Kesäajasta luopuminen

Kellompeli

8

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TurhaKesäAika

      KÄVIN KANNATTAMASSA!

      KÄYKÄÄ MUUTKIN!!!

    • 6 + 12

      Olen käynyt jo, levittäkää linkkiä myös muillekin!

    • Kellon soittaja

      Kellojen siirtelystä on muutakin haittaa kuin vain biologisten rytmien sekoaminen.
      Missään ei ole selvitetty, kuinka paljon työtä vekslaaminen vaatii. Lisäksi tulevat kustannukset virheistä, joita tämä älyttömyys väistämättä aiheuttaa.

      Mahdolliset hyödyt ovat vain teoreettisia ja niin vähäisiä, ettei niitten takia kannattaisi mokomaa rumbaa kahdesti vuodessa toteuttaa. Toki on niin, että maassa on suurempiakin ongelmia, mutta tämän ongelman lopettaminen olisi kuitenkin halpoimmasta päästä.

      Miksi sitä ei sitten tehdä? Kuka hyötyy kellojen siirtelystä? Katainen? Himanen? Sinä?

      • Silti ihan turhaa

        Etkö sitä tiedä miksi aikanaan päätettiin kelloja siirtää? ENERGIAN säästön vuoksi.


    • Kesäaika?

      Jep. Kävin kannattamassa. Unohdetaan viisarit yhteen ja samaan aikaa ympäri vuoden.

    • Kannatan edellistä.

      Olet oikeassa,että meillä kyllä yksi aika riittää.Viisareitten heilutteluon vain juppikeksintö,joka on matkittu mistä muualta kuin ulkomailta,jotta saataisiin enemmän mehut irti työntekijöistä pienimmillä sähkökuluilla.Suomalaiset osaavat kyllä leuhkia saannoksillaan mutta ne vähätkin ihmeensä menettävät ulkomaille? Mitä nytkin työntekijöiden hyvinnvoinnilla teemme kun olemme menettäneet koko teollisuutemme ulkomaille ja leuhkimme ulkomaidenkäskystä oloamme korkean elintason maaksi,jotta kansaivälinen liiketoiminta pystyy keräämään kaikki maapallon varat yksiin käsiin.Loput pikkuvaltiot siellä ovat työjuhtia leipäpalkalla jos sitäkään.Ei asiaa paljon auta jos työttömystyönä siirrymme kesäaikaan tai talviaikaan mikä on keinotekoista,kyllä vuodennajat seuraavaat toisiaan luonnostaankin,Kellot vain siirtämisestä kuluvat,eikä kaikki ammattimiehetkän pysty kunnolla kaikkea siirtämäänkään.Kertokaa nyt viisastellen mitä hyötyä ja miksi aikoja pitää siirtää,muutakin kuin apinoidaksemme ulkomaiden rahamahteja?

    • Gloyd Orangeboar

      Kellot siirtyy, raivot kiihtyy...

    • Kesä/talvi/kesä/talv

      Vuoden turhake!

      Koko kellojen siirtely.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      79
      9021
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5739
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      137
      5118
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      25
      3949
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3500
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3418
    7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      103
      2791
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      41
      2773
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2761
    10. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      4
      2100
    Aihe