaupoista. Siihen ei ole lisätty mitään sokereita tai makeutusaineita, toimii ehkä jollaintapaa samalla lailla kuin apteekin Vi-siblin, mutta vi-siblineissa on kaikissa joko sokeria tai makeutusainetta, jotka eivät taas yhtään sovi ärtyneelle suolelle. Sitä kannattaa esim iltaisin sekoittaa yksi teelusikallinen vesilasiin ja juoda sellaisenaan.

      Voit lukea omista kokemuksistani oman ärtyneen suoleni kanssa blogistani: www.ibselama.blogspot.fi.

    • maukunauku

      Joo kuulostaa ärtyneeltä suolelta. Minulla oli vastaavanlainen tilanne jokunen vuosi sitten. Vieläkin vatsa joskus oireilee, mutta tilanne on rauhoittunut. Akuutin tilan aikana kannattaa käyttää lääkkeitä esim immodium. Minä kävin erikoislääkärillä lauttasaaren terveystalossa ja lääkäri määräsi triptyl nimistä lääkettä pienen annoksen rauhoittamaan vatsaa. Nyt hoidan vaivaa ruokavaliolla, koska olen raskaana. Minulle tehtiin kaikki mahdolliset tutkimukset aikanaan, koska laihduin 10 kg ilman yrittämistä yllättäen. Koska tulehdusta ei löytynyt, lääkärit eivät voineet todeta suolistosairautta. He kuitenkaan eivät sulkeneet sen mahdollisuutta pois. Kilot tulivat takaisin minulla, kun vatsa rauhoittui. Jos sinulla paino putoaa, kannattaa juosta vielä uudemman kerran lääkärissä. Sopivaa ruokavaliota kannattaa kokeilla yksi ruoka-aine jättämällä pois kerrallaan. Laktoositonta ruokavaliota kannattaa kokeilla, vaikka ei intorelanssia ei ole todettu. Myös mieluinen liikuntaharrastus auttaa. Minulla se on pyöräily ja joskus jooga. Jaksamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      68
      577
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      537
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      48
      503
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe