Siirrettävät kevyet kotistudiokamat 650D:lle

matkastudio

Canonin 650D kamerana ja tarkoituksena tehdä mahdollisimman edullinen, kevyt ja hyvä siirrettävä kevytstudiokalusto lähinnä henkilökuvauksiin sis. kasvo, puolivartalo, kokovartalo ja muutaman hengen kuvaus.
Ajattelin säädettävää erillissalamaa, muutamaa edullista led-taustavaloa, paria laadukasta mutta edullista kiinteän polttovälin objektiiviä f/1.4-1.8. Olisiko antaa valmiita ehdotuksia. Canon EF 50/1.8 II olisi ajatuksena yhdeksi, koska se on erittäin edullinen ja ilmeisen hyvää kuvaa tekevä, vaikkakin heppoisen oloinen. Kuvanlaatu kuitenkin tärkeintä ja hinta-laatusuhde. Varovasti kun käyttää niin kestänee. Tuolla saanee otettua laadukkaita kavo- ja kokovartalokuviakin? Mitä muita?

2

198

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti minäkin

      Viisikymppisistä ostat f/1.4:n, koska se on mekaanisesti parempi ja saat samalla lisää mahdollisuutta hallita syvyysterävyyttä. Katso, että objektiivissa on "Passed" tarra. Viisikymppistä tehdään myös Japanin ulkopuolella ja laatuerot netin mukaan isoja. Jos päädyt f/1.8 versioon, koita löytää ser I.

      F/1.8 85 mm on toinen tärkeä objektiivi. Kaikista noista kolmesta on kokemusta ja toimivat henkilökuvauksessa. Kolmas on sitten 35 mm, joista tietysti f/1.4 olisi hyvä, mutta f/2.0:lla pärjää.

      Uskoisin noilla kolmella tulevan toimeen. Niissä on sekin hyvä puoli, että vaihtaessasi FF runkoon nuo käyvät. Tarvitset vain 135 mm lisää.

      Verkkokaupalla ja Cyberphotolla on kummallakin ollut myynnissä satunnaisesti studiosalamasettejä, joissa on ollut taustakartongin pitäjä mukana. Olettaisin edullisimman tavan hankkia salamat olevan tuollaisen setin ja sitten täydennykset siihen. Tehot noissa ovat toki kovin vaatimattomia.

    • erillissalama

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1067
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe