"Verkkopalveluissa haittaohjelmahavaintoja
05.12.2012 12:26
Useilla suomalaisilla sivuilla on epäily haittaohjelman leviämisestä, joka johtuu sivustojen käyttämästä kolmannen osapuolen palvelusta. Viestintävirasto selvittää asiaa.
Luukun ylläpito varoittaa käyttäjiään varmuuden vuoksi klikkaamasta epäilyttäviä linkkejä tai lataamasta ohjelmistoja, joita sivustolta mahdollisesti tarjotaan.
Asiaa selvitetään ja ylläpito pyrkii viipymättä selvittämään ja poistamaan ongelman lähteen.
Terveisin Luukku ylläpito"
http://www.luukku.com/luukku?item=notice&op=display-nologin&num=1669416
05.12.2012 12:26
Useilla suomalaisilla sivuilla on epäily haittaohjelman leviämisestä, joka johtuu sivustojen käyttämästä kolmannen osapuolen palvelusta. Viestintävirasto selvittää asiaa.
Luukun ylläpito varoittaa käyttäjiään varmuuden vuoksi klikkaamasta epäilyttäviä linkkejä tai lataamasta ohjelmistoja, joita sivustolta mahdollisesti tarjotaan.
Asiaa selvitetään ja ylläpito pyrkii viipymättä selvittämään ja poistamaan ongelman lähteen.
Terveisin Luukku ylläpito"
http://www.luukku.com/luukku?item=notice&op=display-nologin&num=1669416
Vastaukset 23
Vanhimmat
äläkä käytä windowsin tubutinta.
Vain linuks on tubutin!
Mutta kylläpä näitä linuksin toimimattomuuksia sitten riittää, näitähän riittää servereille, läppäreille, kännyköille, tableteille ja ties mihin!
Pitäisi lailla ihan kieltää moinen rypistys, jota ei kukaan oikeasti valvo mitenkään. On vain pienen yhteisön epämääräinen lupaus jostain, jota ei tarvitse noudattaa!
Se on vähän sama, kuin jos suomeen saataisiin perustaa yksityinen ALKO, joka sitten möisi kiljut ja rankit "viininä", eikä asiakkaalla olisi mitään valituksenteko mahdollisuutta!
Sanottaisiin vain, että mitäs latasit? Ihan niinkuin canonicalkaan ei ota mitään vastuuta mistään! Torvaldsista puhumattakaan!
Hohhoijjaa. Kylläpä näitä winkuran toimimattomuuksia riitääkin.
Näistähän voisi kirjoittaa kirjan!
Tai sitten voi asentaa Linux käyttis tietokoneeseen ja ongelmat ovat siltä osin ohi! Kaikki toimii - ihan kaikki!
Mutta niistähän on tehty KIRJA !
http://www.dummies.com/store/Computers-Internet/Operating-Systems/Linux.html
Edes noilla oppailla ole mahdollista oppia kaikkia linuksin sudo apteekkeja!
Siihen sekavuuteen ei edes ole mitään neuvoa - sen varran sekavaa on liniksin käyttö!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11101904/#comment-58714088
Minulta kaapattu viesti. Linkkura-urpo kun ei itse osaa!
Kylläpäs niitä likuks servereitä korkkaillaankin nyt oikein urakalla. Melkoisia katiskoja nuo linuks weppiserverit.
Minkähän vuoksi ne eivät käytä turvallisia windows servereitä?
Ainut joka täällä on korkattu on sinun pankkitili. Tyhjää näytti.
Palikkafede ei vieläkään tiedä että kyseessä on sama mainosserveri joka tunkee trojaneita. :)
Ymmärtäisivät jo, että linuks tuo vain ongelmia! Olipahan ne ongelmat mitä tahansa, ne tulevat aina linuksista!
Linuks - kaikkien ongelmien äiti!
"Luukun ylläpito varoittaa käyttäjiään varmuuden vuoksi klikkaamasta epäilyttäviä linkkejä tai lataamasta ohjelmistoja, joita sivustolta mahdollisesti tarjotaan."
Eikö sillä windows-tubuttimella voi edes nettiä käyttää normaalisti, kun ei linkkejäkään voi klikata? Kannattisikohan vetää piuha suosiolla irti siitä matolaatikosta.
Tämä tarjous on edelleen voimassa:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10785632#comment-0
joten linkkejä vaan esiin niin kuvakaappauksia tulee.
Vain linuksit ovat tubuttimia!
Tuolta oppimateriaalia miten on toimittu kun valetarkastusta on tubutettu, moniko sai örkin, noita näyttää olevan.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11100440
http://www.f-secure.com/weblog/archives/00002468.html
Suomi24 ei ole nörttien sivusto vaan tätä käyttää laajalti kaikki ihmiset ja näyttää tuo winkuran turvallinen käyttö olevan heille vaikeaa.
Tuolla http://keskustelu.suomi24.fi/node/11100440 on joukossa pelkkiä trollauksiakin.
Esim.
"Sama juttu minulla... meni kone totaalisesti sekaisin, kun aloitus-sivuna on tietenkin tämä Suomi24. En myöskään ehtinyt klikkaa mitään erityistä kohtaa riitti pelkkä tulo tänne aloitus sivulle."
On ehtaa hevonpaskaa. Tämä suomi24:n haittaohjelma oli poikkeuksellisen "huono". Ensin piti klikata selaimen ilmoituslaatikkoa,
seuraavaksi selaimessa näytettävää englanninkielistä "MSE" ikkunaa,
sen jälkeen piti hyväksyä selaimen pyyntö ladata haittaohjelma jonnekkin kiintolevylle
ja lopuksi se ladattu haittaohjelma olisi pitänyt itse tuplaklikata käyntiin sieltä minne se oli ensin ladattu.
Aika hankala haittaohjelma asentaa.
>Joo huomattii Lumia 800 ilmoitti 3 kpl haittaphjelmia(troijalainen), joita ei saanut pois. Piti käyttää huollossa päivitettävä(44 EUR).<
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11100440/#comment-58713407
110% varmuudella. Viestiketju http://keskustelu.suomi24.fi/node/11100440
Tubutin-haittaohjelma on lähes yhtä hankala asentaa tai jopa vaikeampi.
Onneksi minullakin oli turvallinen Windows-7 koneella, eikä näin ollen ollut edes lähelläkään saada moista örkkiä koneelleni.
Toisaalta - olisihan se ollut ihan kiva katsoa, millaisia ne ovat, kun en ole niitä koskaan saanut koneelleni - en seitsemään vuoteen!
Ei windowsilla voi tehdä mitään ilman suojauksia ja kasaa apupyöriä jotta purkkaviritys pysyy edes hetken pystyssä.
Onneksi jo monet virallisetkin tahot ovat tarttuneet windowsin mitä moninaisimpiin ongelmiin ja pyytäneet ihmisiä käyttämään parempia, oikeasti tietoturvallisia järjestelmiä kuten linux.
Mitä v..tin suojauksia ja apupyöriä?
Onneksi viranomaisetkin ymmärtävät, ettei linuks edes ole käyttöjärjestelmä, vaan kurttaus!
Näin ollen jää vain vähän vaihtoehtoja jäljelle!
Sama mainos jonka Wirusimuri imee joka helvetin sivustolta jossa se mainos ja wirusimuri on. Ei liity turvallisiin Linuxeihin mitenkään. Taas vain kurapaskawindowsin käyttäjä koittaa taputella ongelmiansa muualle.