mul on kaks marsuu ja ne on kohta puol vuotiaita. ihmeteltiin perheeni kanssa että miksi toinen marsu raapii vähän väliä. jotkut sanoivat että se voi johtua kuumuudeta ja rasvaisesta ruuasta. Nyt löysin marsun silmän vierestä pinen ötökän ja niitä on enemmänkin turkissa. varsinkin silmän viereen niitä tulee vähän väliä. Onko marsulla jotain loisia joista ei tartte välittää vai pitääkö heti juosta lääkäriin?? Pliis auttakaa!!
Tietääkö joku???
tietämätön
4195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa viedä eläinlääkäriin. Munki marsu sai loishäätöpiikin vaikka siltä ei mitään ötököitä löytynytkään..
kiitos! mut kuinka paljo yleensä se piikki sit tulee maksaa?
En osaa sanoa hinnasta..Äiti maksoi lääkärilaskun sillon ku marsuni sai piikin..Soita eläinlekuriin ja ota selvää..
kannattaa kyllä soittaa eläinlääkärille.Edellinen marsuni kuoli täihin,koska ne olivat olleet sillä liian kauan ja saivat sen huonoon kuntoon.Marsu oli vielä nuori,enkä huomannut näitä täitä ajoissa.
Tämänhetkiselläkin marsullani oli täitä,mutta se pestiin sitten loishäätö shampoolla.Sen jälkeen ei ole niitä ötököitä pahemmin näkynyt.
Niin....voit viedä marsusi eläinlääkärille että ne antaisivat sen loishäätö piikin.Mutta voit myös pestä sen kotona.Pese myös se toinenkin marsusi!
kannattaa myös siivota marsun häkit ja kaikki tarvikkeet huolellisesti,jotta ne loiset häviäisivät.