Ateismin itsepetos

Jokainen ateisti varmasti myöntää, että maailmankaikkeus on olemassa. Silloin on välttämätön totuus myös se, että joku on sen luonut. Jokainen uskova tietää, että kaiken luoja on Jumala.
Koska ateistit kieltävät Jumalan olemassaolon, heidän pitäisi keksiä joku järkevä vaihtoehtoehtoinen selitys sille, kuinka maailmankaikkeus on voinut syntyä tyhjästä ja olemattomuudesta ilman Jumalaa. Tähän he eivät ole pystyneet.

Kykenenmättömyys vastata tähän perustavaa laatua olevaan kysymykseen, vie pohjan ja uskottavuuden koko heidän elämänkatsomukseltaan. Se on kuin tyhjän päällä kelluva hauras saippuakupla.

Sillä jos ei olisi maailmankaikkeuden luojaa, jota voimme kutsua Jumalaksi, silloin ei olisi maailmankaikkeuttakaan eikä mitään, mitä se pitää sisällään. Jos siis ateismi pitäisi paikkansa, ei olisi olemassa mitään todellisuutta.

Silloin ei olisi olemassa ihmisiä, tiedettä, titeellisiä todisteita, Raamattua, moraalikäsitteitä, luonnonlakeja, tietoisuutta eikä mitään olemassaoloa missään muodossa.

Kuitenkin ateistit puhuvat jatkuvasti näistä asioista, vaikka heidän elämänkatsomuksensa perusteella niitä ei voisi olla edes olemassa. Ateisti elää siten koko ajan ristiriidassa, valheessa ja itsepetoksessa omien oppinäkemystensä kanssa.
Siinä, missä ateisti kieltää Jumalan olemassaolon, hän tietämättään kieltää myös kaiken muunkin olemassaolon.

90

531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niilo Pielinen

      Minä loin maailmankaikkeuden.

      • Jarruraita

        Teitkö sen ennen vai jälkeen KALSARITONTTUJEN luomisen?


    • Kalevalalainen

      Sotkan munasta syntyi

    • >>Jokainen ateisti varmasti myöntää, että maailmankaikkeus on olemassa.>Silloin on välttämätön totuus myös se, että joku on sen luonut.>Jokainen uskova tietää, että kaiken luoja on Jumala.>Koska ateistit kieltävät Jumalan olemassaolon, heidän pitäisi keksiä joku järkevä vaihtoehtoehtoinen selitys sille, kuinka maailmankaikkeus on voinut syntyä tyhjästä ja olemattomuudesta ilman Jumalaa.>Tähän he eivät ole pystyneet.>Kykenenmättömyys vastata tähän perustavaa laatua olevaan kysymykseen, vie pohjan ja uskottavuuden koko heidän elämänkatsomukseltaan.>Se on kuin tyhjän päällä kelluva hauras saippuakupla.>Sillä jos ei olisi maailmankaikkeuden luojaa, jota voimme kutsua Jumalaksi, silloin ei olisi maailmankaikkeuttakaan eikä mitään, mitä se pitää sisällään.>Jos siis ateismi pitäisi paikkansa, ei olisi olemassa mitään todellisuutta.>Silloin ei olisi olemassa ihmisiä, tiedettä, titeellisiä todisteita, Raamattua, moraalikäsitteitä, luonnonlakeja, tietoisuutta eikä mitään olemassaoloa missään muodossa.>Kuitenkin ateistit puhuvat jatkuvasti näistä asioista, vaikka heidän elämänkatsomuksensa perusteella niitä ei voisi olla edes olemassa.>Ateisti elää siten koko ajan ristiriidassa, valheessa ja itsepetoksessa omien oppinäkemystensä kanssa.>Siinä, missä ateisti kieltää Jumalan olemassaolon, hän tietämättään kieltää myös kaiken muunkin olemassaolon.

    • "Jokainen ateisti varmasti myöntää, että maailmankaikkeus on olemassa. Silloin on välttämätön totuus myös se, että joku on sen luonut. "

      Kun katson ympärilläni olevaa luontoa, en näe mitään luojaa vaan kaikki näkemäni näyttäytyy minulle asioina jotka yksinkertaisesti vain ovat olemassa täysin luonnollisesti pelkkien luonnonlakien ja sopivien tapahtumien kautta. Minä en täten näe että se olisi välttämätön totuus että maailman olisi joku luonut, ja se tekeekin minusta ateistin.

      Myöskin, vaikka joku olisikin maailman luonut, tämä ei tarkoita välttämättä kyseinen luoja olisi jumalolento, joten luojan mahdollinen olemassaolo ei kumoa ateismia. Ateismi ei myöskään ota kantaa todellisuuden tilaan suoraan vaan pelkästään siihen millainen ihminen uskoo todellisuuden tilan olevan, täten kyseistä asemaa ei kumota oikeastaan ollenkaan. Ja ateismin kumoaminenhan tuntuu olevan tarkoituksesi joten voimme todeta että et voi asiassa onnistua.

      "Jokainen uskova tietää, että kaiken luoja on Jumala."

      Kyllähän sitä on helppo väittää tietävänsä kaikenlaista, mutta huonostipa te uskovat tunnutte kykenevän esittämään näyttöä siitä että miksi kyseinen mahdollinen luoja olisi nimenomaan Jumala.

      "Koska ateistit kieltävät Jumalan olemassaolon, heidän pitäisi keksiä joku järkevä vaihtoehtoehtoinen selitys sille, kuinka maailmankaikkeus on voinut syntyä tyhjästä ja olemattomuudesta ilman Jumalaa."

      Ja kyseinen järkevä vaihtoehtoinen selitys on olemassa, ei ole ateistien ongelma jos sinä et kykene tieteen käsitysten antamaa selitystä uskomaan. Eikä ateismin näkökulmasta kyseinen vaihtoehtoinen selitys ole edes sinänsä tarpeen vaan riittää ettei ateisti usko teistiseen selitykseen.

      "Kykenenmättömyys vastata tähän perustavaa laatua olevaan kysymykseen, vie pohjan ja uskottavuuden koko heidän elämänkatsomukseltaan. Se on kuin tyhjän päällä kelluva hauras saippuakupla."

      Ateisteilta löytyy moniakin vastauksia kyseiseen perustavaa laatua olevaan kysymykseen. Jotkut uskovat tieteen käsityksiin kyseisistä asioista, jotkut sekoittavat mukaan yliluonnollisia olentoja ja jotkut uskovat jopa universumin olevan itsessään tietoinen toimija. Joten pohjaa kyllä ateismille on.

      "Sillä jos ei olisi maailmankaikkeuden luojaa, jota voimme kutsua Jumalaksi, silloin ei olisi maailmankaikkeuttakaan eikä mitään, mitä se pitää sisällään."

      Miksi se että voisimme kutsua luojaa Jumalaksi olisi tärkeää asian suhteen? Miksei luoja voisi olla yhtälailla jonkin muun tyyppinen olento jota ei täten voisi kutsua Jumalaksi? Ja entäs maailman onkin luonut kokonainen joukko tietyn tason olentoja, Jumalasta puhuminen kyseisessä tilanteessa olisi pahasti väärin.

      Ja huonosti te uskovat olette kyenneet todistamaan mahdottomaksi sen että maailmankaikkeus voisi olla olemassa ilman luojaa, joten väitteellenne siitä että ilman luojaa ei olisi maailmaakaan ei ole perusteita.

      "Jos siis ateismi pitäisi paikkansa, ei olisi olemassa mitään todellisuutta."

      Tästä ei ole olemassa todisteita.

      "Silloin ei olisi olemassa ihmisiä, tiedettä, titeellisiä todisteita, Raamattua, moraalikäsitteitä, luonnonlakeja, tietoisuutta eikä mitään olemassaoloa missään muodossa."

      Paitsi että maailma on olemassa ja sen olemassaolo on täysin mahdollista ilman luojaa, joten kyseisellä skenaariolla ei ole merkitystä eikä se vaikuta todellisuuden tilaan.

      "Kuitenkin ateistit puhuvat jatkuvasti näistä asioista, vaikka heidän elämänkatsomuksensa perusteella niitä ei voisi olla edes olemassa. "

      Ateistit uskovat kyseisten asioiden olemassaoloon ilman luojaa joten heidän elämänkatsomuksensa mukaan ne ovat nimenomaan olemassa.

      "Ateisti elää siten koko ajan ristiriidassa, valheessa ja itsepetoksessa omien oppinäkemystensä kanssa."

      Kyseistä ristiriitaa ei ole joten valheeseen tai itsepetokseen ei ole tarvetta. Maailmankaikkeuden olemassaolo ja se että uskon ettei maailmankaikkeuden olemassaoloon ole tarvittu luojaa eivät ole ristiriidassa keskenään, jo siksikin että maailmankaikkeuden olemassa edustaa objektiivista todellisuuden tilaa kun taas uskomukseni siitä ettei sen olemassaoloon ole tarvittu luojaa on subjektiivisen tason käsitys.

      "Siinä, missä ateisti kieltää Jumalan olemassaolon, hän tietämättään kieltää myös kaiken muunkin olemassaolon."

      Vain sellaisen ihmisen silmissä joka uskoo tietävänsä ettei maailmankaikkeutta olisi ilman luojaa.

      • Jumala on olemassa

        "Ateisteilta löytyy moniakin vastauksia kyseiseen perustavaa laatua olevaan kysymykseen. Jotkut uskovat tieteen käsityksiin kyseisistä asioista, jotkut sekoittavat mukaan yliluonnollisia olentoja ja jotkut uskovat jopa universumin olevan itsessään tietoinen toimija. Joten pohjaa kyllä ateismille on."

        Ennen kuin kukaan voi uskoa tieteen käsityksiin, täytyy olla Jumala, joka on ensin luonut maailmankaikkeuden, jossa joku tiedettä tutkii, eli tiedettä ja tieteen tutkijaa ei voi olla olemassa ellei ole Jumalaa. Jos universumi olisi tietoinen toimija, niin jonkun olisi pitänyt se tietoinen toimijakin luoda eli jälleen päädymme Jumalan olemassaoloon,

        "Miksi se että voisimme kutsua luojaa Jumalaksi olisi tärkeää asian suhteen? Miksei luoja voisi olla yhtälailla jonkin muun tyyppinen olento jota ei täten voisi kutsua Jumalaksi? Ja entäs maailman onkin luonut kokonainen joukko tietyn tason olentoja, Jumalasta puhuminen kyseisessä tilanteessa olisi pahasti väärin"

        Siksi koska vain Jumalalla on ne ominaisuudet, joita tarvitaan maailmankaikkeuden luomiseen. Tiedämme, että Jumala on maailman luonut, koska Hän on sen itse ilmoittanut ja koska kaikilla ihmisillä on tämä tietoisuus sisäänrakennettuna jo ensimmäisen ihmisen luomisesta lähtien..

        "Ja huonosti te uskovat olette kyenneet todistamaan mahdottomaksi sen että maailmankaikkeus voisi olla olemassa ilman luojaa, joten väitteellenne siitä että ilman luojaa ei olisi maailmaakaan ei ole perusteita."

        Perusteet olivat jo edellisessä vastauksessa. Sen lisäksi, jos olisi joku muu vaihtoehto, ateistien pitäisi kyetä se esittämään.

        ("Jos siis ateismi pitäisi paikkansa, ei olisi olemassa mitään todellisuutta.")

        "Tästä ei ole olemassa todisteita."

        Olenhan sen juuri todistanut. Siis lyhesti vielä kerran: Kaikki todellisuus on tässä maailmankaikkeudessa, joka ei voi olla olemassa ellei ole Luojaa eli Jumalaa. Jos siis ei ole Luojaa eli Jumalaa ei ole myöskään maailmankaikkeutta, eikä mitään mikä siinä on, ei siis todellisuuttakaan.
        Kaikki olemassaoleva on siten sidoksissa Jumalan olemassaoloon.

        ("Silloin ei olisi olemassa ihmisiä, tiedettä, titeellisiä todisteita, Raamattua, moraalikäsitteitä, luonnonlakeja, tietoisuutta eikä mitään olemassaoloa missään muodossa.")

        "Paitsi että maailma on olemassa ja sen olemassaolo on täysin mahdollista ilman luojaa, joten kyseisellä skenaariolla ei ole merkitystä eikä se vaikuta todellisuuden tilaan."

        Ateistit eivät ole kyenneet esittämään yhtäkään järkevää selitystä, kuinka maailmankaikkeus olisi voinut syntyä ilman Jumalaa, joten ainoa vaihtoehto on edelleen ja aina se, että Jumala on olemassa ja Hän on kaiken luonut, ja siten Hänen olemassaolonsa on todistettu, vaikka monia muitakin todisteita on.

        ("Kuitenkin ateistit puhuvat jatkuvasti näistä asioista, vaikka heidän elämänkatsomuksensa perusteella niitä ei voisi olla edes olemassa. ")

        "Ateistit uskovat kyseisten asioiden olemassaoloon ilman luojaa joten heidän elämänkatsomuksensa mukaan ne ovat nimenomaan olemassa."

        Juuri se tekeekin heidän elämänkatsomuksestaan ristiriitaisen ja skitsofreenisen.
        He uskovat materialisten asioiden olemassaoloon, mutta eivät usko niiden Luojaan. Eli uskovat pullapitkon olemassaoloon, mutta eivät leipurin olemassaoloon. Uskovat kellon olemassaoloon, mutta eivät kellosepän olemassaoloon jne. Nämä viimeeksi mainitut esimerkit vain asian havainnollistamiseksi.

        Jaakob


      • Jumala on olemassa

        (Ateisti elää siten koko ajan ristiriidassa, valheessa ja itsepetoksessa omien oppinäkemystensä kanssa.")

        "Kyseistä ristiriitaa ei ole joten valheeseen tai itsepetokseen ei ole tarvetta. Maailmankaikkeuden olemassaolo ja se että uskon ettei maailmankaikkeuden olemassaoloon ole tarvittu luojaa eivät ole ristiriidassa keskenään, jo siksikin että maailmankaikkeuden olemassa edustaa objektiivista todellisuuden tilaa kun taas uskomukseni siitä ettei sen olemassaoloon ole tarvittu luojaa on subjektiivisen tason käsitys."

        Maailmankaikkeus edustaa objektiivista todellisuutta, mutta jotta objektiivinen todellisuus olisi olemassa, jonkun on täytynyt sekin luoda. Tietokone on objektiivinen todellisuus, mutta objektiivista todellisuutta on myös se, että jonkun tai joidenkin älyllisten persoonien on täytynyt se tietokone tehdä.
        Olisi aika outoa, jos joku väittäisi, että tietokonetta ei ole kukaan tehnyt ja jos joku väittäisi, että sillä on tekijä, niin se olisi vain joku subjektiivinen väite tai uskomus, johon ei voida luottaa.
        Minä uskon, että tietokoneella on tekijä, vaikka en ole koskaan häntä nähnyt, eikä minulla ole ainuttakaan tieteellistä todistetta tietokoneen tekijän olemassaolosta.
        Mutta paljon ennemmin uskon, että maailmankaikkeudella on tekijä, Luoja, koska maailmankaikkeus on paljon monimutkaisempi kuin tietokone ja minulla on Luojasta todisteita vaikka kuinka paljon.

        ("Siinä, missä ateisti kieltää Jumalan olemassaolon, hän tietämättään kieltää myös kaiken muunkin olemassaolon.")

        "Vain sellaisen ihmisen silmissä joka uskoo tietävänsä ettei maailmankaikkeutta olisi ilman luojaa"

        Oletko nähnyt kännykän, jolla ei ole tekijää, huonekalun, joka on syntynyt ilman puuseppää, autoa, joka syntynyt ilman auton valmistajia, pukua, jota kukaan ei olisi ommellut. Oletko koskaan ravintolassa syönyt ateriaa, joka on syntynyt ilman ruuan valmistajaa, kokkia tms Oletko nähnyt linnunpesän, jossa on munia, joita mikään ei ole muninut?
        Kaikella on tekijänsä, niin myös maailmankaikkeudella!

        Jaakob.


      • Jumala on olemassa kirjoitti:

        (Ateisti elää siten koko ajan ristiriidassa, valheessa ja itsepetoksessa omien oppinäkemystensä kanssa.")

        "Kyseistä ristiriitaa ei ole joten valheeseen tai itsepetokseen ei ole tarvetta. Maailmankaikkeuden olemassaolo ja se että uskon ettei maailmankaikkeuden olemassaoloon ole tarvittu luojaa eivät ole ristiriidassa keskenään, jo siksikin että maailmankaikkeuden olemassa edustaa objektiivista todellisuuden tilaa kun taas uskomukseni siitä ettei sen olemassaoloon ole tarvittu luojaa on subjektiivisen tason käsitys."

        Maailmankaikkeus edustaa objektiivista todellisuutta, mutta jotta objektiivinen todellisuus olisi olemassa, jonkun on täytynyt sekin luoda. Tietokone on objektiivinen todellisuus, mutta objektiivista todellisuutta on myös se, että jonkun tai joidenkin älyllisten persoonien on täytynyt se tietokone tehdä.
        Olisi aika outoa, jos joku väittäisi, että tietokonetta ei ole kukaan tehnyt ja jos joku väittäisi, että sillä on tekijä, niin se olisi vain joku subjektiivinen väite tai uskomus, johon ei voida luottaa.
        Minä uskon, että tietokoneella on tekijä, vaikka en ole koskaan häntä nähnyt, eikä minulla ole ainuttakaan tieteellistä todistetta tietokoneen tekijän olemassaolosta.
        Mutta paljon ennemmin uskon, että maailmankaikkeudella on tekijä, Luoja, koska maailmankaikkeus on paljon monimutkaisempi kuin tietokone ja minulla on Luojasta todisteita vaikka kuinka paljon.

        ("Siinä, missä ateisti kieltää Jumalan olemassaolon, hän tietämättään kieltää myös kaiken muunkin olemassaolon.")

        "Vain sellaisen ihmisen silmissä joka uskoo tietävänsä ettei maailmankaikkeutta olisi ilman luojaa"

        Oletko nähnyt kännykän, jolla ei ole tekijää, huonekalun, joka on syntynyt ilman puuseppää, autoa, joka syntynyt ilman auton valmistajia, pukua, jota kukaan ei olisi ommellut. Oletko koskaan ravintolassa syönyt ateriaa, joka on syntynyt ilman ruuan valmistajaa, kokkia tms Oletko nähnyt linnunpesän, jossa on munia, joita mikään ei ole muninut?
        Kaikella on tekijänsä, niin myös maailmankaikkeudella!

        Jaakob.

        "Oletko nähnyt kännykän, jolla ei ole tekijää, huonekalun, joka on syntynyt ilman puuseppää, autoa, joka syntynyt ilman auton valmistajia, pukua, jota kukaan ei olisi ommellut. Oletko koskaan ravintolassa syönyt ateriaa, joka on syntynyt ilman ruuan valmistajaa, kokkia tms Oletko nähnyt linnunpesän, jossa on munia, joita mikään ei ole muninut?"

        Maailmankaikkeus ei ole kännykkä, huonekalu, auto, puku, ateria tai muna.

        "Olisi aika outoa, jos joku väittäisi, että tietokonetta ei ole kukaan tehnyt ja jos joku väittäisi, että sillä on tekijä, niin se olisi vain joku subjektiivinen väite tai uskomus, johon ei voida luottaa."

        Meillä on todisteet tietokoneen tekijöistä. Meillä on myös todisteet siitä, että asioita syntyy ilman tekijää. Vertauskuvasi ei toimi.


      • Jumala on olemassa kirjoitti:

        "Ateisteilta löytyy moniakin vastauksia kyseiseen perustavaa laatua olevaan kysymykseen. Jotkut uskovat tieteen käsityksiin kyseisistä asioista, jotkut sekoittavat mukaan yliluonnollisia olentoja ja jotkut uskovat jopa universumin olevan itsessään tietoinen toimija. Joten pohjaa kyllä ateismille on."

        Ennen kuin kukaan voi uskoa tieteen käsityksiin, täytyy olla Jumala, joka on ensin luonut maailmankaikkeuden, jossa joku tiedettä tutkii, eli tiedettä ja tieteen tutkijaa ei voi olla olemassa ellei ole Jumalaa. Jos universumi olisi tietoinen toimija, niin jonkun olisi pitänyt se tietoinen toimijakin luoda eli jälleen päädymme Jumalan olemassaoloon,

        "Miksi se että voisimme kutsua luojaa Jumalaksi olisi tärkeää asian suhteen? Miksei luoja voisi olla yhtälailla jonkin muun tyyppinen olento jota ei täten voisi kutsua Jumalaksi? Ja entäs maailman onkin luonut kokonainen joukko tietyn tason olentoja, Jumalasta puhuminen kyseisessä tilanteessa olisi pahasti väärin"

        Siksi koska vain Jumalalla on ne ominaisuudet, joita tarvitaan maailmankaikkeuden luomiseen. Tiedämme, että Jumala on maailman luonut, koska Hän on sen itse ilmoittanut ja koska kaikilla ihmisillä on tämä tietoisuus sisäänrakennettuna jo ensimmäisen ihmisen luomisesta lähtien..

        "Ja huonosti te uskovat olette kyenneet todistamaan mahdottomaksi sen että maailmankaikkeus voisi olla olemassa ilman luojaa, joten väitteellenne siitä että ilman luojaa ei olisi maailmaakaan ei ole perusteita."

        Perusteet olivat jo edellisessä vastauksessa. Sen lisäksi, jos olisi joku muu vaihtoehto, ateistien pitäisi kyetä se esittämään.

        ("Jos siis ateismi pitäisi paikkansa, ei olisi olemassa mitään todellisuutta.")

        "Tästä ei ole olemassa todisteita."

        Olenhan sen juuri todistanut. Siis lyhesti vielä kerran: Kaikki todellisuus on tässä maailmankaikkeudessa, joka ei voi olla olemassa ellei ole Luojaa eli Jumalaa. Jos siis ei ole Luojaa eli Jumalaa ei ole myöskään maailmankaikkeutta, eikä mitään mikä siinä on, ei siis todellisuuttakaan.
        Kaikki olemassaoleva on siten sidoksissa Jumalan olemassaoloon.

        ("Silloin ei olisi olemassa ihmisiä, tiedettä, titeellisiä todisteita, Raamattua, moraalikäsitteitä, luonnonlakeja, tietoisuutta eikä mitään olemassaoloa missään muodossa.")

        "Paitsi että maailma on olemassa ja sen olemassaolo on täysin mahdollista ilman luojaa, joten kyseisellä skenaariolla ei ole merkitystä eikä se vaikuta todellisuuden tilaan."

        Ateistit eivät ole kyenneet esittämään yhtäkään järkevää selitystä, kuinka maailmankaikkeus olisi voinut syntyä ilman Jumalaa, joten ainoa vaihtoehto on edelleen ja aina se, että Jumala on olemassa ja Hän on kaiken luonut, ja siten Hänen olemassaolonsa on todistettu, vaikka monia muitakin todisteita on.

        ("Kuitenkin ateistit puhuvat jatkuvasti näistä asioista, vaikka heidän elämänkatsomuksensa perusteella niitä ei voisi olla edes olemassa. ")

        "Ateistit uskovat kyseisten asioiden olemassaoloon ilman luojaa joten heidän elämänkatsomuksensa mukaan ne ovat nimenomaan olemassa."

        Juuri se tekeekin heidän elämänkatsomuksestaan ristiriitaisen ja skitsofreenisen.
        He uskovat materialisten asioiden olemassaoloon, mutta eivät usko niiden Luojaan. Eli uskovat pullapitkon olemassaoloon, mutta eivät leipurin olemassaoloon. Uskovat kellon olemassaoloon, mutta eivät kellosepän olemassaoloon jne. Nämä viimeeksi mainitut esimerkit vain asian havainnollistamiseksi.

        Jaakob

        "Ennen kuin kukaan voi uskoa tieteen käsityksiin, täytyy olla Jumala, joka on ensin luonut maailmankaikkeuden, jossa joku tiedettä tutkii, eli tiedettä ja tieteen tutkijaa ei voi olla olemassa ellei ole Jumalaa."

        Typerien tautologioiden pyörittely ei millään tavalla perustele väitettäsi.

        "Olenhan sen juuri todistanut."

        Et sinä ole mitään todistanut vaan tehnyt pelkän tyhjän väitteen.

        "Ateistit eivät ole kyenneet esittämään yhtäkään järkevää selitystä"

        Tämä johtuu siitä, että sinä itse keksit, mikä mielestäsi on järkevää ja sitten turvaudut niinkin naiviin argumenttiin kuin aukkojen jumala.


      • Jumala on olemassa kirjoitti:

        "Ateisteilta löytyy moniakin vastauksia kyseiseen perustavaa laatua olevaan kysymykseen. Jotkut uskovat tieteen käsityksiin kyseisistä asioista, jotkut sekoittavat mukaan yliluonnollisia olentoja ja jotkut uskovat jopa universumin olevan itsessään tietoinen toimija. Joten pohjaa kyllä ateismille on."

        Ennen kuin kukaan voi uskoa tieteen käsityksiin, täytyy olla Jumala, joka on ensin luonut maailmankaikkeuden, jossa joku tiedettä tutkii, eli tiedettä ja tieteen tutkijaa ei voi olla olemassa ellei ole Jumalaa. Jos universumi olisi tietoinen toimija, niin jonkun olisi pitänyt se tietoinen toimijakin luoda eli jälleen päädymme Jumalan olemassaoloon,

        "Miksi se että voisimme kutsua luojaa Jumalaksi olisi tärkeää asian suhteen? Miksei luoja voisi olla yhtälailla jonkin muun tyyppinen olento jota ei täten voisi kutsua Jumalaksi? Ja entäs maailman onkin luonut kokonainen joukko tietyn tason olentoja, Jumalasta puhuminen kyseisessä tilanteessa olisi pahasti väärin"

        Siksi koska vain Jumalalla on ne ominaisuudet, joita tarvitaan maailmankaikkeuden luomiseen. Tiedämme, että Jumala on maailman luonut, koska Hän on sen itse ilmoittanut ja koska kaikilla ihmisillä on tämä tietoisuus sisäänrakennettuna jo ensimmäisen ihmisen luomisesta lähtien..

        "Ja huonosti te uskovat olette kyenneet todistamaan mahdottomaksi sen että maailmankaikkeus voisi olla olemassa ilman luojaa, joten väitteellenne siitä että ilman luojaa ei olisi maailmaakaan ei ole perusteita."

        Perusteet olivat jo edellisessä vastauksessa. Sen lisäksi, jos olisi joku muu vaihtoehto, ateistien pitäisi kyetä se esittämään.

        ("Jos siis ateismi pitäisi paikkansa, ei olisi olemassa mitään todellisuutta.")

        "Tästä ei ole olemassa todisteita."

        Olenhan sen juuri todistanut. Siis lyhesti vielä kerran: Kaikki todellisuus on tässä maailmankaikkeudessa, joka ei voi olla olemassa ellei ole Luojaa eli Jumalaa. Jos siis ei ole Luojaa eli Jumalaa ei ole myöskään maailmankaikkeutta, eikä mitään mikä siinä on, ei siis todellisuuttakaan.
        Kaikki olemassaoleva on siten sidoksissa Jumalan olemassaoloon.

        ("Silloin ei olisi olemassa ihmisiä, tiedettä, titeellisiä todisteita, Raamattua, moraalikäsitteitä, luonnonlakeja, tietoisuutta eikä mitään olemassaoloa missään muodossa.")

        "Paitsi että maailma on olemassa ja sen olemassaolo on täysin mahdollista ilman luojaa, joten kyseisellä skenaariolla ei ole merkitystä eikä se vaikuta todellisuuden tilaan."

        Ateistit eivät ole kyenneet esittämään yhtäkään järkevää selitystä, kuinka maailmankaikkeus olisi voinut syntyä ilman Jumalaa, joten ainoa vaihtoehto on edelleen ja aina se, että Jumala on olemassa ja Hän on kaiken luonut, ja siten Hänen olemassaolonsa on todistettu, vaikka monia muitakin todisteita on.

        ("Kuitenkin ateistit puhuvat jatkuvasti näistä asioista, vaikka heidän elämänkatsomuksensa perusteella niitä ei voisi olla edes olemassa. ")

        "Ateistit uskovat kyseisten asioiden olemassaoloon ilman luojaa joten heidän elämänkatsomuksensa mukaan ne ovat nimenomaan olemassa."

        Juuri se tekeekin heidän elämänkatsomuksestaan ristiriitaisen ja skitsofreenisen.
        He uskovat materialisten asioiden olemassaoloon, mutta eivät usko niiden Luojaan. Eli uskovat pullapitkon olemassaoloon, mutta eivät leipurin olemassaoloon. Uskovat kellon olemassaoloon, mutta eivät kellosepän olemassaoloon jne. Nämä viimeeksi mainitut esimerkit vain asian havainnollistamiseksi.

        Jaakob

        "Ennen kuin kukaan voi uskoa tieteen käsityksiin, täytyy olla Jumala, joka on ensin luonut maailmankaikkeuden, jossa joku tiedettä tutkii, eli tiedettä ja tieteen tutkijaa ei voi olla olemassa ellei ole Jumalaa."

        Tiede ei tee moista olettamusta jonka pohjalle tieteen luotettavuus perustuukin koska perusteettomat olettamukset tuhoaisivat tieteen objektiivisen uskottavuuden tasolla. Tiede ei voi olettaa Jumalan olevan olemassa ennenkuin se kykenee Jumalan olemassaolosta löytämään tieteellistä näyttöä.

        "Jos universumi olisi tietoinen toimija, niin jonkun olisi pitänyt se tietoinen toimijakin luoda eli jälleen päädymme Jumalan olemassaoloon,"

        Väärin, oletat virheellisesti ettei mitään Jumalan ulkopuolista voisi olla olemassa puhtaasti itsestään, ilman tarvetta luojalle. Ensinnäkin universumi voi hyvinkin olla olemukseltaan sellainen että se on ollut olemassa jossain muodossa aina ja että meidän tuntemamme maailmankaikkeus on vain viimeisen muoto jonka tämä on omaksunut. Ja toiseksi, ateismin kannalta on sinänsä merkityksetöntä mitä tiede asiasta sanoo ja ateistihan voi helposti uskoa vaikka siihen että ihmisten tuntema maailmankaikkeus on ollut olemassa ikuisesti ilman minkään tason ongelmia tai ristiriitaa.

        "Siksi koska vain Jumalalla on ne ominaisuudet, joita tarvitaan maailmankaikkeuden luomiseen. "

        Ja sinullahan se on ensikäden tietoa kaikista mahdollisesti olemassaolevista yliluonnollisista olennoista jotka ovat voineet maailman luoda. Se että Jumala väittää maailmankaikkeuden luoneensa ei todista että Jumala olisi todella maailmankaikkeuden luonut tai että tämä olisi ainoa joka maailmankaikkeuksia kykenisi luomaan. Tietosi asiasta ovat puhtaasti kuulopuheiden tasolla.

        "Tiedämme, että Jumala on maailman luonut,"

        Väite siitä että kyse olisi tietämisestä on melkoista liioittelua asian suhteen, kyse on parhaimmillaankin vain onnekkaasta arvauksesta.

        "koska Hän on sen itse ilmoittanut "

        Tarkoitatko Raamattua? Raamattu kuule on kaukana luotettavasta tietolähteestä. Lisäksi Raamattu myöntää itsekin kertovansa ihmiselle vain sen mitä ihmisen tarvitsee kuulla joka tarkoittaa että mitään takuuta sen todenpitävyydestä ei ole. Muutenkin kyseessä on vain yksi puoli tarinasta, mieluusti lukisin myös väitetyn paholaisen version tapahtumista.

        "ja koska kaikilla ihmisillä on tämä tietoisuus sisäänrakennettuna jo ensimmäisen ihmisen luomisesta lähtien.."

        Mikä ihmeen tietoisuus? Mikä ihmisen geeneistä sisältää tiedon Jumalasta ja miksei sellaista ole geenitietelijät löytäneet?

        "Kaikki todellisuus on tässä maailmankaikkeudessa, joka ei voi olla olemassa ellei ole Luojaa eli Jumalaa. Jos siis ei ole Luojaa eli Jumalaa ei ole myöskään maailmankaikkeutta, eikä mitään mikä siinä on, ei siis todellisuuttakaan. "

        Ja millä perusteella tätä maailmankaikkeutta ei voisi olla ilman Luojaa ja millä perusteella kykenet osoittamaan kyseisen Luojan identiteetiksi Jumalan, ja nimenomaan kristittyjen Jumalan johon uskot, piten suljet juutalaisten ja muslimien käsitykset Jumalasta pois?

        "Kaikki olemassaoleva on siten sidoksissa Jumalan olemassaoloon."

        Väite jota et ole kyennyt todistamaan.Se että sinä et näe asian olevan mahdollinen kuin yhdellä tavalla ei todista asiaa, ja sitä nimenomaan tarjoat todisteeksi kun väität ettei maailma voisi olla olemassa ilman luojaa ja kun väität oikein tietäväsi että kyseinen luoja ei voi olla kukaan muu kuin Jumala.

        "Ateistit eivät ole kyenneet esittämään yhtäkään järkevää selitystä, kuinka maailmankaikkeus olisi voinut syntyä ilman Jumalaa, "

        Järkevä selitys löytyy, se ettet sinä pidä sitä järkevänä ei merkitse mitään. Yhtälailla minä pidän teidän uskovien tarjoamaa selitystä järjettömänä joten teknisesti peli on tasan ja molemmat, sekä kristittyjen että ateistien selitykset kumoutuvat. Ja mitä jää jäljelle? Se ettei meillä ole järkevää selitystä maailmankaikkeuden olemassaololle joka taasen antaa paremmin pohjaa ateismille kuin teismille.

        "He uskovat materialisten asioiden olemassaoloon, mutta eivät usko niiden Luojaan."

        Miksi materiaalisille asioille tarvittaisiin luoja? Ei materia tarvitse luojaa yhtään sen enenpää kuin henkiasiatkaan tarvitsevat, mukaanlukien Jumalasi joka on olemassa ilman tarvetta luojalle.

        "Eli uskovat pullapitkon olemassaoloon, mutta eivät leipurin olemassaoloon. Uskovat kellon olemassaoloon, mutta eivät kellosepän olemassaoloon jne. Nämä viimeeksi mainitut esimerkit vain asian havainnollistamiseksi."

        Ei ole perusteita olettaa että "kello tarvitsee kelloseppänsä" ja "pullapitko tarvitsee leipurinsa" olisi logiikkaa joka välttämättä pätisi maailmankaikkeuteen. Jumala on lähtöarvoisesti aina poikkeus kyseiseen sääntöön joka avaa mahdollisuuden siihen että kaikki muutkin poikkeukset kyseiseen sääntöön ovat mahdollisia.


      • Jumala on olemassa kirjoitti:

        (Ateisti elää siten koko ajan ristiriidassa, valheessa ja itsepetoksessa omien oppinäkemystensä kanssa.")

        "Kyseistä ristiriitaa ei ole joten valheeseen tai itsepetokseen ei ole tarvetta. Maailmankaikkeuden olemassaolo ja se että uskon ettei maailmankaikkeuden olemassaoloon ole tarvittu luojaa eivät ole ristiriidassa keskenään, jo siksikin että maailmankaikkeuden olemassa edustaa objektiivista todellisuuden tilaa kun taas uskomukseni siitä ettei sen olemassaoloon ole tarvittu luojaa on subjektiivisen tason käsitys."

        Maailmankaikkeus edustaa objektiivista todellisuutta, mutta jotta objektiivinen todellisuus olisi olemassa, jonkun on täytynyt sekin luoda. Tietokone on objektiivinen todellisuus, mutta objektiivista todellisuutta on myös se, että jonkun tai joidenkin älyllisten persoonien on täytynyt se tietokone tehdä.
        Olisi aika outoa, jos joku väittäisi, että tietokonetta ei ole kukaan tehnyt ja jos joku väittäisi, että sillä on tekijä, niin se olisi vain joku subjektiivinen väite tai uskomus, johon ei voida luottaa.
        Minä uskon, että tietokoneella on tekijä, vaikka en ole koskaan häntä nähnyt, eikä minulla ole ainuttakaan tieteellistä todistetta tietokoneen tekijän olemassaolosta.
        Mutta paljon ennemmin uskon, että maailmankaikkeudella on tekijä, Luoja, koska maailmankaikkeus on paljon monimutkaisempi kuin tietokone ja minulla on Luojasta todisteita vaikka kuinka paljon.

        ("Siinä, missä ateisti kieltää Jumalan olemassaolon, hän tietämättään kieltää myös kaiken muunkin olemassaolon.")

        "Vain sellaisen ihmisen silmissä joka uskoo tietävänsä ettei maailmankaikkeutta olisi ilman luojaa"

        Oletko nähnyt kännykän, jolla ei ole tekijää, huonekalun, joka on syntynyt ilman puuseppää, autoa, joka syntynyt ilman auton valmistajia, pukua, jota kukaan ei olisi ommellut. Oletko koskaan ravintolassa syönyt ateriaa, joka on syntynyt ilman ruuan valmistajaa, kokkia tms Oletko nähnyt linnunpesän, jossa on munia, joita mikään ei ole muninut?
        Kaikella on tekijänsä, niin myös maailmankaikkeudella!

        Jaakob.

        "Maailmankaikkeus edustaa objektiivista todellisuutta, mutta jotta objektiivinen todellisuus olisi olemassa, jonkun on täytynyt sekin luoda."

        Miksei objektiivinen todellisuus olisi voinut olla aina olemassa, vähintäänkin jossain muodossa olla täten täysin itsenäinen olemassaolossaan?.

        "Tietokone on objektiivinen todellisuus, mutta objektiivista todellisuutta on myös se, että jonkun tai joidenkin älyllisten persoonien on täytynyt se tietokone tehdä. "

        Jumala on objektiivinen todellisuus, mutta objektiivista todellisuutta on myös se että jonkun tai joiden älyllisten persoonien on täytynyt se Jumala luoda.

        Tarve luojalle loppuu käsityksiesi mukaan Jumalan kohdalla ja koska kyseinen tarve loppuu jossain vaiheessa, se tarkoittaa että kyseinen tarve voi kadota missä tahansa muussakin kohtaa, mahdollistaen vaikkapa sen ettei maailmankaikkeus tarvitse luojaa vaan kyseinen tarve syntyy nimenomaan vasta tietokoneen kaltaisten asioiden kohdalla joiden olemassaolo on todistettavasti tietoisen mielen työn tulosta.

        "Olisi aika outoa, jos joku väittäisi, että tietokonetta ei ole kukaan tehnyt ja jos joku väittäisi, että sillä on tekijä, niin se olisi vain joku subjektiivinen väite tai uskomus, johon ei voida luottaa."

        Mutta kyseinen logiikka ei välttämättä päde kaikkeen, mukaanlukien luonnonlait ja maailmankaikkeuden olemassa, sillä eihän se sinun näkemystesi mukaan päde myöskään Jumalaan. Kyseisen logiikan pitää päteä oikeasti kaikkeen ilman minkään tason poikkeuksia ennenkuin voidaan sen todeta olevan aukotonta logiikkaa.

        "Minä uskon, että tietokoneella on tekijä, vaikka en ole koskaan häntä nähnyt, eikä minulla ole ainuttakaan tieteellistä todistetta tietokoneen tekijän olemassaolosta."

        Teknisesti tietokoneesi on monien tekijöiden yhteistyön tulos, todistaako tämä sinusta ettei Jumala luonut maailmankaikkeutta yksin?

        "Mutta paljon ennemmin uskon, että maailmankaikkeudella on tekijä, Luoja, koska maailmankaikkeus on paljon monimutkaisempi kuin tietokone ja minulla on Luojasta todisteita vaikka kuinka paljon."

        Jos yksinkertainen tietokone vaatii usean ihmisen työpanoksen, eikö täten paljon moninmutkaisempi maailmankaikkeus vaadi samalla tavalla usean Jumalan työpanoksen?

        "Kaikella on tekijänsä, niin myös maailmankaikkeudella!"

        Jumalalla ei edelleenkään ole tekijäänsä, joka romuttaa kyseisen logiikan aukottomuuden ja mahdollistaa täten minkä tahansa asian olemassaolon ilman luojaa ainakin niiden asioiden osalta mitä me ihmiset emme ole itse luoneet.


      • Asiaa totuudesta
        ertert kirjoitti:

        "Ennen kuin kukaan voi uskoa tieteen käsityksiin, täytyy olla Jumala, joka on ensin luonut maailmankaikkeuden, jossa joku tiedettä tutkii, eli tiedettä ja tieteen tutkijaa ei voi olla olemassa ellei ole Jumalaa."

        Typerien tautologioiden pyörittely ei millään tavalla perustele väitettäsi.

        "Olenhan sen juuri todistanut."

        Et sinä ole mitään todistanut vaan tehnyt pelkän tyhjän väitteen.

        "Ateistit eivät ole kyenneet esittämään yhtäkään järkevää selitystä"

        Tämä johtuu siitä, että sinä itse keksit, mikä mielestäsi on järkevää ja sitten turvaudut niinkin naiviin argumenttiin kuin aukkojen jumala.

        Ei selityksiä, vaan kunnon todisteita evoluutiosta.
        Ei sitten mitään höpöjuttuja, vaan kerrankinn asiaa.


    • Näkyväinen

      Ja millähän perusteella selitys, että näkymätön taikaukkeli taikoi kaiken olemaan,. olisi jotenkin parempi selitys kuin ihan mikä tahansa muu selitys?

      • "Ja millähän perusteella selitys, että näkymätön taikaukkeli taikoi kaiken olemaan,. olisi jotenkin parempi selitys kuin ihan mikä tahansa muu selitys"

        Ei millään perusteilla. En ole väittänytkään, että "joku näkymätön taikaukkeli" olisi jotain taikonut.


      • jee...
        Jaakob kirjoitti:

        "Ja millähän perusteella selitys, että näkymätön taikaukkeli taikoi kaiken olemaan,. olisi jotenkin parempi selitys kuin ihan mikä tahansa muu selitys"

        Ei millään perusteilla. En ole väittänytkään, että "joku näkymätön taikaukkeli" olisi jotain taikonut.

        Jaakob tietää.

        Juutalainen vaippahippi loi kaiken.


      • Jaakob kirjoitti:

        "Ja millähän perusteella selitys, että näkymätön taikaukkeli taikoi kaiken olemaan,. olisi jotenkin parempi selitys kuin ihan mikä tahansa muu selitys"

        Ei millään perusteilla. En ole väittänytkään, että "joku näkymätön taikaukkeli" olisi jotain taikonut.

        Hei Jaska kävin lumihommissa.

        Loin lunta - olenko siis Luoja ?


    • Miksi luojan pitäisi olla joku, eikä jokin? Kerroppa Jaakob, kuka luo hurrikaanit kaikkinen monimutaisine rakaneteineen?

      Maailmanaikkeus ei syntynyt tyhjästä. Se on sinulle kerrottu täällä ainakin 10 kertaa, etkä vieläkään ole ottanut sormia pois korvista.

      "Jokainen uskova tietää, että kaiken luoja on Jumala." Eli tiedät, etkä usko? Tieto ja usko samasta asiasta ei mahdu samaan aikaan käsitykseen. On joko fakta, joka on sama kaikille näkökulmasta huolimatta. Tai sitten on usko, joka on sama vain yhdelle tai useammalle henkilölle.

      Fakta ei ole uskoa, eikä usko ole faktaa.

      • "Miksi luojan pitäisi olla joku, eikä jokin? Kerroppa Jaakob, kuka luo hurrikaanit kaikkinen monimutaisine rakaneteineen?"

        Luoja on joku, koska Hän on persoona. Hurrikaanitkin ovat Jumalan luomien luonnonlakien synnyttämiä.

        "Maailmanaikkeus ei syntynyt tyhjästä. Se on sinulle kerrottu täällä ainakin 10 kertaa, etkä vieläkään ole ottanut sormia pois korvista"

        En minäkään väitä että maailmankaikkeus olisi syntynyt tyhjästä, muutoin kun Jumalan luomistyön kautta. Jos ateistit eivät usko Jumalaan, pitäisi heidän pystyä esittämään joku järjellinen muu selitys maailmankaikkeuden synnylle..

        "Jokainen uskova tietää, että kaiken luoja on Jumala." Eli tiedät, etkä usko? Tieto ja usko samasta asiasta ei mahdu samaan aikaan käsitykseen. On joko fakta, joka on sama kaikille näkökulmasta huolimatta. Tai sitten on usko, joka on sama vain yhdelle tai useammalle henkilölle."

        Jos joku asia on varmaa, niin silloin se on sekä tietämistä että uskomista. Jumalan olemassaolo on tällainen asia.
        Kaikki ihmiset tietävät, että Jumala on olemassa, koska Jumala jo luodessaan ensimmäiset ihmiset pani tämän tietoisuuden heidän sisimpäänsä. Siksi kaikki kansat ja kulttuurit ovat aina ja kaikkialla palvoneet Jumalaa jossain muodossa.
        Ateistikin tietää, että Jumala on olemassa, mutta hän kieltää sen, koska hän ei tahdo uskoa Jumalaan.

        "Fakta ei ole uskoa, eikä usko ole faktaa"

        Jumalan olemassaolo on sekä faktaa että uskoa!


      • Jaakob kirjoitti:

        "Miksi luojan pitäisi olla joku, eikä jokin? Kerroppa Jaakob, kuka luo hurrikaanit kaikkinen monimutaisine rakaneteineen?"

        Luoja on joku, koska Hän on persoona. Hurrikaanitkin ovat Jumalan luomien luonnonlakien synnyttämiä.

        "Maailmanaikkeus ei syntynyt tyhjästä. Se on sinulle kerrottu täällä ainakin 10 kertaa, etkä vieläkään ole ottanut sormia pois korvista"

        En minäkään väitä että maailmankaikkeus olisi syntynyt tyhjästä, muutoin kun Jumalan luomistyön kautta. Jos ateistit eivät usko Jumalaan, pitäisi heidän pystyä esittämään joku järjellinen muu selitys maailmankaikkeuden synnylle..

        "Jokainen uskova tietää, että kaiken luoja on Jumala." Eli tiedät, etkä usko? Tieto ja usko samasta asiasta ei mahdu samaan aikaan käsitykseen. On joko fakta, joka on sama kaikille näkökulmasta huolimatta. Tai sitten on usko, joka on sama vain yhdelle tai useammalle henkilölle."

        Jos joku asia on varmaa, niin silloin se on sekä tietämistä että uskomista. Jumalan olemassaolo on tällainen asia.
        Kaikki ihmiset tietävät, että Jumala on olemassa, koska Jumala jo luodessaan ensimmäiset ihmiset pani tämän tietoisuuden heidän sisimpäänsä. Siksi kaikki kansat ja kulttuurit ovat aina ja kaikkialla palvoneet Jumalaa jossain muodossa.
        Ateistikin tietää, että Jumala on olemassa, mutta hän kieltää sen, koska hän ei tahdo uskoa Jumalaan.

        "Fakta ei ole uskoa, eikä usko ole faktaa"

        Jumalan olemassaolo on sekä faktaa että uskoa!

        "Jumalan olemassaolo on sekä faktaa että uskoa! "

        Älä raiskaa sanojen merkityksiä. Luulosi eivät vieläkään ole faktoja.


      • Jaakob kirjoitti:

        "Miksi luojan pitäisi olla joku, eikä jokin? Kerroppa Jaakob, kuka luo hurrikaanit kaikkinen monimutaisine rakaneteineen?"

        Luoja on joku, koska Hän on persoona. Hurrikaanitkin ovat Jumalan luomien luonnonlakien synnyttämiä.

        "Maailmanaikkeus ei syntynyt tyhjästä. Se on sinulle kerrottu täällä ainakin 10 kertaa, etkä vieläkään ole ottanut sormia pois korvista"

        En minäkään väitä että maailmankaikkeus olisi syntynyt tyhjästä, muutoin kun Jumalan luomistyön kautta. Jos ateistit eivät usko Jumalaan, pitäisi heidän pystyä esittämään joku järjellinen muu selitys maailmankaikkeuden synnylle..

        "Jokainen uskova tietää, että kaiken luoja on Jumala." Eli tiedät, etkä usko? Tieto ja usko samasta asiasta ei mahdu samaan aikaan käsitykseen. On joko fakta, joka on sama kaikille näkökulmasta huolimatta. Tai sitten on usko, joka on sama vain yhdelle tai useammalle henkilölle."

        Jos joku asia on varmaa, niin silloin se on sekä tietämistä että uskomista. Jumalan olemassaolo on tällainen asia.
        Kaikki ihmiset tietävät, että Jumala on olemassa, koska Jumala jo luodessaan ensimmäiset ihmiset pani tämän tietoisuuden heidän sisimpäänsä. Siksi kaikki kansat ja kulttuurit ovat aina ja kaikkialla palvoneet Jumalaa jossain muodossa.
        Ateistikin tietää, että Jumala on olemassa, mutta hän kieltää sen, koska hän ei tahdo uskoa Jumalaan.

        "Fakta ei ole uskoa, eikä usko ole faktaa"

        Jumalan olemassaolo on sekä faktaa että uskoa!

        "Luoja on joku, koska Hän on persoona. Hurrikaanitkin ovat Jumalan luomien luonnonlakien synnyttämiä. "

        Miksi se pitää olla persoona? Minun muistaakseni, kuin luin raamattua, siinä sanottiin, että jumala on kaikki ja kaikkialla. Eikö siitä jo huomaa, että sen ajan ihmiset olisivat huomanneet syy-seuraus-suhteen ja tarkoittaneet, että kaikella on jokin "luoja". Eikä siinä erikseen mainittu sen olevan persoonallisuus.

        "Jos joku asia on varmaa, niin silloin se on sekä tietämistä että uskomista. Jumalan olemassaolo on tällainen asia.
        Kaikki ihmiset tietävät, että Jumala on olemassa, koska Jumala jo luodessaan ensimmäiset ihmiset pani tämän tietoisuuden heidän sisimpäänsä. Siksi kaikki kansat ja kulttuurit ovat aina ja kaikkialla palvoneet Jumalaa jossain muodossa.
        Ateistikin tietää, että Jumala on olemassa, mutta hän kieltää sen, koska hän ei tahdo uskoa Jumalaan."

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Tosiasia


    • Tuohon olenkin jo astannut Jaakobille. Mutta vois kait yhteen kohtaan vastata.

      "Silloin ei olisi olemassa ihmisiä, tiedettä, titeellisiä todisteita, Raamattua, moraalikäsitteitä, luonnonlakeja, tietoisuutta eikä mitään olemassaoloa missään muodossa."


      Jos edellä mainitut asiat ovat jumalasta. Niin mistä ateismi ja agnostisuus ovat lähtöisin? - Ovatko ne myös kaiken luoneen jumalan kättentöitä?

      Eikä ateismi tai ateisti kiellä toisten tai omaa tietoisuutta. Hän ei vain usko jumaliin/jumalaan.

      "Kuitenkin ateistit puhuvat jatkuvasti näistä asioista, vaikka heidän elämänkatsomuksensa perusteella niitä ei voisi olla edes olemassa."


      Ateismi on jälleen kerran "yllätys yllätys" mielipide. Ei niinkään elämänkatsomus. Eikä se ole muuta kuin vastaus vain yhden asian olemassaoloon tässäasiassa.


      "Ateisti elää siten koko ajan ristiriidassa, valheessa ja itsepetoksessa omien oppinäkemystensä kanssa."


      Periaatteessa kaikki ihmiset elävät ristiriidassa omien oppinäkemystensä kanssa. Mielipide voi silti pysyä samana. Miksi muuten valehtelet ateismin olevan oppinäkemys?


      "Siinä, missä ateisti kieltää Jumalan olemassaolon, hän tietämättään kieltää myös kaiken muunkin olemassaolon."


      Hän ei usko jumalaan. Monesta muuasta asiasta on saatavana objektiiista tietoa. Joka meinaa sitä, ettei niihin tarvitse uskoa, niiden ollakseen totta.

      • "Jos edellä mainitut asiat ovat jumalasta. Niin mistä ateismi ja agnostisuus ovat lähtöisin? - Ovatko ne myös kaiken luoneen jumalan kättentöitä?"

        Maailmassa vaikuttaa myös paholainen eli sielunvihollinen, joka yrittää eksyttää ihmisiä pois Jumalasta.

        "Eikä ateismi tai ateisti kiellä toisten tai omaa tietoisuutta. Hän ei vain usko jumaliin/jumalaan."

        Jotta ateisti voisi olla uskomatta johonkin, täytyy ensin olla Jumala, joka on luonut ateistin. Ilman Jumalaa ei voi olla ateistia eikä ateismia.


        "Ateismi on jälleen kerran "yllätys yllätys" mielipide. Ei niinkään elämänkatsomus. Eikä se ole muuta kuin vastaus vain yhden asian olemassaoloon tässäasiassa."

        Mitään ateistia, eikä hänen mielipidettäänkään voisi olla olemassa ellei olisi Jumalaa, joka on kaiken luonut.


        "Periaatteessa kaikki ihmiset elävät ristiriidassa omien oppinäkemystensä kanssa. Mielipide voi silti pysyä samana. Miksi muuten valehtelet ateismin olevan oppinäkemys?"

        Minä pidän ateismia oppinäkemyksenä, elämänkatsomuksena ja uskontona. Voit olla eri mieltä, mutta mielipiteetkin ovat mahdollisia vain siksi, että on olemassa Jumala, joka on luonut ihmisen ja hänelle viisauden ja kyvyn mielipiteittensä esittämiseen.

        ("Siinä, missä ateisti kieltää Jumalan olemassaolon, hän tietämättään kieltää myös kaiken muunkin olemassaolon.")

        "Hän ei usko jumalaan. Monesta muuasta asiasta on saatavana objektiiista tietoa. Joka meinaa sitä, ettei niihin tarvitse uskoa, niiden ollakseen totta"

        Jumalasta on saatavilla enemmän objektiivista tietoa kuin mistään muusta.
        Kaikki tieto ja havainnot, mitä aisteillasi havaitset, on itseasiassa objektiivista tietoa Jumalasta, koska Hän on ne kaikki luonut. Tarkaan ottaen kaikki objektiivinen tieto, mitä maailmassa on todistaa Jumalan olemassaolosta.


      • Jaakob kirjoitti:

        "Jos edellä mainitut asiat ovat jumalasta. Niin mistä ateismi ja agnostisuus ovat lähtöisin? - Ovatko ne myös kaiken luoneen jumalan kättentöitä?"

        Maailmassa vaikuttaa myös paholainen eli sielunvihollinen, joka yrittää eksyttää ihmisiä pois Jumalasta.

        "Eikä ateismi tai ateisti kiellä toisten tai omaa tietoisuutta. Hän ei vain usko jumaliin/jumalaan."

        Jotta ateisti voisi olla uskomatta johonkin, täytyy ensin olla Jumala, joka on luonut ateistin. Ilman Jumalaa ei voi olla ateistia eikä ateismia.


        "Ateismi on jälleen kerran "yllätys yllätys" mielipide. Ei niinkään elämänkatsomus. Eikä se ole muuta kuin vastaus vain yhden asian olemassaoloon tässäasiassa."

        Mitään ateistia, eikä hänen mielipidettäänkään voisi olla olemassa ellei olisi Jumalaa, joka on kaiken luonut.


        "Periaatteessa kaikki ihmiset elävät ristiriidassa omien oppinäkemystensä kanssa. Mielipide voi silti pysyä samana. Miksi muuten valehtelet ateismin olevan oppinäkemys?"

        Minä pidän ateismia oppinäkemyksenä, elämänkatsomuksena ja uskontona. Voit olla eri mieltä, mutta mielipiteetkin ovat mahdollisia vain siksi, että on olemassa Jumala, joka on luonut ihmisen ja hänelle viisauden ja kyvyn mielipiteittensä esittämiseen.

        ("Siinä, missä ateisti kieltää Jumalan olemassaolon, hän tietämättään kieltää myös kaiken muunkin olemassaolon.")

        "Hän ei usko jumalaan. Monesta muuasta asiasta on saatavana objektiiista tietoa. Joka meinaa sitä, ettei niihin tarvitse uskoa, niiden ollakseen totta"

        Jumalasta on saatavilla enemmän objektiivista tietoa kuin mistään muusta.
        Kaikki tieto ja havainnot, mitä aisteillasi havaitset, on itseasiassa objektiivista tietoa Jumalasta, koska Hän on ne kaikki luonut. Tarkaan ottaen kaikki objektiivinen tieto, mitä maailmassa on todistaa Jumalan olemassaolosta.

        "Maailmassa vaikuttaa myös paholainen eli sielunvihollinen, joka yrittää eksyttää ihmisiä pois Jumalasta."


        Eli Jumala ei siis ole luonut kaikkia asioita. Vaan paholainen on ikäänkuin ollut viimeistelijänä jumalan täydellisessä maailmassa?

        Onko paholainen ja jumala sitten jotenkin sopineet omat paikkansa?

        "Jotta ateisti voisi olla uskomatta johonkin, täytyy ensin olla Jumala, joka on luonut ateistin. Ilman Jumalaa ei voi olla ateistia eikä ateismia."


        Enhän minä usko Allahiin, enkä Shivaan. - Onko heidänkin sitten täytynyt olla lomassa minua jumalasi kanssa. Mahdollistaen olemassaoloni?


        "Mitään ateistia, eikä hänen mielipidettäänkään voisi olla olemassa ellei olisi Jumalaa, joka on kaiken luonut."


        Sama vastaus. Päteekö tässäkin miten monen muun hypoteettisen jumalan mahdollisuus?


        "Minä pidän ateismia oppinäkemyksenä, elämänkatsomuksena ja uskontona. Voit olla eri mieltä, mutta mielipiteetkin ovat mahdollisia vain siksi, että on olemassa Jumala, joka on luonut ihmisen ja hänelle viisauden ja kyvyn mielipiteittensä esittämiseen."


        No miten vahvistat tämän mielipiteesi. Onko sinulla antaa esimerkkiä jumalasi tekemässä ihmistä jolle hän antaa kyvyn mielipiteeseensä. - Vastaa kun löydät jumalasi jostain värkkäämästä. Ja tuo todisteet siitä. Muuten arkumentisi on tautologiaa.


        "Jumalasta on saatavilla enemmän objektiivista tietoa kuin mistään muusta.
        Kaikki tieto ja havainnot, mitä aisteillasi havaitset, on itseasiassa objektiivista tietoa Jumalasta, koska Hän on ne kaikki luonut. Tarkaan ottaen kaikki objektiivinen tieto, mitä maailmassa on todistaa Jumalan olemassaolosta."


        Eli silloin sinä olet valhedellut.

        Koska silloin myös ateismi ja agnostismi ovat jumalan luomia asioita. Vaikka paholaista niistä ensin syytit.


      • SamiA
        atac kirjoitti:

        "Maailmassa vaikuttaa myös paholainen eli sielunvihollinen, joka yrittää eksyttää ihmisiä pois Jumalasta."


        Eli Jumala ei siis ole luonut kaikkia asioita. Vaan paholainen on ikäänkuin ollut viimeistelijänä jumalan täydellisessä maailmassa?

        Onko paholainen ja jumala sitten jotenkin sopineet omat paikkansa?

        "Jotta ateisti voisi olla uskomatta johonkin, täytyy ensin olla Jumala, joka on luonut ateistin. Ilman Jumalaa ei voi olla ateistia eikä ateismia."


        Enhän minä usko Allahiin, enkä Shivaan. - Onko heidänkin sitten täytynyt olla lomassa minua jumalasi kanssa. Mahdollistaen olemassaoloni?


        "Mitään ateistia, eikä hänen mielipidettäänkään voisi olla olemassa ellei olisi Jumalaa, joka on kaiken luonut."


        Sama vastaus. Päteekö tässäkin miten monen muun hypoteettisen jumalan mahdollisuus?


        "Minä pidän ateismia oppinäkemyksenä, elämänkatsomuksena ja uskontona. Voit olla eri mieltä, mutta mielipiteetkin ovat mahdollisia vain siksi, että on olemassa Jumala, joka on luonut ihmisen ja hänelle viisauden ja kyvyn mielipiteittensä esittämiseen."


        No miten vahvistat tämän mielipiteesi. Onko sinulla antaa esimerkkiä jumalasi tekemässä ihmistä jolle hän antaa kyvyn mielipiteeseensä. - Vastaa kun löydät jumalasi jostain värkkäämästä. Ja tuo todisteet siitä. Muuten arkumentisi on tautologiaa.


        "Jumalasta on saatavilla enemmän objektiivista tietoa kuin mistään muusta.
        Kaikki tieto ja havainnot, mitä aisteillasi havaitset, on itseasiassa objektiivista tietoa Jumalasta, koska Hän on ne kaikki luonut. Tarkaan ottaen kaikki objektiivinen tieto, mitä maailmassa on todistaa Jumalan olemassaolosta."


        Eli silloin sinä olet valhedellut.

        Koska silloin myös ateismi ja agnostismi ovat jumalan luomia asioita. Vaikka paholaista niistä ensin syytit.

        "Enhän minä usko Allahiin, enkä Shivaan. - Onko heidänkin sitten täytynyt olla lomassa minua jumalasi kanssa. Mahdollistaen olemassaoloni?"

        Sinä olet liian heikko ihminen, jotta sinulla olisi varaa tuollaiseen.


      • SamiA kirjoitti:

        "Enhän minä usko Allahiin, enkä Shivaan. - Onko heidänkin sitten täytynyt olla lomassa minua jumalasi kanssa. Mahdollistaen olemassaoloni?"

        Sinä olet liian heikko ihminen, jotta sinulla olisi varaa tuollaiseen.

        ""Enhän minä usko Allahiin, enkä Shivaan. - Onko heidänkin sitten täytynyt olla lomassa minua jumalasi kanssa. Mahdollistaen olemassaoloni?"

        Sinä olet liian heikko ihminen, jotta sinulla olisi varaa tuollaiseen."



        Esitin vain kysymyksen aloittajalle siitä, päteekö sama logiikka uskomattomuudesta suhteessa todisteena myös joihinkin muihinkin olentojen olemassaololle kun en kerta usko muihinkaan kuin vain Kristinuskon jumalaan. Tietenkin mukaanlukien joulupukit, Lochnessin hirviö, Odin, Zeus jne.

        Täytyyhän näidenkin sitten tällä logiikalla oltava olemassa kun en kerta niihinkään usko.


    • Jumala on olemassa

      "Kun katson ympärilläni olevaa luontoa, en näe mitään luojaa vaan kaikki näkemäni näyttäytyy minulle asioina jotka yksinkertaisesti vain ovat olemassa täysin luonnollisesti pelkkien luonnonlakien ja sopivien tapahtumien kautta. Minä en täten näe että se olisi välttämätön totuus että maailman olisi joku luonut, ja se tekeekin minusta ateistin."

      Jos katsot pullapitkoa, et näe leipuria, mutta kyllä leipuri on silti olemassa.

      "Myöskin, vaikka joku olisikin maailman luonut, tämä ei tarkoita välttämättä kyseinen luoja olisi jumalolento, joten luojan mahdollinen olemassaolo ei kumoa ateismia. Ateismi ei myöskään ota kantaa todellisuuden tilaan suoraan vaan pelkästään siihen millainen ihminen uskoo todellisuuden tilan olevan, täten kyseistä asemaa ei kumota oikeastaan ollenkaan. Ja ateismin kumoaminenhan tuntuu olevan tarkoituksesi joten voimme todeta että et voi asiassa onnistua."

      Maailmankaikkeuden luoja on aina Jumala, vaikka joku käyttäisi Hänestä muuta nimitystä. Maailmankaikkeuden luominen edellyttää ominaisuuksia, jotka ovat vain Jumalalla.
      Mitään "todellisuuden tilaa" ei voisi olla olemassa, ellei olisi Jumalaa, joka on sen luonut, joten sekin todistaa Jumalan olemassaolosta.


      "Kyllähän sitä on helppo väittää tietävänsä kaikenlaista, mutta huonostipa te uskovat tunnutte kykenevän esittämään näyttöä siitä että miksi kyseinen mahdollinen luoja olisi nimenomaan Jumala."

      Edellisessä vastauksessa on todistettu, että Jumala on olemassa

      "Ja kyseinen järkevä vaihtoehtoinen selitys on olemassa, ei ole ateistien ongelma jos sinä et kykene tieteen käsitysten antamaa selitystä uskomaan. Eikä ateismin näkökulmasta kyseinen vaihtoehtoinen selitys ole edes sinänsä tarpeen vaan riittää ettei ateisti usko teistiseen selitykseen."

      Tiede ei ole kyennyt esittämään mitään vaihtoehtoista selitystä maailmankaikkeuden synnylle. Sitäpaitsi sitä tiedettäkään ei olisi olemassa, ellei olisi Jumalaa.

      Jaakob

      • Nintsa

        Jumala on väittää jatkuvasti että tiede ei ole keksinyt selitystä kaiken synnylle.miksi väität näin?kyllä on selitys.ja se on tutkittu, ei keksitty.ja selvästikään palstan uskovat eivät tiedä mitä todiste tarkoittaa.kysynkin:miten esim.jaakopin henkilökohtainen väite jumalasta todistaa minulle jotain.toinen:jos käsitys jumalasta on meissä syntyessä, niin minne minulta unohtui?tiedän etten saa vastausta mutta pakko kysyä.olette uskovat hyvin pihalla maailmasta.ei ei.


    • Suomen kielen oppitunti. Otetaanpa lause: Maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä ja olemattomuudesta.
      Tarkastele Jaakob tuota lausetta ja ilmoita sitten mitä sanoja tuosta lauseesta et ymmärrä, niin katsotaan voisimmeko jotenkin selittää niitä sinulle.

      Olenko muuten ymmärtänyt oikein, että oman käsityksesi mukaan jumala on luonut kaikkeuden tyhjästä?
      jos näin on, niin silloinhan se jotenkin mahdollista. Eikö?
      Ja tässä on turha saivarrella että se vain jumalalle mahdollista. Ota kantaa vain siihen onko se mahdollista, vai ei?

      • "Suomen kielen oppitunti. Otetaanpa lause: Maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä ja olemattomuudesta.
        Tarkastele Jaakob tuota lausetta ja ilmoita sitten mitä sanoja tuosta lauseesta et ymmärrä, niin katsotaan voisimmeko jotenkin selittää niitä sinulle."

        ILMAN JUMALAA maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä.

        "Olenko muuten ymmärtänyt oikein, että oman käsityksesi mukaan jumala on luonut kaikkeuden tyhjästä?"

        Kyllä pitää paikkansa.

        "jos näin on, niin silloinhan se jotenkin mahdollista. Eikö? "

        Kyllä, mutta juuri sillä nimenomaisella ehdolla, että Jumala on sen tehnyt. Hän voi luoda tyhjästäkin. Kysymys on nimenomaan yliluonnollisesta asiasta, eikä mistään luonnontieteeseen kuuluvista laeuista.

        "Ja tässä on turha saivarrella että se vain jumalalle mahdollista. Ota kantaa vain siihen onko se mahdollista, vai ei"

        Tietysti se on mahdollista, koska Jumalan ominaisuuksiin kuuluu yliluonnollisuus. Hän ei ole sidoksissa mihinkään luonnonlakeihin, koska Hän itse on ne luonnonlait luonut ja on niiden yläpuolella. Mitään ristiriitaa ei siten ole.


      • Jaakob kirjoitti:

        "Suomen kielen oppitunti. Otetaanpa lause: Maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä ja olemattomuudesta.
        Tarkastele Jaakob tuota lausetta ja ilmoita sitten mitä sanoja tuosta lauseesta et ymmärrä, niin katsotaan voisimmeko jotenkin selittää niitä sinulle."

        ILMAN JUMALAA maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä.

        "Olenko muuten ymmärtänyt oikein, että oman käsityksesi mukaan jumala on luonut kaikkeuden tyhjästä?"

        Kyllä pitää paikkansa.

        "jos näin on, niin silloinhan se jotenkin mahdollista. Eikö? "

        Kyllä, mutta juuri sillä nimenomaisella ehdolla, että Jumala on sen tehnyt. Hän voi luoda tyhjästäkin. Kysymys on nimenomaan yliluonnollisesta asiasta, eikä mistään luonnontieteeseen kuuluvista laeuista.

        "Ja tässä on turha saivarrella että se vain jumalalle mahdollista. Ota kantaa vain siihen onko se mahdollista, vai ei"

        Tietysti se on mahdollista, koska Jumalan ominaisuuksiin kuuluu yliluonnollisuus. Hän ei ole sidoksissa mihinkään luonnonlakeihin, koska Hän itse on ne luonnonlait luonut ja on niiden yläpuolella. Mitään ristiriitaa ei siten ole.

        "ILMAN JUMALAA maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä.
        "

        Nyt sinä vain teet tyhjän väitteen. Sinä et vieläkään pysty perustelemaan mitään, joten turhaan jankkaat samaa typeryyttä.


      • voi voi..
        ertert kirjoitti:

        "ILMAN JUMALAA maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä.
        "

        Nyt sinä vain teet tyhjän väitteen. Sinä et vieläkään pysty perustelemaan mitään, joten turhaan jankkaat samaa typeryyttä.

        Jaakob jankkaa mantrojansa koska pelkää totuutta.

        Jaakobin yksinkertainen mieli on helpompaa hyväksyä raamatun Jumala kuin lukea historiaa ja saada selville että koko kristinusko on kokoelma vanhempien uskontojen tarinoita.


      • ...
        Jaakob kirjoitti:

        "Suomen kielen oppitunti. Otetaanpa lause: Maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä ja olemattomuudesta.
        Tarkastele Jaakob tuota lausetta ja ilmoita sitten mitä sanoja tuosta lauseesta et ymmärrä, niin katsotaan voisimmeko jotenkin selittää niitä sinulle."

        ILMAN JUMALAA maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä.

        "Olenko muuten ymmärtänyt oikein, että oman käsityksesi mukaan jumala on luonut kaikkeuden tyhjästä?"

        Kyllä pitää paikkansa.

        "jos näin on, niin silloinhan se jotenkin mahdollista. Eikö? "

        Kyllä, mutta juuri sillä nimenomaisella ehdolla, että Jumala on sen tehnyt. Hän voi luoda tyhjästäkin. Kysymys on nimenomaan yliluonnollisesta asiasta, eikä mistään luonnontieteeseen kuuluvista laeuista.

        "Ja tässä on turha saivarrella että se vain jumalalle mahdollista. Ota kantaa vain siihen onko se mahdollista, vai ei"

        Tietysti se on mahdollista, koska Jumalan ominaisuuksiin kuuluu yliluonnollisuus. Hän ei ole sidoksissa mihinkään luonnonlakeihin, koska Hän itse on ne luonnonlait luonut ja on niiden yläpuolella. Mitään ristiriitaa ei siten ole.

        ''Maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä ja olemattomuudesta.''
        Jaakoppi yrittää nyt uudestaan, sinä et vieläkään tajunnut lausetta.


      • Jaakob kirjoitti:

        "Suomen kielen oppitunti. Otetaanpa lause: Maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä ja olemattomuudesta.
        Tarkastele Jaakob tuota lausetta ja ilmoita sitten mitä sanoja tuosta lauseesta et ymmärrä, niin katsotaan voisimmeko jotenkin selittää niitä sinulle."

        ILMAN JUMALAA maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä.

        "Olenko muuten ymmärtänyt oikein, että oman käsityksesi mukaan jumala on luonut kaikkeuden tyhjästä?"

        Kyllä pitää paikkansa.

        "jos näin on, niin silloinhan se jotenkin mahdollista. Eikö? "

        Kyllä, mutta juuri sillä nimenomaisella ehdolla, että Jumala on sen tehnyt. Hän voi luoda tyhjästäkin. Kysymys on nimenomaan yliluonnollisesta asiasta, eikä mistään luonnontieteeseen kuuluvista laeuista.

        "Ja tässä on turha saivarrella että se vain jumalalle mahdollista. Ota kantaa vain siihen onko se mahdollista, vai ei"

        Tietysti se on mahdollista, koska Jumalan ominaisuuksiin kuuluu yliluonnollisuus. Hän ei ole sidoksissa mihinkään luonnonlakeihin, koska Hän itse on ne luonnonlait luonut ja on niiden yläpuolella. Mitään ristiriitaa ei siten ole.

        ""Kyllä, mutta juuri sillä nimenomaisella ehdolla, että Jumala on sen tehnyt""

        Kuka sinulle on myöntänyt valtuudet asetella ehtoja?

        Se on sellainen juttu että kaikkeus on voi syntyä tyhjästä, tai ei ole voi.

        Jos voi, niin on olemassa mahdollisuus ettei siihen tarvita jumaluuksia, jos taasen ei voi niin ei siihen jumaluudetkaan auta.
        Näin se menee.


      • Jaakob kirjoitti:

        "Suomen kielen oppitunti. Otetaanpa lause: Maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä ja olemattomuudesta.
        Tarkastele Jaakob tuota lausetta ja ilmoita sitten mitä sanoja tuosta lauseesta et ymmärrä, niin katsotaan voisimmeko jotenkin selittää niitä sinulle."

        ILMAN JUMALAA maailmankaikkeus ei ole syntynyt tyhjästä.

        "Olenko muuten ymmärtänyt oikein, että oman käsityksesi mukaan jumala on luonut kaikkeuden tyhjästä?"

        Kyllä pitää paikkansa.

        "jos näin on, niin silloinhan se jotenkin mahdollista. Eikö? "

        Kyllä, mutta juuri sillä nimenomaisella ehdolla, että Jumala on sen tehnyt. Hän voi luoda tyhjästäkin. Kysymys on nimenomaan yliluonnollisesta asiasta, eikä mistään luonnontieteeseen kuuluvista laeuista.

        "Ja tässä on turha saivarrella että se vain jumalalle mahdollista. Ota kantaa vain siihen onko se mahdollista, vai ei"

        Tietysti se on mahdollista, koska Jumalan ominaisuuksiin kuuluu yliluonnollisuus. Hän ei ole sidoksissa mihinkään luonnonlakeihin, koska Hän itse on ne luonnonlait luonut ja on niiden yläpuolella. Mitään ristiriitaa ei siten ole.

        OK. Katsotaan mitä tapahtuu kun otan seuraavan premissin. Käytän luonnollisesta maailmankaikkeuden syntysyystä nimeä Jumala.

        "Maailmankaikkeuden luominen edellyttää ominaisuuksia, jotka ovat vain Jumalalla."

        Tämä ei sulje pois sitä etteikö maailman syntyminen tyhjästä olisi voinut olla luonnollinen tapahtuma jos vain käytämme siitä nimeä jumala. Ja tämä on mielestäni OK koska:

        "Maailmankaikkeuden luoja on aina Jumala, vaikka joku käyttäisi Hänestä muuta nimitystä."

        Eli vaikka maailmankaikkeuden luoja olisi jokin luonnollinen tapahtuma on tämä tapahtuma aina Jumala.

        "Kyllä, mutta juuri sillä nimenomaisella ehdolla, että Jumala on sen tehnyt. Hän voi luoda tyhjästäkin."

        Eli kun olemme kerta löytäneet mahdollisen luonnollisen selityksen maailmankaikkeuden synnylle, kvanttifluktuaation, niin voimme todeta että Jaakobin jumala on kvanttifluktuaatio. Tai jokin muu luonnonilmiö.

        Miten ihmeessä tästä saadaan mitään moraalisia ohjenuoria irti?


      • SamiA
        Sikamaster kirjoitti:

        OK. Katsotaan mitä tapahtuu kun otan seuraavan premissin. Käytän luonnollisesta maailmankaikkeuden syntysyystä nimeä Jumala.

        "Maailmankaikkeuden luominen edellyttää ominaisuuksia, jotka ovat vain Jumalalla."

        Tämä ei sulje pois sitä etteikö maailman syntyminen tyhjästä olisi voinut olla luonnollinen tapahtuma jos vain käytämme siitä nimeä jumala. Ja tämä on mielestäni OK koska:

        "Maailmankaikkeuden luoja on aina Jumala, vaikka joku käyttäisi Hänestä muuta nimitystä."

        Eli vaikka maailmankaikkeuden luoja olisi jokin luonnollinen tapahtuma on tämä tapahtuma aina Jumala.

        "Kyllä, mutta juuri sillä nimenomaisella ehdolla, että Jumala on sen tehnyt. Hän voi luoda tyhjästäkin."

        Eli kun olemme kerta löytäneet mahdollisen luonnollisen selityksen maailmankaikkeuden synnylle, kvanttifluktuaation, niin voimme todeta että Jaakobin jumala on kvanttifluktuaatio. Tai jokin muu luonnonilmiö.

        Miten ihmeessä tästä saadaan mitään moraalisia ohjenuoria irti?

        ”Eli kun olemme kerta löytäneet mahdollisen luonnollisen selityksen maailmankaikkeuden synnylle”

        Miksi selityksen pitää olla luonnollinen?
        Paljon enemmän on ymmärtää, että kaikki olevainen on olemassa ja voimassa yliluonnollisen älyn, voiman ja viisauden ansioista.

        Elämä ei ole luonnollista, vaan kaikessa olevaisessa on yliluonnollinen ulottuvuus, jota luonnollinen ihminen ei kykene mallintamaan.

        Alla nimimerkki Aukinon avaus ns. luonnollisesta asiasta, jota on mahdotonta ymmärtää luonnollisella tasolla:

        ”Kolmiulotteisuus, jossa objekti voi vaihtaa paikkaa, on itsessään SUURI IHME! Jos tekisitte paperille kuvia, joutuisitte pyyhkimään pois edellisen, aina, kun kuva on liikkunut tai vaihtanut asentoa, mutta Universiumissa sellainen toimii automaattisesti, vaikka vielä ei tiedetä miten se on mahdollista: Miten pieninkin atomi osaa vaihtaa paikkaa Maailmankaikkeudessa?”

        Lähde: http://keskustelu.suomi24.fi/node/11094400


      • SamiA kirjoitti:

        ”Eli kun olemme kerta löytäneet mahdollisen luonnollisen selityksen maailmankaikkeuden synnylle”

        Miksi selityksen pitää olla luonnollinen?
        Paljon enemmän on ymmärtää, että kaikki olevainen on olemassa ja voimassa yliluonnollisen älyn, voiman ja viisauden ansioista.

        Elämä ei ole luonnollista, vaan kaikessa olevaisessa on yliluonnollinen ulottuvuus, jota luonnollinen ihminen ei kykene mallintamaan.

        Alla nimimerkki Aukinon avaus ns. luonnollisesta asiasta, jota on mahdotonta ymmärtää luonnollisella tasolla:

        ”Kolmiulotteisuus, jossa objekti voi vaihtaa paikkaa, on itsessään SUURI IHME! Jos tekisitte paperille kuvia, joutuisitte pyyhkimään pois edellisen, aina, kun kuva on liikkunut tai vaihtanut asentoa, mutta Universiumissa sellainen toimii automaattisesti, vaikka vielä ei tiedetä miten se on mahdollista: Miten pieninkin atomi osaa vaihtaa paikkaa Maailmankaikkeudessa?”

        Lähde: http://keskustelu.suomi24.fi/node/11094400

        "Miksi selityksen pitää olla luonnollinen?"

        Ei sen täydy olla, mutta se on mahdollinen.

        "Paljon enemmän on ymmärtää, että kaikki olevainen on olemassa ja voimassa yliluonnollisen älyn, voiman ja viisauden ansioista. "

        Paljon enemmän? Et sinä silloin mitään enemmän ymmärrä vaan laitat vain tietämättömyyden tilalle yliluonnollisen älyn, voiman ja viisauden.

        "Elämä ei ole luonnollista, vaan kaikessa olevaisessa on yliluonnollinen ulottuvuus, jota luonnollinen ihminen ei kykene mallintamaan. "

        Tyhjiä väitteitä mantroina, asiasisältö puuttuu.

        "Alla nimimerkki Aukinon avaus ns. luonnollisesta asiasta, jota on mahdotonta ymmärtää luonnollisella tasolla"

        Höpöhöpö.


      • SamiA
        ertert kirjoitti:

        "Miksi selityksen pitää olla luonnollinen?"

        Ei sen täydy olla, mutta se on mahdollinen.

        "Paljon enemmän on ymmärtää, että kaikki olevainen on olemassa ja voimassa yliluonnollisen älyn, voiman ja viisauden ansioista. "

        Paljon enemmän? Et sinä silloin mitään enemmän ymmärrä vaan laitat vain tietämättömyyden tilalle yliluonnollisen älyn, voiman ja viisauden.

        "Elämä ei ole luonnollista, vaan kaikessa olevaisessa on yliluonnollinen ulottuvuus, jota luonnollinen ihminen ei kykene mallintamaan. "

        Tyhjiä väitteitä mantroina, asiasisältö puuttuu.

        "Alla nimimerkki Aukinon avaus ns. luonnollisesta asiasta, jota on mahdotonta ymmärtää luonnollisella tasolla"

        Höpöhöpö.

        ”Paljon enemmän? Et sinä silloin mitään enemmän ymmärrä vaan laitat vain tietämättömyyden tilalle yliluonnollisen älyn, voiman ja viisauden.”

        Paljon enemmän on sitä, että myöntää, että mitään järjellistä tai ihmisälyllä ymmärrettävää selitystä ei ole. Itse asiassa ateistien ja evolutionistien heikkous onkin siinä, että kaikki olevainen pitää ymmärtää ihmisen älyä käyttämällä. Jos se ei mahdu ihmisen älyyn ja ymmärryskykyyn, niin sitä ei voi olla olemassa tai se ei voi olla niin. Tätä kutsutaan tieteen harjoittamiseksi.

        ”"Elämä ei ole luonnollista, vaan kaikessa olevaisessa on yliluonnollinen ulottuvuus, jota luonnollinen ihminen ei kykene mallintamaan. "”

        ”Tyhjiä väitteitä mantroina, asiasisältö puuttuu.”

        Kaikessa olevaisessa on yliluonnollisen maku. On epärealistista olettaa, että kaikki olevainen voitaisiin selittää jonkinlaisella rytmittelyllä esim. evoluutiomekanismilla ja räjähdys- ja tiivistymisteorioilla. Jos elämä on vain luonnollista kemiaa, niin miksi ihmeessä sitä ei kyetä mallintamaan luonnollisella tasolla?

        ”"Alla nimimerkki Aukinon avaus ns. luonnollisesta asiasta, jota on mahdotonta ymmärtää luonnollisella tasolla"”

        ”Höpöhöpö.”

        Ole hyvä ja kerro, mikä Aukinon alustuksessa oli vikana? Todennäköisesti vain nolaat itsesi sillä, että yrität olla muita viisaampi ja älykkäämpi. Nöyrä ymmärtää, että Aukinon kolmiulotteisuus pohdinnassa oli jotain läpi vievää. Sen vuoksi kukaan ei juurikaan viitsi kommentoida Aukinon väitteitä kolmiulotteisuudesta.

        Tässä vielä kerran Aukinon väite kolmiulotteisuudesta:

        ”Kolmiulotteisuus, jossa objekti voi vaihtaa paikkaa, on itsessään SUURI IHME! Jos tekisitte paperille kuvia, joutuisitte pyyhkimään pois edellisen, aina, kun kuva on liikkunut tai vaihtanut asentoa, mutta Universiumissa sellainen toimii automaattisesti, vaikka vielä ei tiedetä miten se on mahdollista: Miten pieninkin atomi osaa vaihtaa paikkaa Maailmankaikkeudessa?”


      • SamiA kirjoitti:

        ”Paljon enemmän? Et sinä silloin mitään enemmän ymmärrä vaan laitat vain tietämättömyyden tilalle yliluonnollisen älyn, voiman ja viisauden.”

        Paljon enemmän on sitä, että myöntää, että mitään järjellistä tai ihmisälyllä ymmärrettävää selitystä ei ole. Itse asiassa ateistien ja evolutionistien heikkous onkin siinä, että kaikki olevainen pitää ymmärtää ihmisen älyä käyttämällä. Jos se ei mahdu ihmisen älyyn ja ymmärryskykyyn, niin sitä ei voi olla olemassa tai se ei voi olla niin. Tätä kutsutaan tieteen harjoittamiseksi.

        ”"Elämä ei ole luonnollista, vaan kaikessa olevaisessa on yliluonnollinen ulottuvuus, jota luonnollinen ihminen ei kykene mallintamaan. "”

        ”Tyhjiä väitteitä mantroina, asiasisältö puuttuu.”

        Kaikessa olevaisessa on yliluonnollisen maku. On epärealistista olettaa, että kaikki olevainen voitaisiin selittää jonkinlaisella rytmittelyllä esim. evoluutiomekanismilla ja räjähdys- ja tiivistymisteorioilla. Jos elämä on vain luonnollista kemiaa, niin miksi ihmeessä sitä ei kyetä mallintamaan luonnollisella tasolla?

        ”"Alla nimimerkki Aukinon avaus ns. luonnollisesta asiasta, jota on mahdotonta ymmärtää luonnollisella tasolla"”

        ”Höpöhöpö.”

        Ole hyvä ja kerro, mikä Aukinon alustuksessa oli vikana? Todennäköisesti vain nolaat itsesi sillä, että yrität olla muita viisaampi ja älykkäämpi. Nöyrä ymmärtää, että Aukinon kolmiulotteisuus pohdinnassa oli jotain läpi vievää. Sen vuoksi kukaan ei juurikaan viitsi kommentoida Aukinon väitteitä kolmiulotteisuudesta.

        Tässä vielä kerran Aukinon väite kolmiulotteisuudesta:

        ”Kolmiulotteisuus, jossa objekti voi vaihtaa paikkaa, on itsessään SUURI IHME! Jos tekisitte paperille kuvia, joutuisitte pyyhkimään pois edellisen, aina, kun kuva on liikkunut tai vaihtanut asentoa, mutta Universiumissa sellainen toimii automaattisesti, vaikka vielä ei tiedetä miten se on mahdollista: Miten pieninkin atomi osaa vaihtaa paikkaa Maailmankaikkeudessa?”

        Minäkin osaan vaihtaa paikkaa. Ihmeellistä(kö)!


      • SamiA kirjoitti:

        ”Paljon enemmän? Et sinä silloin mitään enemmän ymmärrä vaan laitat vain tietämättömyyden tilalle yliluonnollisen älyn, voiman ja viisauden.”

        Paljon enemmän on sitä, että myöntää, että mitään järjellistä tai ihmisälyllä ymmärrettävää selitystä ei ole. Itse asiassa ateistien ja evolutionistien heikkous onkin siinä, että kaikki olevainen pitää ymmärtää ihmisen älyä käyttämällä. Jos se ei mahdu ihmisen älyyn ja ymmärryskykyyn, niin sitä ei voi olla olemassa tai se ei voi olla niin. Tätä kutsutaan tieteen harjoittamiseksi.

        ”"Elämä ei ole luonnollista, vaan kaikessa olevaisessa on yliluonnollinen ulottuvuus, jota luonnollinen ihminen ei kykene mallintamaan. "”

        ”Tyhjiä väitteitä mantroina, asiasisältö puuttuu.”

        Kaikessa olevaisessa on yliluonnollisen maku. On epärealistista olettaa, että kaikki olevainen voitaisiin selittää jonkinlaisella rytmittelyllä esim. evoluutiomekanismilla ja räjähdys- ja tiivistymisteorioilla. Jos elämä on vain luonnollista kemiaa, niin miksi ihmeessä sitä ei kyetä mallintamaan luonnollisella tasolla?

        ”"Alla nimimerkki Aukinon avaus ns. luonnollisesta asiasta, jota on mahdotonta ymmärtää luonnollisella tasolla"”

        ”Höpöhöpö.”

        Ole hyvä ja kerro, mikä Aukinon alustuksessa oli vikana? Todennäköisesti vain nolaat itsesi sillä, että yrität olla muita viisaampi ja älykkäämpi. Nöyrä ymmärtää, että Aukinon kolmiulotteisuus pohdinnassa oli jotain läpi vievää. Sen vuoksi kukaan ei juurikaan viitsi kommentoida Aukinon väitteitä kolmiulotteisuudesta.

        Tässä vielä kerran Aukinon väite kolmiulotteisuudesta:

        ”Kolmiulotteisuus, jossa objekti voi vaihtaa paikkaa, on itsessään SUURI IHME! Jos tekisitte paperille kuvia, joutuisitte pyyhkimään pois edellisen, aina, kun kuva on liikkunut tai vaihtanut asentoa, mutta Universiumissa sellainen toimii automaattisesti, vaikka vielä ei tiedetä miten se on mahdollista: Miten pieninkin atomi osaa vaihtaa paikkaa Maailmankaikkeudessa?”

        "Paljon enemmän on sitä, että myöntää, että mitään järjellistä tai ihmisälyllä ymmärrettävää selitystä ei ole."

        Kyllä selitys on. Alkuräjähdys jne. ja niillä on todisteet. Kaikkea emme toki tiedä.

        "Jos se ei mahdu ihmisen älyyn ja ymmärryskykyyn, niin sitä ei voi olla olemassa tai se ei voi olla niin."

        Lopeta valehtelu. Sinulle on monta kertaa selitetty, miksi tuo väitteesi on väärä.

        "Kaikessa olevaisessa on yliluonnollisen maku."

        Mutusi ei perustele mitään.

        "On epärealistista olettaa, että kaikki olevainen voitaisiin selittää jonkinlaisella rytmittelyllä esim. evoluutiomekanismilla ja räjähdys- ja tiivistymisteorioilla. Jos elämä on vain luonnollista kemiaa, niin miksi ihmeessä sitä ei kyetä mallintamaan luonnollisella tasolla?"

        Emme toki tiedä kaikkea, mutta ei se tietämättömyys tarkoita, että Jumala on olemassa.

        "Ole hyvä ja kerro, mikä Aukinon alustuksessa oli vikana?"

        Se, että se on täyttä hölynpölyä.

        "Todennäköisesti vain nolaat itsesi sillä, että yrität olla muita viisaampi ja älykkäämpi."

        Hölynpölyä ei tarvitse edes kumota millään, joten mitään älykkyytä ei tarvita.

        "Nöyrä ymmärtää, että Aukinon kolmiulotteisuus pohdinnassa oli jotain läpi vievää. Sen vuoksi kukaan ei juurikaan viitsi kommentoida Aukinon väitteitä kolmiulotteisuudesta."

        Hölynpölyyn uskominen ei ole nöyryyttä. Ei itsensä kehuminen nöyräksi ole nöyryyttä, ennemminkin päinvastoin.



    • Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?

      Douglas Adams

      • Kx3*

        Douglasin suuria totuuksia :)


    • Tämäkin perkele

      Vedäs jeppe vittu olkas yli ja mee käännyttään lahopöitä. Täällä toi jonkutus korkeintaa saa aikaan vitutusta!

    • Justiinsa yoo

      Alkaako ateistin pannu keittämään!

      Turha sitä nyt on hihoja polttaa.
      Täähän on vaan ajatustenvaihtoa.

      Ei näköjään hermo kestä keskustelua.

      • Pöhh

        Tämäkin perkele=Justiinsa yoo


    • Miukumiuku höhöhöö

      "Jokainen ateisti varmasti myöntää, että maailmankaikkeus on olemassa. Silloin on välttämätön totuus myös se, että joku on sen luonut. Jokainen uskova tietää, että kaiken luoja on Jumala."

      Ja se "Jumala" on itse asiassa minä, ei mikään Koraanin tai Raamatun hölynpöly. Todistappa vääräksi.

    • Usko elää

      Se on sääli, että ihminen omistaa putkiaivot.
      Valaistus todellisuuteen on näköjään harvinaisempaa kuin luulin.
      Olen itse kokenut kyseisen useaan kertaan ja "säälitellyt" (sikäli kuin olisin ansainnutkin Häntä elämääni...) etten enempää saanut Luojaani yhteyttä pitää ja Elämän Ihmettä laajemmasti todeta.

      - Totuuden-kirja on jokaiselle annettu sieluun. Voi vain toivoa, että sitä käytetäänkin - muuhun kuin Egonsa palvontaan.

      • "- Totuuden-kirja on jokaiselle annettu sieluun. Voi vain toivoa, että sitä käytetäänkin - muuhun kuin Egonsa palvontaan."

        Hei kerro ihmeessä mikä on esittämäsi Totuuden-kirja ?

        Olen todella kiinnostunut lukija ja nyt kun on löytynyt todellista totuutta käsittelevä opus niin siinä riittää varmasti ihmettelemistä.

        itse olen tähän asti laittanut ilmaisun totuus lainausmerkkeihin mutta oma käsitykseni on asioista seuraava - todellisuus.


    • uusiajatteleva

      aloitus:
      "Koska ateistit kieltävät Jumalan olemassaolon, heidän pitäisi keksiä joku järkevä vaihtoehtoehtoinen selitys sille, kuinka maailmankaikkeus on voinut syntyä tyhjästä ja olemattomuudesta ilman Jumalaa. "

      Voi pyhä jysäys Miten Jaakobilla on puurot velliastiassa ja hellahalot laskiämpärissä. Hän vannookin muissa viesteissä, että olevainen onkin 13.8 mrd vuotta vanha raamatun 6.000 vuoden sijasta. Hän ohimennen kieltää raamatullisen luomisen mutta siirtää sen universumin ns. Big Bangiin.
      Tämä sivuhuomiona.

      Aloitus vannoo universumin putkahtaneen tyhjästä ja vaatii ateisteja selittämään miten se olisi muuten mahdollista kuin kristittyjen jumalan ansiosta.

      Sanottakoon vielä kerran, että universumissa oleva materia ei ole tullut tyhjästä. Jokainen gramma jossain olomuodossa oli olemassa tuhansia mrd vuosia sitten äärettömän kauan sitten
      Kreationismin luomisteoria kumoutuu kristinuskollakin. Jos Jumala loi universumin tyhjästä, äärettömän laaja avaruus ei ollut tyhjä. Siinähän oli hypoteesin mukaan Jumala olemassa. Siis kreationismi tai raamatullinen luominen kumoaa absoluuttisen tyhjyyden olemassaolon.

      Miten voimme asian käsittää!
      Absoluuttista tyhjiötä ei voi olla, koska tämä havaitsemamme todellisuus on jotakin. Nimittäkäämme sitä materiaksi. Se on tieteessä omasuttu nimitys.
      Koska materiaa ei voi luoda tyhjästä, se ei myöskään voi kadota. Edelleen voimme päätellä, että materia on ollut ja tulee olemaan ikuisesti olipa sen olomuodot mitkä hyvänsä.
      Materiaa ja kristittyjen jumalaa ei voi samaistaa. Materia ei ole luonut itseään, eikä materia voi "luoda" jotain sen ulkopuolella olevaa.
      Materian ominaisuutena liike vaikuttaa sen olomuotojen alituiseen muuttumiseen.

      Absoluuttisen tyhjiön teoria on näkynyt viime vuosina usein kristittyjen sanavarastossa jumalallisen luomisen tukena.

      • SamiA

        ”Absoluuttista tyhjiötä ei voi olla”

        Ei olekaan – ainakaan universumissa. Koska näin on, universumissa on kitkaa, joka tarkoitta sitä, että kappaleet eivät voi pyöriä toistensa ympäri loputtomasti. Kitka hidastaa maailmankaikkeutta, joka ei suinkaan ole ikiliikkuja.

        ”Edelleen voimme päätellä, että materia on ollut ja tulee olemaan ikuisesti olipa sen olomuodot mitkä hyvänsä.”

        Mitään tieteellistä selitystä materian olemassa ololle ei varsinaisesti ole. Joku rähähdys ei selitä mitään materiasta ja järjestyksestä. Enneminkin olisi tieteellistä väittää ,että materiaa ei voi olla olemassa. Toisinpäin ajateltuna en ymmärrä mitä tieteellistä siinä on, että materiaa on olemassa?


      • SamiA kirjoitti:

        ”Absoluuttista tyhjiötä ei voi olla”

        Ei olekaan – ainakaan universumissa. Koska näin on, universumissa on kitkaa, joka tarkoitta sitä, että kappaleet eivät voi pyöriä toistensa ympäri loputtomasti. Kitka hidastaa maailmankaikkeutta, joka ei suinkaan ole ikiliikkuja.

        ”Edelleen voimme päätellä, että materia on ollut ja tulee olemaan ikuisesti olipa sen olomuodot mitkä hyvänsä.”

        Mitään tieteellistä selitystä materian olemassa ololle ei varsinaisesti ole. Joku rähähdys ei selitä mitään materiasta ja järjestyksestä. Enneminkin olisi tieteellistä väittää ,että materiaa ei voi olla olemassa. Toisinpäin ajateltuna en ymmärrä mitä tieteellistä siinä on, että materiaa on olemassa?

        "Koska näin on, universumissa on kitkaa, joka tarkoitta sitä, että kappaleet eivät voi pyöriä toistensa ympäri loputtomasti. Kitka hidastaa maailmankaikkeutta, joka ei suinkaan ole ikiliikkuja. "

        Höpöhöpö. Kitkan syntyminen vaatii sitä, että kappaleet ovat tarpeeksi lähellä toistaan.

        "Joku rähähdys ei selitä mitään materiasta ja järjestyksestä."

        Alkuräjähdys kuitenkin selittää maailmankaikkeuden syntyä.

        "Enneminkin olisi tieteellistä väittää ,että materiaa ei voi olla olemassa."

        Höpöhöpö. Älä puhu tieteestä, kun et siitä mitään ymmärrä.


    • Luojan lapsia

      Oletko sitä mieltä, että sattumanvarainen "liike" on luonut maailman materiasta?

      Voisiko lentokonehallin läpi puhaltava tuulenpuuska koota jumbojettiä, jolla voidaan lentää?

      Eikö liike, jos se luo jotakin vaadi äärimmäistä tarkkuutta, jotta tuloksena olisi edes jotenkin toimiva ja tarkoituksenmukainen kokonaisuus?

      Eikö olisi loogisempaa ajatella, että Jumala loi tämän maailman materiaa apuna käyttäen kuin väittää, että materia liikkuessaan loi elämällä suotuisat olot ja sai aikaan elollisen elämän?

      Mistä se kaikki tieto on tullut tähän maailmaan, jos kaikki on ollut vain sattumanvaraista liikettä?

      Mikään sattumanvaraisuus ei voi saada aikaan tietoa eikä mikään toimi ellei se tieto ole tarkkaan järjestetty tietyllä tavalla.

      Et voi rakentaa herätyskelloa ravistamalla sen osia muovikassissa. Vaikka saisitkin sillä tavoin sen jollakin lailla kasaan, se ei tarkoita vielä sitä, että se toimisi.

      Eli on loogisesti perustellumpaa ajatella, että Jumala on luonut maailman kuin ajatella, että kaikki on syntynyt sattumien kautta itsekseen.

      • sefsfef

        Jumalasi varmaan loi sitten bakteerit,viirukset ja tauditkin koska eihän ne voi itsestään ilmaantua.

        Joten jumalasi loi taudit,synnin ja kuolemat.


      • GldnTmLvr

        "Oletko sitä mieltä, että sattumanvarainen "liike" on luonut maailman materiasta?"
        Teillä kretumutuilla tuntuu olevan joku outo mieltymys tuohon sanaan "sattuma". Selitäppä mitä sinä itse oikeasti tarkoitat puhuessasi sattumanvaraisesta? Tulee aina vähän sellainen tunne, että te "sattumaa" keskusteluun heittelevät uskikset ette itsekkään edes tiedä mitä sillä sanalla tarkoitatte.

        "Voisiko lentokonehallin läpi puhaltava tuulenpuuska koota jumbojettiä, jolla voidaan lentää?"
        Teoriassa kyllä, mutta todennäköisyys on niin mitätön, että voidaan oikeastaan puhua mahdottomuudesta.

        "Eikö liike, jos se luo jotakin vaadi äärimmäistä tarkkuutta, jotta tuloksena olisi edes jotenkin toimiva ja tarkoituksenmukainen kokonaisuus?"
        Ei vaadi.

        "Eikö olisi loogisempaa ajatella, että Jumala loi tämän maailman materiaa apuna käyttäen kuin väittää, että materia liikkuessaan loi elämällä suotuisat olot ja sai aikaan elollisen elämän?"
        Ei, koska se ei oikeasti edes vastaa kysymykseen miten maailmankaikkeus on syntynyt, vaan ainoastaan kiertää kysymyksen vastaamalla, että sen valmisti joku jota emme ymmärrä senkään vertaa kuin universumia itseään. Se on pelkkä tyhjä hypoteesi, joka synnyttää lisää kysymyksiä vastaamatta yhteenkään.

        "Mistä se kaikki tieto on tullut tähän maailmaan, jos kaikki on ollut vain sattumanvaraista liikettä?"
        Edelleenkin, mitä sinä tarkoitat "sattumanvaraisella"?

        "Mikään sattumanvaraisuus ei voi saada aikaan tietoa eikä mikään toimi ellei se tieto ole tarkkaan järjestetty tietyllä tavalla."
        Perustele, miksei tuollainen "sattumanvarainen" tapahtuma voisi saada aikaan tietoa?

        "Et voi rakentaa herätyskelloa ravistamalla sen osia muovikassissa. Vaikka saisitkin sillä tavoin sen jollakin lailla kasaan, se ei tarkoita vielä sitä, että se toimisi."
        Universumi ei ole herätyskello.

        "Eli on loogisesti perustellumpaa ajatella, että Jumala on luonut maailman kuin ajatella, että kaikki on syntynyt sattumien kautta itsekseen."
        Ei edelleenkään ole.


      • "Voisiko lentokonehallin läpi puhaltava tuulenpuuska koota jumbojettiä, jolla voidaan lentää?"

        Ei, koska luonnoilmiöt eivät kokoa asioita tiettyjä tarkoituksia varten.

        "Eikö liike, jos se luo jotakin vaadi äärimmäistä tarkkuutta, jotta tuloksena olisi edes jotenkin toimiva ja tarkoituksenmukainen kokonaisuus?"

        Miksi kuvittelet, että liike loisi jotain tarkoituksenmukaista?

        "Eikö olisi loogisempaa ajatella, että Jumala loi tämän maailman materiaa apuna käyttäen kuin väittää, että materia liikkuessaan loi elämällä suotuisat olot ja sai aikaan elollisen elämän?
        "

        Ei ole, koska ei ole mitään näyttöä siitä, että elämä olisi luotu jotain tarkoituksta varten.

        "Mistä se kaikki tieto on tullut tähän maailmaan, jos kaikki on ollut vain sattumanvaraista liikettä?"

        Kaikki ei ole vain sattumanvaraista liikettä. Älä lähde kysymykssäsi virheellisistä lähtökohdista.

        "Mikään sattumanvaraisuus ei voi saada aikaan tietoa eikä mikään toimi ellei se tieto ole tarkkaan järjestetty tietyllä tavalla."

        Kaikki ei ole vain sattumanvaraista. Älä lähde väitteissäsi virheellisistä lähtökohdista.

        "Et voi rakentaa herätyskelloa ravistamalla sen osia muovikassissa."

        Vosiitko kertoa, miksi luonnonvoimat yrittäisivät rakentaa herätyskellon?

        "Eli on loogisesti perustellumpaa ajatella, että Jumala on luonut maailman kuin ajatella, että kaikki on syntynyt sattumien kautta itsekseen. "

        Ei ole, koska lähdet virheellisestä oletuksesta, jota et ole pystynyt perustelemaan millään tavalla. Maailmaa ei ole luotu meitä varten vaan me olemme kehittyneet maailmaan. Siitä todistaa jo se, että 99,9999...% maailmankaikkeudesta on meille turhaa. Maailmankaikkeus on meistä tai elämästä täysin välinpitämätön ja pääosin suorastaan vahingollinen.


      • "Oletko sitä mieltä, että sattumanvarainen "liike" on luonut maailman materiasta?"

        Heh, tulee mieleen oma selitykseni asioille jonka mukaan tila jossa ei olisi mitään "liikettä" on paradoksi ja toteutuessaan tuottaa aina valtavan määrän "liikettä".

        Ajatellaan että maailmankaikkeuden rakennetta voisi kuvata eräänlaisena suljettuna kaukalona täynnä pallomaisia partikkeleilta jotka törmätessään toisiinsa saattavat sulautua toisiinsa tai jakaantua useampaan osaan samalla jatkaen matkaansa vauhdilla sattumanvaraiseen suuntaan.

        Kyseisessä kaukalossa on eräänlainen keskusta joka vetää jatkuvasti kyseisiä partikkeleita puoleensa ja kun partikkeli pysähtyy kokonaan,se alkaa ajautua kohti kyseistä keskustaa tämän vetovoiman takia. Ja jos kaikki partikkelit pysähtyvät, nämä kaikki kerääntyvät kaukalon keskustaan jonka jälkeen partikkelien välinen paine alkaa lisääntyä kunnes lopulta kyseinen energia vapautuu räjähtävästi vapauttaen partikkelit maailmankaikkeuden keskustasta törmäilemään taas toisiinsa valtavalla nopeudella.

        Tiettyjen partikkeleiden yhdistäminen muodostaa ennenpitkään erilaisia atomeita joissa kyseiset partikkelit liikkuvat hyvin pienessä tilassa ja erilaisista atomeista muodostuu yhdistyessään erilaisia aineita ja muuta materiaa, sopivan atomiyhdistelmän johtaessa ennenpitkään ensimmäisen elävän solun syntyyn ja sen kehittymisen kautta jopa ihmiseen asti.

        En tätä selitystä mitenkään tieteelliseksi väitä mutta itselleni ainakin kyseessä on täysin riittävä selitys maailmankaikkeuden sekä elävien olentojen synnylle ja olemassaololle.

        "Eli on loogisesti perustellumpaa ajatella, että Jumala on luonut maailman kuin ajatella, että kaikki on syntynyt sattumien kautta itsekseen."

        Esimerkkisi ovat absurdeja, se että onkin asian rakentamiseen on tarvittu tietoinen olento ei loogisesti johda siihen päätelmään että kaiken on oltava tietoiden olennon rakentamaa. Ihmisten luomat kojeet kuten herätyskello ja lentokone on hyvin eri tyyppisiä asioita kuin vaikkapa luonto, elävät olennot ja maailmankaikkeus on.

        Ihminen omaa kyvyn kehittyä toisenlaiseksi koska ihminen on lisääntymiskykyinen biologinen rakennelma jonka jälkeläisen ominaisuudet voivat poiketa vanhemmistaan, täten mahdollistaen itsenäisen evoluution.

        Toisaalta herätyskello tai lentokone ovat mekaanisia rakennelmia jotka eivät kykene kehittymään itsestään tai lisääntymään vaan vain ihminen voi rakentaa seuraavan herätyskellon tai lentokoneen sukupolven ja täten kyseiset kojeet voivat kehittyä vain ihmisen tietoisuuden avustuksella.

        Ja loogisesti perustelluin vastaus kysymykseen on aina se että sekä itsestään kehittyminen että luominen ovat mahdollisia. Ja on aina perustellumpaa olettaa asioiden syntyneen sattumusten kautta niin kauan kunnes toisin todistetaan, koska ei ole mitään perusteita nimittää mahdollisesti olemassaolevaa luojaolentoa Jumalaksi.


      • SamiA
        sefsfef kirjoitti:

        Jumalasi varmaan loi sitten bakteerit,viirukset ja tauditkin koska eihän ne voi itsestään ilmaantua.

        Joten jumalasi loi taudit,synnin ja kuolemat.

        "Jumalasi varmaan loi sitten bakteerit,viirukset ja tauditkin koska eihän ne voi itsestään ilmaantua."

        Bakteerit ja virukset ovat tarpeellisia.
        Uskon, että alkuperäinen tarkoitus oli elämän suojeleminen.
        Ilman Bakteereita ja viruksia todennäköisesti kuolisimme sukupuuttoon nopeammin.


      • SamiA kirjoitti:

        "Jumalasi varmaan loi sitten bakteerit,viirukset ja tauditkin koska eihän ne voi itsestään ilmaantua."

        Bakteerit ja virukset ovat tarpeellisia.
        Uskon, että alkuperäinen tarkoitus oli elämän suojeleminen.
        Ilman Bakteereita ja viruksia todennäköisesti kuolisimme sukupuuttoon nopeammin.

        "Bakteerit ja virukset ovat tarpeellisia. "

        Usein ne ovat myös haitallisia.

        "Uskon, että alkuperäinen tarkoitus oli elämän suojeleminen. "

        Haitalliset bakteerit ja virukset eivät suojele elämää vaan tuhoavat sitä.


      • ertert kirjoitti:

        "Bakteerit ja virukset ovat tarpeellisia. "

        Usein ne ovat myös haitallisia.

        "Uskon, että alkuperäinen tarkoitus oli elämän suojeleminen. "

        Haitalliset bakteerit ja virukset eivät suojele elämää vaan tuhoavat sitä.

        Tuo haitallisuus/hyödyllisyys riippuu vain siitä miltä kantilta asiaa katsoo.


    • uusiajatteleva

      Kreationismin eräs metafyysinen väite on materian liikkeen sattumanvaraisuus ja ilmeisesti he sillä tarkoittavat tarkoituksetonta vastineena jumalalliselle suunnitelmalle.
      Kun tarkastelemme universumin historiaa tai mitä tahansa materiakokonaisuuden olemusta, huomaamme yleisiä lainalaisuuksia, syitä ja seurauksia, välttämttämyyttä ja sattumaa, yleistä ja erityistä yms.
      Materiaosaset saattavat poukkoilla sattumavaraisesti (todennäköisyysperiaate) mutta siinäkin toimii myös vättämättömyys tiettyjen rajojen sisällä (esim. tikanheiton osumatarkkuus).



      "Voisiko lentokonehallin läpi puhaltava tuulenpuuska koota jumbojettiä, jolla voidaan lentää?"

      Tässä jälleen metafysiikan mestarinäyte. Koska tuulenpuuska ei voi koota valmista lentokonetta, materia ja sen liike ei voi synnyttää mitään.
      Aivan päätön perusasettamus.

      "Alkuräjähdys" synnytti laajenevan universumin, ei tyhjästä vaan toisesta tilasta.
      Liike synnytti atomit, aurinkokunnat, galaksit. ym. Tiettyjen ehtojen (maankaltaiset) perusteella maassa syntyivät eka solut, bakteerit ja luonnonvalinta jatkoi ihmislajiin saakka.
      Homo Sapiens ei tiennyt koneista 200.000 vuotta sitten pöläystäkään.
      Lajin tietoisuus kehittyi olemisen mukana lainomaisena prosessina ja lentokone syntyi ihmisen käsistä.

      Missään kehitysketjun vaiheessa ei tarvitse eikä voikaan olla "henkien" sekaantumista.

      Tuulenpuuska ei synnytä lentokonetta. Se on oikea arvio.
      Muinainen "alkuräjähdys" osaltaan johti tähän avaruuden kolkkaan ja maapallolle ja Homo Sapiens lajiin ja lentokone syntyi.
      Prosessi ei tarvitse henkiä.

    • Luojan lapsia

      Mikä on todennäköisyys sille, että kaikki on syntynyt sattumalta?

      Kosmologiassa on löydetty kuusi lukuvakiota, jotka tekevät elämän maapallolla mahdolliseksi. Jos jokin niistä olisi piirunkaan verran pienempi tai suurempi, maailmaa ja maailmankaikkeutta ei olisi olemassa.

      Niin sanottu pimeä energia löydettiin vasta 1998. Jos sen arvo olisi nykyistä suurempi, alku.universumi olisi romahtanut kasaan tai laajentunut liian nopeasti. Galakseja ja elämää ei olisi.

      Toinen luku kuvaa heliumatomin ytimen sidosenergian suuruutta, määrää ja muiden atomien syntyä. Lukuarvo on 0, 007. Jos se olisi 0, 006 tai 0, 008 meitä ei olisi olemassa. Pienempi lukuarvo vaikuttaisi sen, että tähdet eivät syttyisi, eikä syntyisi elämälle välttämätöntä hiiltä ja happea. Suurempi luku ei jättäisi jäljelle vetyä, joten meillä ei olisi vettäkään.

      Alkuräjähdyksessä elämälle välttämättömiä ehtoja on kuvattu 1/ 100 000 tarkkuudella. Jos luku olisi pienempi, maailmankaikkeuteen ei voisi syntyä mitään rakenteita. Se olisi pimeä ja piirteetön. Jos luku olisi suurempi, isot mustat aukot nielisivät kaikki tähdet, jopa auringon.

      Sähkömagneettisen voiman ja painovoiman v'älisen suhteen lukuarvo on 10 potenssiin 36. Jos siinä olisi muutama nolla vähemmän, mittasuhteet olisivat huomattavasti pienempiä, eikä mikään eläisi hyönteistä suuremmaksi.

      Unversumin laajenemisen vauhti on elämälle juuri sopivan suotuisa. Jos painovoima olisi voimakkaampi, maailmankaikkeus olisi jo romahtanut kasaan.
      Jos se olisi heikompi, aine ei olisi voinut koskaan pakkautua tähdiksi ja galakseiksi. Ilman tähtiä ei olisi elämää.

      Jos paikkaulottuvuuksien määrä poikkeaisi suuntaan tai toiseen, elämää ei olisi
      kaksi- ja neliulotteisessa maailmassa, eivätkä taivaankappaleet pysyisi kierto- radoillaan.

      Nämä mainitut lukuvakiot eivät näytä jättävän elämän syntyä tai olemassa oloa sattuman varaan. Sattumaan uskovilla ihmisillä on aika paljon selitettävää itselleen.

      • "Mikä on todennäköisyys sille, että kaikki on syntynyt sattumalta?"

        Miksi olettaa, että kaikki on syntynyt sattumalta?

        "Jos sen arvo olisi nykyistä suurempi, alku.universumi olisi romahtanut kasaan tai laajentunut liian nopeasti. "

        Mikä arvo?

        "Toinen luku kuvaa heliumatomin ytimen sidosenergian suuruutta, määrää ja muiden atomien syntyä. Lukuarvo on 0, 007. Jos se olisi 0, 006 tai 0, 008 meitä ei olisi olemassa."

        Ei meitä, mutta ehkä jotain muuta. Miten voit laskea todennäköisyyttä, jos et tiedä todennäköisyysavaruutta?

        "Pienempi lukuarvo vaikuttaisi sen, että tähdet eivät syttyisi, eikä syntyisi elämälle välttämätöntä hiiltä ja happea. Suurempi luku ei jättäisi jäljelle vetyä, joten meillä ei olisi vettäkään."

        Ehkä syntyisi jotain toisia atomeja. Miten voit laskea todennäköisyyttä, jos et tiedä todennäköisyysavaruutta?

        "Alkuräjähdyksessä elämälle välttämättömiä ehtoja on kuvattu 1/ 100 000 tarkkuudella."

        Mitä tuo tarkoittaa? Mikä tuo ehto on? Oletko kopioinut tekstitisi jostain sitä ymmärtämättä, koska siinä ei ole mitään järkeä? Antaisitko lähteen?

        "Sähkömagneettisen voiman ja painovoiman v'älisen suhteen lukuarvo on 10 potenssiin 36. Jos siinä olisi muutama nolla vähemmän, mittasuhteet olisivat huomattavasti pienempiä, eikä mikään eläisi hyönteistä suuremmaksi."

        Voisi kuitenkin syntyä toisenlaista elämää. Elämä on nimittäin kehittynyt maailmakaikkeuteen, maailmankaikkeus ei ole kehittynyt elämää varten.

        "Unversumin laajenemisen vauhti on elämälle juuri sopivan suotuisa. Jos painovoima olisi voimakkaampi, maailmankaikkeus olisi jo romahtanut kasaan.
        Jos se olisi heikompi, aine ei olisi voinut koskaan pakkautua tähdiksi ja galakseiksi. Ilman tähtiä ei olisi elämää."

        Mihin se pimeä energia unohtui?

        "Nämä mainitut lukuvakiot eivät näytä jättävän elämän syntyä tai olemassa oloa sattuman varaan. Sattumaan uskovilla ihmisillä on aika paljon selitettävää itselleen. "

        Ongelmasi on se, että heittelet lukuarvoja ja väitteitä vailla mitään tietoa siitä, miten maailmankaikkeus muotoutuisi ja miten eri vakiot muuttuisivat toisten vaikoiden muuttuessa. Koko kirjoituksesi perustuu siihen, että luot kuvaa, että tietäisimme, miten tapahtuisi, mutta niin ei oikeasti ole. Yrität vedota todennäköisyyksiin, joiden tapauksessa emme oikeasti tiedä todennäköisyysavaruutta ja todennäköisyyttä on oikeasti mahdoton laskea.

        Todellisuudessa sinulla on paljon selitetävää itsellesi ja muille. Voisit vaikka alkaa siitä, mistä sinä tuon huuhaatekstisi kopioit, kun siinä heitellään epämääräisesti lukuarvoja, joilla ei edes ole määreitä. Veikkaan, että olet kopioinut teksitisi suoraan jostain ja et sinä eikä kirjoittaja ymmärrä asiasta mitään.


      • Cooco

        Muistapa se, että sinun olemassaolosi on myös erittäin, erittäin, epätodennäköistä ja siitä huolimatta siinä olet.
        Laskepa vaikka, kuinka todennäköisesti vanhempasi tapasivat ja kuinka todennäköisesti juuri se tietty siittiö hedelmöitti sen tietyn munasolun.
        Ja laske molemmille vanhemmillesi sama. Ja isovanhemmillesi. Ja heidän vanhemmilleen. Ja niin pois päin, ihan niin pitkälle, kuin tahdot, oli sitten Aatamiin ja Eevaan asti, jos haluat.
        Ja laske sitten, kuinka todennäköistä on, että jokainen ihminen maanpäällä on juuri tämä ihminen, eikä joku muu.

        Hemmetin epätodennäköistä, mutta silti näin on!

        Ja ennenkuin isket "Herran suunnitelma" korttia pöytään, muista, että jos syntymäsi ja jokainen tapahtuma joka on johtanut joka ikiseen isoisoisoisoisojne..vanhemman syntymiseen olisi suunniteltu, ei meillä olisi vapaata tahtoa, vaan kohtalo olisi jokaisella ennaltamäärätty (ja siitä teoriastahan kristityt ei tykkää), sillä meidän pitäisi tavat tietyt ihmiset tiettyyn aikaan tietyssä paikassa, jotta suunnitelma toteutuisi.


      • pekka-

        Ei tuossa tarivta kuin sinun selittelyäsi itsellesi.

        Onko kretiineille aivan mahdotonta sietää sellaista tilannetta, jossa emme tiedä vielä (ehkä emme koskaan) kaikkea. Kun kretyiini huomaa asian, jota ei teidetä, vaikkapa ikoinaan ukkosen synty, sijoittaa hän tähän jumalansa.

        Jumala on nollahypoteesi. Synonyymi kasittelle "en tiedä".


      • "Mikä on todennäköisyys sille, että kaikki on syntynyt sattumalta?"

        Varsin hyvä itseasiassa, meillä ei ole pahemmin dataa oikeasti kuin nimenomaan sattumalta syntymisestä eikä meillä muutenkaan oikein ole syytä olettaa muuta ainakaan tässä vaiheessa.

        "Kosmologiassa on löydetty kuusi lukuvakiota, jotka tekevät elämän maapallolla mahdolliseksi. Jos jokin niistä olisi piirunkaan verran pienempi tai suurempi, maailmaa ja maailmankaikkeutta ei olisi olemassa."

        Tämä ei todista kuin sen että elämää planeetalla ja maailmankaikkeuksia ylipäänsäkin on olemassa vain tietyissä olosuhteissa. Ja sinänsä kyseisten olosuhteiden synnyn todennäköisyyttä on varsia vaikea oikeasti arvioida, puhumattakaan myös siitä että on myös mahdollista että vakiot jotka vallitsevat tässä maailmankaikkeudessa eivät välttämättä päde muissa maailmankaikkeuksissa.

        "Alkuräjähdyksessä elämälle välttämättömiä ehtoja on kuvattu 1/ 100 000 tarkkuudella. Jos luku olisi pienempi, maailmankaikkeuteen ei voisi syntyä mitään rakenteita. Se olisi pimeä ja piirteetön. Jos luku olisi suurempi, isot mustat aukot nielisivät kaikki tähdet, jopa auringon."

        Ja mistäs sinä päättelet ettei tällaisia maailmankaikkeuksia olisi olemassa? Me vain satuimme onneksemme yhteen monista maailmankaikkeuksista joissa rakenteita kykeni syntymään ja tätä kautta myös ennenpitkään putkahti elämä olevaisuuteen.

        "Nämä mainitut lukuvakiot eivät näytä jättävän elämän syntyä tai olemassa oloa sattuman varaan. Sattumaan uskovilla ihmisillä on aika paljon selitettävää itselleen."

        Tunnut kovasti unohtavan yhden asian, perspektiivin nimittäin. Tunnut olettavan tämän olevan ensimmäinen maailmankaikkeus ja tunnut olettavan tämän myös olevan ainoa maailmankaikkeus joka tällä hetkellä on olemassa. Kyseisten seikkojen ottaminen huomioon tekee todennäköisyyksien laskemisesta käytännössä mahdotonta. Lisäksi on mahdotonta lähteä laskemaan että kuinka usein nimenomaan elämälle suotuisia maailmankaikkeuksia syntyy koska meillä on dataa nimenomaan vain yhdestä maailmankaikkeudesta.

        Asiat ovat siis täysin uskottavan sattuman rajoissa.


    • uusiajatteleva

      "Kosmologiassa on löydetty kuusi lukuvakiota, jotka tekevät elämän maapallolla mahdolliseksi. Jos jokin niistä olisi piirunkaan verran pienempi tai suurempi, maailmaa ja maailmankaikkeutta ei olisi olemassa."

      Kreationistit esittävät siteerauksen perusteella että Luoja suunnitteli vakiot (mutta ei luonut kuten raamattu kertoo!).

      Siteeraus oikeasti kertoo, millaisia luonnonvakioita on olemassa ja että pienikin poikkeama ei olisi synnyttänyt tämänkaltaista universumia eikä maapallonkaltaista elämää.
      Ei mitään muuta eikä varsinkaan jumalia.

      Universumeja on rajattomassa avaruudessa valtavat määrät (looginen oletus) Nekin ovat jatkuvassa liikkeen ja muutoksen tilassa. Törmäilevät toisiinsa yms.
      Siteeraus kertoo, että maankaltaiselle elämälle täytyy olla nämä ja nämä luonnonvakiot.
      Voi olla että vain osassa universumeja ei voi syntyä mitään elollista. Emme vielä tiedä.

    • Luojan lapsia

      Olemmeko yhtä mieltä siitä, että pienikin poikkeama mainitsemissani lukuvakioissa, jotka ovat luoneet mahdollisuuden elämän synnylle ja sen ylläpitämiselle, vaarantaa elämän tällä planeetalla?

      • "Olemmeko yhtä mieltä siitä, että pienikin poikkeama mainitsemissani lukuvakioissa, jotka ovat luoneet mahdollisuuden elämän synnylle ja sen ylläpitämiselle, vaarantaa elämän tällä planeetalla? "

        Voisitko kertoa, mitä nuo lukuvakiot ovat. Et ole antanut niille edes määreitä. Jospa laittaisit lähteen, mistä nuo tekstisi olet kopioinut, niin asian arvioiminen olisi helpompaa.


      • 19+12
        ertert kirjoitti:

        "Olemmeko yhtä mieltä siitä, että pienikin poikkeama mainitsemissani lukuvakioissa, jotka ovat luoneet mahdollisuuden elämän synnylle ja sen ylläpitämiselle, vaarantaa elämän tällä planeetalla? "

        Voisitko kertoa, mitä nuo lukuvakiot ovat. Et ole antanut niille edes määreitä. Jospa laittaisit lähteen, mistä nuo tekstisi olet kopioinut, niin asian arvioiminen olisi helpompaa.

        Luojan lapsia on ollut paikalla aikaisemminkin?

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9361365#comment-48732161-view


      • 19+12 kirjoitti:

        Luojan lapsia on ollut paikalla aikaisemminkin?

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9361365#comment-48732161-view

        "Luojan lapsia on ollut paikalla aikaisemminkin?
        "

        Ilmeisesti. Ihan yhtä huonosti kopioitu viritelmä sielläkin oli. Olisihan se tietysti toivottavaa, että kopioiva henkilö edes yrittäisi ymmärtää kopioimansa asiat, mutta ei se näköjään kaikilta luonnistu.


    • Miksi maailmankaikkeuden luoja ei voi olla objekti, jolla ei ole tietoisuutta?
      Tai miksi se ei voi olla luonnonvoima? Mielestäni nämä kaksi vaihtoehtoa ovat esitettyjen havaintojen perusteella varsin hyviä oletuksia

    • Niin, tuota joo

      "Jokainen ateisti varmasti myöntää, että maailmankaikkeus on olemassa."

      No jaa, varmaan jokunen solipsisti ateisti on olemassa, joten ei tuokaan ihan paikkaansa pidä. Mutta aloitetaan tuosta hypoteesista.

      "Silloin on välttämätön totuus myös se, että joku on sen luonut."

      Jaaa non sequitur. Sen pituinen se.

    • Karvapiiras

      Ahvena tämän on tehny jos oli jumala niin kovast hää ujo on.

    • Jaakobin itsepetos

      Eikun jatkuu... :(

    • uusiajatteleva

      Aloitus voisi aivan yhtä hyvin väittää ihmeteoksi Helsinkiä 14.12.2012.
      Hän voisi sanoa, että eihän Helsinki ole voinut syntyä tuulen puhalluksesta tai tyhjästä tai soraa säkissä heiluttelemalla ja siksi alkusyyn täytyy olla "jumala".

      Tällaisilla kreationistien metafyysisllä teorioilla saadaan henki kaiken syyksi.
      Metafysiikkaa siksi, että unohdetaan todellisuus, asetetaan alkuväittämäksi mahdottomuus ja sitten mahdottomuuden toteutumaksi henkiolento.

      Heidän ja uskovaisten logiikka jumalteorioilleen on tiedostuksellinen petos, näennäisesti vakuuttava mutta vähänkin ajettukykyinen pystyy näkemään huiputuksen läpi.
      Oleellista on mielestäni se, että he kumoavat materian liikkeessä vaikuttavan syyn ja seurauksen lain ja asettavat tilalle mileikuvitukselliset hyppelehtimiset.

      • uusiajatteleva
        >>>Tällaisilla kreationistien metafyysisllä teorioilla saadaan henki kaiken syyksi.


    • Jaakob saa taas tarpeettomankin runsain mitoin kaipaamaansa huomiota.

      • Nämä Jaskat tekee raskasta työtään epäkiitolisten keskustelun avaajina, potkusäkkeinä, sylkykuppeina ja kusitolppina. Toisaalta tuntuu, että ne on joko teflonia tai masokisteja, koska tulevat tänne uudelleen ja uudelleen. Jos tuttuja olis, niin sääliksi kävisi. Mutta onhan näillä jaskoilla ja eskoilla sentään se Totuus ja Iankaikkinen elämä.
        ;-)


      • ikiateisti kirjoitti:

        Nämä Jaskat tekee raskasta työtään epäkiitolisten keskustelun avaajina, potkusäkkeinä, sylkykuppeina ja kusitolppina. Toisaalta tuntuu, että ne on joko teflonia tai masokisteja, koska tulevat tänne uudelleen ja uudelleen. Jos tuttuja olis, niin sääliksi kävisi. Mutta onhan näillä jaskoilla ja eskoilla sentään se Totuus ja Iankaikkinen elämä.
        ;-)

        Vilkaisepa joskus kreationismipuolelta millaisia päästöjä Uskovainen Uskis / Sepä Se / Juuhpajuuh tuottaa...

        Ongelmahan on siinä ettei ole *aivan* varmaa ovatko jaakobit ja sepäset trolleja - entäs jos he sittenkin ovat oikeasti jumalahumalassa?


      • naapurin.kissa kirjoitti:

        Vilkaisepa joskus kreationismipuolelta millaisia päästöjä Uskovainen Uskis / Sepä Se / Juuhpajuuh tuottaa...

        Ongelmahan on siinä ettei ole *aivan* varmaa ovatko jaakobit ja sepäset trolleja - entäs jos he sittenkin ovat oikeasti jumalahumalassa?

        "Ongelmahan on siinä ettei ole *aivan* varmaa ovatko jaakobit ja sepäset trolleja - entäs jos he sittenkin ovat oikeasti jumalahumalassa?"

        Onko sillä niin merkitystä. Kyllä trollinkin pitää aika sekaisin olla, kuka selväjärkinen sellaista puuhailisi. Mietihän kuinka hieno tapaus sen kamelitrollin täytyy olla.


      • naapurin.kissa kirjoitti:

        Vilkaisepa joskus kreationismipuolelta millaisia päästöjä Uskovainen Uskis / Sepä Se / Juuhpajuuh tuottaa...

        Ongelmahan on siinä ettei ole *aivan* varmaa ovatko jaakobit ja sepäset trolleja - entäs jos he sittenkin ovat oikeasti jumalahumalassa?

        Kyllä jaska, samppa ja esko ainakin on uskossa.
        Jumalahumalan asemasta heillä tuntuu olevan mielumminkin Jumalakrapula, koska jotkut julkijumalattomat ateistit särkee, pilaa ja häiritsee heidän yliluonnollista jumal_illuusiotaan tämän tästä.


      • ertert kirjoitti:

        "Ongelmahan on siinä ettei ole *aivan* varmaa ovatko jaakobit ja sepäset trolleja - entäs jos he sittenkin ovat oikeasti jumalahumalassa?"

        Onko sillä niin merkitystä. Kyllä trollinkin pitää aika sekaisin olla, kuka selväjärkinen sellaista puuhailisi. Mietihän kuinka hieno tapaus sen kamelitrollin täytyy olla.

        >>>Kyllä trollinkin pitää aika sekaisin olla, kuka selväjärkinen sellaista puuhailisi. Mietihän kuinka hieno tapaus sen kamelitrollin täytyy olla.


      • sefef
        ikiateisti kirjoitti:

        Kyllä jaska, samppa ja esko ainakin on uskossa.
        Jumalahumalan asemasta heillä tuntuu olevan mielumminkin Jumalakrapula, koska jotkut julkijumalattomat ateistit särkee, pilaa ja häiritsee heidän yliluonnollista jumal_illuusiotaan tämän tästä.

        Jaakob on sitä mieltä että Jumalan tappamat 42-lasta ovat kohtalonsa ansainneet.

        "II Kings 2:23-24

        23 From there Elisha went up to Bethel. As he was walking along the road, some boys came out of the town and jeered at him. “Get out of here, baldy!” they said. “Get out of here, baldy!” 24 He turned around, looked at them and called down a curse on them in the name of the LORD. Then two bears came out of the woods and mauled forty-two of the boys."


    • 19+19

      Tyhjästä ei synny mitään. Edes Jumala ei voi luoda tyhjästä mitään. Luominen on ikuisten elementtien järjestämistä. Hän itse on myös kehityksen tulos, sillä mitään täydellistä ei tule hetkessä.
      Entelekia on luomaton täydellisyyteen tähtäävä piirre olemassaolossa.

    • Alussa Jumala loi

      Mitään ei olisi, jos Jumala ei olisi luonnut in kaikkea.

    • Puhutaanko seinälle?

      Jaakob ja SamiA ovat tehneet merkittävän tärkeitä aloituksia tällä palstalla, eikä ateistit käsitä missä typeeryydessä edelleen rypevät

      • bigger bäng

        Rooman keisarin epätoivoinen yritys pitää valtakunta kasassa oli kristinuskon funktio. Kumartakaa konstantinusta, se teille raamatun väsäsi esikristittyjen tarinoista ja pisti ikiaikaiset rooman uskonnon juhlapäivät uusiksi.


      • Lukemalla selviää
        bigger bäng kirjoitti:

        Rooman keisarin epätoivoinen yritys pitää valtakunta kasassa oli kristinuskon funktio. Kumartakaa konstantinusta, se teille raamatun väsäsi esikristittyjen tarinoista ja pisti ikiaikaiset rooman uskonnon juhlapäivät uusiksi.

        Konstantius muutti vain muutamaa kohtaa Raamatusta, ei koko Raamattua.
        Tämä yritys epäonnistui, koska Raamattu on kirjoitettu siihen muotoon, että jos jotain muuttaa, muutos näkyy heti jossain toisessa luvussa.


    • Maarit Uusitalo

      Ateistit tietää, että paholainen on olemassa, eivät he muuten harrastele epäuskoa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      375
      8275
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      162
      2616
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      948
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      863
    5. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      850
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe