Sossusta rahaa ilman opintolainaa?

Onko mahdollista perustella jotenkin se, ettei halua lainaa ja saada silti sossusta rahaa? Olen yh ja aloittamassa korkeakouluopinnot kohta.
Olen kuullut, että jotkut olisivat rahaa saaneet "hyvillä perusteluilla"..
82372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

pitää olla nostettuna koko summa, tuo 'hyvät perusteet' taitaa olla urbaanilegendaa. Sossun avustusten saanti on vaikeutunut vuosi vuodelta, joten turha mennä kolkutamaan ovelle jos laina on nostamatta. On se ikävä nostaa lainaa että saisi syödäkseen...

Äänestä
  • Ota kaikki mahdollinen opintolaina. Jos sitten kun maksun aika koittaa, on huono rahatilanne, niin Opintotukikeskus maksaa lainasi pankille valtion varoista. Sen jälkeen sovit opintotukikeskuksen kanssa pienen esim. 20 e kk-erän lyhennykseksi vapautuksen koroille. Ite toimin just näin ja nykyäänkin maksan 20e kuussa opintolainaani vuosilta 89- 91. Halvempaa rahaa helpommalla et saa mistään.

    Äänestä

  • Olen kuullut, että jos aloittaa opinnot, mutta ei ole lainakelpoinen, eli siis pankki ei myönnä opintolainaa, pitäisi saada toimeentulotukea opintojen ajaksi. Tilanne saattaa vaihdella kunnittainkin. Kannattaa kysyä oman kunnan toimistosta. Ja lainakelpoinenhan ei ole silloin, kun on merkintöjä luottorekistereissä.

    Äänestä

kyllä ainakin ystäväni sai sossusta rahaa vaikka ei ollut ottanut opintolainaa, sai kuitenkin 100 euroo vähemmän kun minä joka olen opintolainani nostanut..

Äänestä
  • kysymyksessä on varmaan henkilö, jolla on luottohäiriöitä eikä ole saanut opintolainaa sen takia. Sossusta ei saa rahaa, jos on mahdollisuus saada opintolainaa.

    Äänestä

Rahaa saa silloin jos et ole hakenut opintolainaa, mutta jos olet sen tehnyt se vaikuttaa. EI siis kannata hakea edes opintolainan takausta.
Näin ainakin muutama vuosi sitten...

Äänestä

Kyllä saisi tästä mastaa noi sosiaalipummit tehdä itse rahansa. On suuri häpeä käydä sossun luukulla. Mene töihin...

Äänestä
  • miksei hakis sossusta rahaa? sitä vartenhan se on ihmetyttää tommonen asenne et se ois jotenkin hävettävää..pyh on niitä verojakin maksettu miksen ottais niitäkin vähän takasin päin..
    sossu rules

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Köyhä kirjoitti:

Onko mahdollista perustella jotenkin se, ettei halua lainaa ja saada silti sossusta rahaa? Olen yh ja aloittamassa korkeakouluopinnot kohta.
Olen kuullut, että jotkut olisivat rahaa saaneet "hyvillä perusteluilla"..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu